Ամենաշատ քարոզչական պաստառներ կունենա Րաֆֆի Հովհաննիսյանը 01/16/2013   13:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօրվա նիստում քննարկեց 5 քառակուսի մետրը գերազանցող արտաքին գովազդային վահանակներում քարոզչական պաստառներ փակցնելու իրավունքը Հանրապետության Նախագահի թեկնածուների միջև բաշխելու հարցը:
Սահմանված ժամկետում` մինչև հունվարի 4-ը, վահանակներում քարոզչական պաստառներ տեղադրելու հայտեր ներկայացրել էին թեկնածուներից միայն 6-ը` ՀՀ գործող Նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը, «Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը, «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Ռադիո Հայ» ՍՊԸ ժողովի նախագահ Անդրիաս Ղուկասյանը:
Ա.Հարությունյանը, սակայն, հունվարի 15-ին դիմումով հրաժարվել էր իր հայտից, ուստի ԿԸՀ-ն մինչև բաշխումը նախ քննարկեց թեկնածուի դիմումը և բավարարեց այն: Արդյունքում` ԿԸՀ-ն բաշխեց 5 քառակուսի մետրը գերազանցող արտաքին գովազդային վահանակներում քարոզչական պաստառներ փակցնելու իրավունքը մնացած 5 թեկնածուների միջև:
Ինչպես հայտնեց ԿԸՀ քարտուղար Արմեն Սմբատյանը, հանրապետության բնակավայրերում և մայրուղիներում քարոզչական պաստառներ տեղադրելու համար տնտեսվարող սուբյեկտների կողմից առաջարկված էին 410 վահանակներ, որոնցից 138-ի վերաբերյալ թեկնածուներից հայտեր չէին ստացվել:
Թեկնածուներն ընդհանուր առմամբ ներկայացրել էին 522 վահանակի վերաբերյալ հայտեր:
145 վահանակների վերաբերյալ ներկայացվել էր միայն մեկ հայտ, ուստի պաստառներ փակցնելու իրավունքը վերապահվեց միակ հայտը ներկայացրած թեկնածուներին. Հ. Բագրատյան` 1, Պ. Հայրիկյան` 7, Ր. Հովհաննիսյան` 114, Ա. Ղուկասյան` 11, Ս. Սարգսյան` 12:
Մնացած 127 վահանակների և դրանց կողմերի վերաբերյալ թեկնածուները ներկայացրել էին մեկից ավելի հայտեր, ուստի դրանք առանձնացվեցին որպես մրցակցային վահանակներ: ԿԸՀ-ն դրանք թեկնածուների միջև բաշխեց՝ ապահովելով հավասար բավարարման սկզբունքը: Յուրաքանչյուր թեկնածուին հասանելիք վահանակների կողմերի քանակի հաշվառմամբ իրականացվեց էլեկտրոնային վիճակահանություն: Միևնույն վահանակի երկու կողմերը բաժին ընկան տարբեր թեկնածուների:
Ըստ այդմ, մրցակցային ճանաչված 127 վահանակների 213 կողմերը բաշխվեցին հետևյալ կերպ. Հ. Բագրատյան` 13, Պ. Հայրիկյան` 26, Ր. Հովհաննիսյան` 79, Ա. Ղուկասյան` 35, Ս.Սարգսյան`60:
Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, ԿԸՀ-ի որոշման հիման վրա, թեկնածուներն արտաքին գովազդային վահանակը տնօրինող կազմակերպության հետ կկնքեն պայմանագիր` քարոզչական պաստառը փակցնելու համար: ԿԸՀ-ի որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո` եռօրյա ժամկետում, թեկնածուի կողմից պայմանագիր չկնքվելու դեպքում գովազդային վահանակը տնօրինողն ազատ է կնքելու այլ պայմանագիր:
Վահանակների քանակի, մակերեսների, դրանց գտնվելու վայրերի և վարձավճարների վերաբերյալ ԿԸՀ-ի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված տեղեկատվության համաձայն, մասնավորապես, Երևանում 1 քառակուսի մետրի ամսական վարձավճարը հիմնականում 6-8 հազար դրամ է: Սակայն, օրինակ, ընկերություններից մեկի կողմից մայրաքաղաքի կենտրոնում, 6 վայրերում, որոնց թվում են Աբովյան 34-ը («Փարիզյան սուրճ» սրճարանի դիմաց), Աբովյան հրապարակը, Պարոնյան-Մաշտոց խաչմերուկը, 11, 18 և 36 քառակուսի մետր մակերեսով վահանակների 1 քմ տրամադրման արժեքը մեկ ամսվա համար սահմանված է 11 հազար դրամ:
Մարզերի բնակավայրերում և միջպետական մայրուղիներում 1 քմ-ի գները տատանվում են 3,5-7 հազար դրամի սահմաններում:
