Բնակիչները բողոքում են Նոր Նորքի կանաչ տարածքում քարի մշակման գործարանի կառուցման դեմ 01/23/2013   19:21  |  Բնապահպանական իրավունք
Հունվարի 24-ին՝ ժամը 15:00-ին Նոր Նորքի 7-րդ զանգվածում տեղի բնակիչները բողոքի ակցիա են նախատեսել նշված վարչական շրջանի տարածքում քարի մշակման գործարանի կառուցման դեմ: «ԷկոԼուր››-ին ուղղված բնակիչների նամակում  նշված է, որ նրանք 25 տարվա ընթացքում բարեկարգել ու կանաչապատել են տարածքը, որտեղ խորհրդային տարիներին բնակելի զանգվածների կառուցումից հետո մեծ քանակության շինարարական աղբ էր կուտակվել: Նույն տարածքում նաև մի քանի տուն է կառուցվել:
Բնակիչները բազմիցս դիմել են Երևանի քաղաքապետարան` խնդրելով ճանաչել երկար տարիների ընթացքում իրենց կողմից մշակվող հողերի նկատմամբ սեփականության իրավունքը: «ԷկոԼուր››-ի փոխանցմամբ, Երևանի քաղաքապետարանը թեպետ ընդունել է բնակիչների կողմից այդ տարածքների սեփականացման առաջնահերթությունը, սակայն մերժման համար տարբեր պատճառներ է ներկայացրել:
2011թ. հիշյալ տարածք է մտել «Ագրոհոլդինգ›› ընկերությունը, որը մտադիր է կառուցել քարի մշակման գործարան: Ընկերության ղեկավարները բնակիչներին հայտնել են, որ այդ տարածքն իրենք ձեռք են բերել 2003 թվականին: «Նման  գործարանի  կառուցումը իր հետ կբերի աղետալի  հետևանքներ  շրջակա  միջավայրի և տարածքի բնակչության համար, նամանավանդ կվերանան  այգիները››,- նշված է «ԷկոԼուր››-ին ուղղված հաղորդագրության մեջ: Բնակիչները մտադիր են ակցիային մասնակցելու հրավիրել իրենց վարչական շրջանից ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանին և Նոր Նորք վարչական շրջանի ղեկավար Արմեն Ուլիխանյանին:

Жители Норкского массива проведут акцию протеста против строительства завода по обработке камня 01/23/2013   20:23  |  Экологическое право
24 января, в 15:00, в 7-ом жители Норкского массива проведут акцию протеста против строительства завода по обработке камня.
В письме жителей, направленном в организацию «Эколур», отмечается, что в течение 25 лет они благоустраивали и озеленяли территорию, на которой после строительства в советские годы жилых массивов накопились горы строительного мусора. На этой же территории было построено и несколько домов.
Жители неоднократно обращались в мэрию Еревана с просьбой признать их право собственности на земельные участки, обрабатываемые ими на протяжении долгих лет. Мэрия Еревана, хотя и признала приватизацию этих территорий жителями первоочередной, однако привела различные причины для отказа им в этом праве.
В 2011г. на эту территорию вступила компания «Агрохолдинг», которая и планирует построить здесь завод по обработке камня. Руководители компании заявили жителям, что они приобрели эту территорию еще в 2003 году.
“Строительство подобного завода повлечет за собой катастрофические последствия для окружающей среды и людей, проживающих на этой территории. Более того, будут уничтожены сады”, - говорится в письме. Жители намерены пригласить для участия в акции протеста депутата НС РА от их административного округа Самвела Фарманяна и руководителя административной общины Нор Норк Армена Улиханяна.