Ընտրական գրավի գումարի չափը նախկինում խնդիրներ չի առաջացրել 01/14/2013   17:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախկինում ՀՀ Նախագահի ընտրություններին թեկնածու գրանցվելու համար սահմանված էր առաջադրումը պաշտպանող 35 հազար քաղաքացիների ստորագրություն և 5 մլն դրամի չափով ընտրական գրավի գումարի վճարման անդորրագիր ներկայացնելու պահանջ: 2005թ.-ին Ընտրական օրենսգիրքը փոփոխվեց. վերացվեց ստորագրահավաքի ինստիտուտը:
«Այդքան ստորագրություն հավաքելու համար անհրաժեշտ է այցելել բնակարաններ, հանդիպել քաղաքացիներին, հավաքել ստորագրություններ, և, եթե իրոք անձն իրականացնում է լուրջ ստորագրահավաք, ես կարծում եմ` 35 հազար ստորագրություն հավաքելու համար հաստատ կծախսվեն շատ ավելի մեծ ռեսուրսներ, այդ թվում` ֆինանսական, քան գրավի գումարի չափի ավելացած 3 մլն դրամն է»,- հունվարի 14-ին լրագրողներին ասաց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Անդրադառնալով Հանրապետության Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրություններին առաջադրված որոշ թեկնածուների գրավի գումարի մեծության վերաբերյալ դժգոհությանը՝ ԿԸՀ նախագահը վստահեցրեց, որ «ընտրագրավի գումարի շատ կամ քիչ լինելու հետ կապված» նախկինում խնդիր չի առաջացել, հետևաբար` ԸՕ-ում 2005թ.-ից ի վեր կատարված փոփոխությունների ժամանակ այս դրույթը չի վերանայվել:

Тигран Мукучян: “Ранее размер избирательного залога не вызывал ни у кого вопросов” 01/14/2013   18:07  |  Лента новостей
Ранее для регистрации в качестве кандидата нужно было собрать 35 тыс. подписей граждан, поддерживающих выдвижение данной кандидатуры, и выполнить требование о представлении квитанции, подтверждающей уплату суммы избирательного взноса в размере 5 млн. драмов. Были внесены изменения в Избирательный кодекс: был отменен институт сбора подписей.
“Чтобы собрать столько подписей, необходимо встретиться с гражданами. Если, действительно, кандидат серьезно занимается сбором подписей, я полагаю, что на сбор 35 тысяч подписей будут потрачены огромные ресурсы, в том числе и финансовые, которых будет больше, чем увеличенная на три млн. сумма избирательного залога ”,- заявил на встрече с журналистами сегодня председатель ЦИК Тигран Мукучян.
Коснувшись темы недовольства некоторыми кандидатами размера избирательного взноса, председатель ЦИК заверил, что “раньше с этим не возникало проблем ”, посему с 2005г., когда были внесены изменения в Избирательный кодекс РА, не было необходимости и в пересмотре положений ИК.