16:36 14/01/2013  |  Ընտրական իրավունքՆախագահի` քաղաքական պաշտոն զբաղեցնող թեկնածուները չեն ազատվում աշխատանքային պարտականությունները կատարելուց

Раффи Ованнисян пока лидирует по количеству рекламных плакатов 01/16/2013   17:14  |  Актуальная тема
На сегодняшнем заседании в Центральной избирательной комиссии был рассмотрен вопрос о размещении на рекламных щитах предвыборных плакатов площадью, превышающей 5 кв.м.
Заявки для размещения агитационных плакатов на рекламных щитах представили только шестеро кандидатов: действующий глава государства, председатель Республиканской партии Серж Саргсян, председатель партии “Свобода”, депутат НС Грант Багратян, лидер объединения “Национальное самоопределение” Паруйр Айрикян, председатель партии “Национальное согласие” Арам Арутюнян, председатель партии “Наследие” Раффи Ованнисян, директор“Ай-радио” Андреас Гукасян.
А. Арутюнян, однако, подал заявление 15 января и отказался от своей заявки, посему ЦИК до проведения процедуры распределения, рассмотрев заявление кандидата, приняла решение об его удовлетворении.
Как сообщил секретарь ЦИК Армен Смбатян, для размещения предвыборных плакатов в населенных пунктах и магистралях республики было предложено более 410 рекламных щитов. Заявок относительно 138 из них не поступало.
Кандидаты в общей сложности представили заявки для 522 рекламных щитов. Одна заявка была представлена для 145 щитов, посему право на размещение плакатов осталось за кандидатами, представившими единственную заявку: Г. Багратян – 1, П. Айрикян- 7, Р. Ованнисян – 114, А. Гукасян – 11, С. Саргсян- 12.
Для остальных 127 рекламных щитов и их сторон кандидаты представили больше заявок, потому они были отделены от остальных в качестве конкурентных щитов. ЦИК распределил их между кандидатами по принципу равного удовлетворения. Была проведена электронная жеребьевка с подсчетом количества сторон рекламных щитов, предусмотренных для каждого кандидата. Две стороны одного рекламного щита не достанутся одному кандидату. Исходя из этого, 213 сторон 127 рекламных щитов, признанных конкурентными, были распределены следующим образом: Г. Багратян – 13, П. Айрикян – 26, Р. Ованнисян- 79, А. Гукасян – 35, С. Саргсян – 60.
Согласно Избирательному кодексу, на основании решения Центризбиркома кандидаты заключат договор о размещении предвыборного агитационного плаката с организацией, владеющей наружными рекламными щитами. После вступления в силу решения ЦИК, в случае незаключения договора в течение трех дней, организация вправе заключить другой договор.
Согласно размещенной на сайте ЦИК информации, в частности, месячная арендная стоимость одного квадратного метра щита в Ереване составляет 6-8 тысяч драмов. Однако, например, месячная арендная плата за один квадратный метр для размещения плакатов на наружных рекламных щитах площадью 11, 18 и 36 кв. метров на ул. Абовяна 34(напротив кафе “Парижский кофе”), площади Абовяна, перекрестке улиц Пароняна и Маштоца установлена в размере 11 тысяч драмов.
Цены для размещения плакатов в областных трассах и магистралях межгосударственного значения колеблются от 3.5 до 7 тысяч драмов за один квадратный метр.