Վճարովի եթերաժամի ամենաբարձր սակագինը սահմանել է «Շանթ»-ը 01/15/2013   17:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի երկու տասնյակ հեռուստաընկերությունների կողմից Հանրապետության Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրություններին գրանցված թեկնածուներին նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում տրամադրվող վճարովի եթերաժամի ամենաբարձր սակագինը սահմանել է «Շանթ»-ը` 1 րոպեի համար 120 հազար դրամ, ներառյալ ԱԱՀ-ն:
Հունվարի 21-ից մինչև փետրվարի 16-ն այս հեռուստաընկերությունը յուրաքանչյուր օր ժամը 18-ից 19-ը պատրաստ է եթեր տրամադրել Նախագահի թեկնածուներին: Ընդ որում` յուրաքանչյուր թեկնածուին նախընտրական քարոզչության համար տրամադրվող մեկ օրվա առավելագույն ժամանակը սահմանված է 7 րոպե:
ԿԸՀ պաշտոնական կայքէջում տեղադրված նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում նախընտրական քարոզչության համար տրամադրվող վճարովի եթերաժամի սակագներից պարզ է դառնում, որ մայրաքաղաքում գործող հեռուստաընկերություններից ամենացածր սակագինն առաջարկում է «Երևան»-ը` 1 րոպեի համար 15 հազար դրամ: Քարոզարշավի յուրաքանչյուր օր նախընտրական քարոզչության համար կհատկացվի ժամը 20.30-ից մինչև 21-ն ընկած ժամանակահատվածը: Յուրաքանչյուր թեկնածուին մեկ օրվա ընթացքում կտրամադրվի առավելագույնը 10 րոպե ժամանակ:
Մնացած հեռուստաընկերությունները 1 րոպեի համար սահմանել են հետևյալ սակագները. «Արմենիա»` 110 հազար դրամ, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը` 80 հազար դրամ, «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք»-ը` երեկոյան ժամերին և կիրակի օրերին` 60 հազար դրամ, իսկ մյուս ժամերին` 30 հազար դրամ, «Կենտրոն»-ը` 32 հազար 400 դրամ «Երկիր Մեդիա»-ն` 30 հազար դրամ, «Ա-ԹիՎի»-ն` 24 հազար դրամ, «Ար»-ը` 20 հազար դրամ, «ԱրմՆյուզ»-ը` 18 հազար դրամ:
Մարզային հեռուստաընկերություններից ամենաբարձր սակագինն առաջարկում է Գյուրիի «Շանթ»-ը` 15 հազար դրամ, իսկ ամենացածրը` Ալավերդիում գործող «Անկյուն+3»-ը` ժամը 16.30-ից 18-ը 1 րոպեի համար 1 300 դրամ, ժամը 18.30-ից 23-ը` 1 750 դրամ:
Գործող ռադիոընկերություններից նախընտրական քարոզչության համար վճարովի եթերաժամ կտրամադրեն միայն երեքը` Հայաստանի Հանրային ռադիոընկերությունը, «Ռադիո 107 FM»-ը և «Շանթ»-ը: Վերջին երկուսի սփռման տարածքը համապատասխանաբար Երևանն ու Գյումրին են:
Հայաստանի Հանրային ռադիոընկերությունը պատրաստ է վճարովի եթերաժամ տրամադրել առանց ժամանակային սահմանափակումների` 1 րոպեի համար 3 600 դրամ սակագնով:
«Ռադիո 107 FM»-ը նախընտրական քարոզչության համար կտրամադրի ժամը 19.00-ից մինչև 21-ն ընկած ժամանակահատվածը` յուրաքանչյուր թեկնածուին մեկ օրվա ընթացքում առավելագույնը 7 րոպե ժամանակ:
«Շանթ» ռադիոընկերությունը վճարովի եթերաժամ կտրամադրի ժամը 14.00-ից մինչև 16-ն ընկած ժամանակահատվածում` յուրաքանչյուր թեկնածուին մեկ օրվա ընթացքում առավելագույնը 14 րոպե ժամանակ:

Самую высокую цену за эфирное время запросила телекомпания “Шант” 01/15/2013 20:42 | Лента новостей
Самый высокий тариф за эфирное время, предоставляемое кандидатам на осуществление предвыборной агитации, установила телекомпания “Шант” – 120000 драмов за минуту, включая НДС.
С 21 января по 16 февраля эта телекомпания готова каждый день предоставлять эфир в промежутке с 18.00 по 19.00 кандидатам в президенты. Максимальное время, отводимое на предвыборную агитацию кандидатам, 7 минут ежедневно.
Дешевле всего кандидатам обойдется эфир телекомпании “Ереван” – 15 000 драмов за минуту. Ежедневно в период избирательной кампании для предвыборной агитации будет отведен промежуток время с 20.30 до 21.00. Каждому кандидату будет предоставлено максимум десять минут в день.
Остальные телекомпании установили следующие тарифы: телеканал “Армения” запросил за одну минуту эфирного времени 110 тыс. драмов, Общественное телевидение – 80 тыс. драмов, “Второй армянский телеканал” – 60 тыс. в вечерние часы и в воскресные дни, а в остальные часы – 30 тыс. драмов, телеканал “Кентрон” – 32тыс. 400 драмов, “Еркир Медиа” – 30 тыс. драмов, “АТВ” – 24 тыс. драмов, “Ар” – 20 тыс. драмов, “Армньюс” – 18 тыс. драмов.
Из областных телеканалов самые высокие тарифы у гюмрийского телеканала “Шант” – 15 тыс. драмов, а самые низкие в Алаверди – у телеканала Анкьюн+3: стоимость минуты в промежутке с 16.30 до 18.00 – 1300 драмов, с 18.30 до 23.00 – 750 драмов за минуту.
Из действующих в республике радиостанций эфирное время, отводимое на осуществление предвыборной агитации, предоставят лишь Общественное радио Армении, “Радио 107 FM ” и “Шант”. Зона покрытия последних двух радиостанций - Ереван и Гюмри.
Общественное радио Армении готово предоставить платный эфир без временных ограничений – одна минута обойдется кандидатам 3600 драмов.
“Радио 107 FM” ежедневно каждому кандидату предоставит 7 минут эфирного времени в промежутке с 19.00 до 21.00.
Радиостанция “Шант” ежедневно каждому кандидату предоставит 14 минут платного эфирного времени в промежутке с 14.00 до 16.00.