ՏԸՀ-ներում անդամներ նշանակելու մասին հայտ ներկայացրել է միայն ՀՀԿ-ն 01/23/2013   13:13  |  Ընտրական իրավունք
Հունվարի 24-ի ժամը 18-ին լրանում է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում անդամներ նշանակելու մասին Ազգային ժողովում խմբակցություններ ունեցող 6 քաղաքական ուժերի հայտերը Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացնելու վերջնաժամկետը:
Ինչպես «Pastinfo.am»-ի թղթակցին հայտնեց ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը, այս պահին հայտ է ներկայացրել միայն ՀՀԿ-ն:
Հանրապետության նախագահի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրություններին 41 ընտրատարածքներում ձևավորվելու են 1 988 տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներ:
ՏԸՀ-ները կունենան 8-ական անդամ: Մեկական անդամ նշանակելու իրավունք ունեն Ազգային ժողովում խմբակցություն ունեցող 5 կուսակցությունները` ՀՀԿ, «Բարգավաճ Հայաստան», ՀՅԴ, «Ժառանգություն», «Օրինաց երկիր», և «Հայ ազգային կոնգրես» դաշինքը, երկուական անդամ` համապատասխան ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովները:
Եթե ՏԸՀ-ի ձևավորման համար Ընտրական օրենսգրքով սահմանված կարգով կամ ժամկետում որևէ կուսակցություն, կուսակցությունների դաշինք հանձնաժողովի անդամ չի նշանակում, կամ ԸԸՀ-ի անդամների առաջարկած թեկնածուների թիվը պակաս է երկուսից, ապա հանձնաժողովի թափուր տեղերը լրացնում է համապատասխան ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի նախագահը հանձնաժողովի կազմավորման համար սահմանված ժամկետի ավարտից հետո` եռօրյա ժամկետում:
Ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցի համաձայն, ՏԸՀ-ների առաջին նիստերը տեղի կունենան հունվարի 27-ին` ժամը 12-ին:

Заявку в ЦИК для назначения членов УИК подала только РПА 01/23/2013 16:42 | Избирательное право
24 января 18.00 заканчивается срок подачи заявок в ЦИК для 6 политических сил, имеющих фракции в НС, с целью назначения членов в участковых избирательных комиссиях.
Как сообщила корреспонденту «Pastinfo.am» пресс-секретарь председателя Центизбиркома Эрмине Арутюнян, на данный момент заявку представила лишь РПА.
В 41 одном избирательном округе на предстоящих президентских выборах будет сформировано 1 988 участковых избирательных комиссий.
Участковые избирательные комиссии будут иметь 8 членов. Право назначать по одному представителю имеют 5 партий, имеющих фракции в НС: РПА, “Процветающая Армения”, АРФД, “Наследие”, “Страна закона” и блок “Армянский национальный конгресс”, по два – соответствующие окружные избирательные комиссии.
Если для формирования УИК в порядке, установленном Избирательным кодексом или в установленные сроки ни одна из партий или ни один из блоков не назначаю члена комиссии, или количество выдвинутых членов ОИК меньше двух, то образовавшиеся вакантные места комиссии вместо них заполняет председатель соответствующей окружной избирательной комиссии по истечении установленного срока, предусмотренного для формирования комиссии, в течение трех дней.
Согласно графику основных мероприятий по подготовке и проведению выборов, первые заседания участковых избирательных комиссий состоятся 27 января в 12.00.