Որսագողության մեջ մեղադրվող ամուսինների գործն արդեն դատարանում է 12/22/2012   17:38  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունում ավարտվել է որսագողության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը, և գործն ուղարկվել է Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարան: Ըստ ‹‹Փաստինֆո››-ի ունեցած տեղեկությունների, գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ Աշոտ Նադոյանն առարկել է արագացված դատաքննության կարգով գործը քննելու դեմ:
Գործով մեղադրվում է ՀՀ ոստիկանության ՊՊԳՎ ջրային կառույցների պահպանության գումարտակի ոստիկան Նորիկ Սարգսյանը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 294-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով և մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի որս անելու, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ապօրինի զենք, ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու համար: Նրա կինը՝ Մարինե Գրիգորյանը մեղադրվում է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի որս կատարելու մեջ:
Ըստ մեղադրական եզրակացության, Նորիկ Սարգսյանը՝ օգտվելով ‹‹Հայաստանի որսորդների ու ձկնորսների միավորում›› ՀԿ-ի անդամ լինելու հանգամանքից և, ձեռք բերելով որսորդական հրացաններ, փամփուշտներ և այլ զինամթերք, գործարանային և ինքնաշեն թակարդներ (մետաղյա ճոպաններ), ձկնորսական էլեկտրական և գիշերային լուսավորման սարքեր, ձի, հանդերձանք, այլ պարագաներ, նախնական համաձայնության գալով կնոջ` Մարինե Գրիգորյանի հետ, խմբում ներգրավելով այլ որսորդների ու որսամսի գնորդների` 2011թ. հունվարից 2012թ. սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, ոստիկանության աշխատակցի դիրքն օգտագործելով, սիստեմատիկաբար ձիով մուտք է գործել ‹‹Խոսրովի անտառ» պետական արգելոց, մասնավորապես` Կաքավաբերդի տեղամաս: Ընդ որում, այդ գործողության անթույլատրելիության մասին նախազգուշացումներ կատարող պետարգելոցի տեսուչներին հակադարձել է ոստիկանության աշխատակից լինելու հանգամանքը (ինչը նրան ապահովել է անձեռնմխելիություն): Նա, ըստ մեղադրանքի, Կաքավաբերդի տեղամասում և հարակից տարածքներում պարբերաբար կատարել է Հայաստանի Հանրապետության Կարմիր գրքում գրանցված, որսն ամբողջովին արգելված վայրի կենդանիների` 42 կգ մսի քաշով մեկ կովկասյան գորշ արջի, 70 կգ մսի ընդհանուր քաշով բեզոարյան երկու այծի, 464 կգ մսի ընդհանուր քաշով 11 գլուխ խոզի և էլեկտրական հոսանքի օգտագործմամբ` նույն տարածքով հոսող Ազատ գետից 34 կգ ընդհանուր քաշով կարմրախայտ տեսակի 80 ձկան որս: Ըստ նախաքննական մարմնի, ամուսինների հանցավոր գործունեության մեջ ներգրավված են եղել ‹‹Սմբո››, ‹‹Ռոմիկ››, ‹‹Նորո››, ‹‹Արտյոմ››, ‹‹Ծկլ››, ‹‹Պապա››, ‹‹ Ավո›› անուններով և մականուններով որսորդներն ու որսամսի գնորդները, որոնց ինքնությունը դեռևս քննությամբ չի պարզվել:
Հատուկ քննչական ծառայությունը իրականացրած նախաքննությամբ պարզել է, որ ձուկը որսամսի և արջի մորթու հետ շուկայական գնով (մսի կիլոգրամը` 3000, ձկանը` 5000, արջի մորթին` 40.000 դրամով) իրացրել է Ն.Սարգսյանի կինը` Մ.Գրիգորյանը, իսկ գոյացած գումարը բաժանել իր ամուսնու ու մյուս որսագողերի միջև` գործընթացը ենթարկելով գրավոր հաշվառման: Նաև մասնակցել է որսագողության նախապատրաստմանը, ընդունել որսը, մասնակցել որսամսի մշակմանն ու պահպանմանը, զենքերի, զինամթերքի, սարքավորումների պահպանմանը:
Նորիկ Սարգսյանի, Մարինե Գրիգորյանի և մյուսների ապօրինի գործողությունների հետևանքով բնությանը պատճառվել է 9.600.000 դրամի խոշոր վնաս, ինչն առաջացնում է համապարտ փոխհատուցման պարտավորություն` նվազագույն 37.600.000 դրամի չափով:
Նորիկ Սարգսյանը նույն ժամանակահատվածում ապօրինի կերպով ձեռք է բերել ու վերոհիշյալ հասցեում` իր տանը, պահել է ռազմամթերք հանդիսացող և կրակոցի համար պիտանի 5,45 (5.45X39) մմ տրամաչափի մարտական փամփուշտ` նախատեսված ‹‹ԱԿ-74›› տեսակի ինքնաձիգի, ‹‹ՌՊԿ-74›› տեսակի ձեռքի գնդացրի և դրանց մոդիֆիկացիաների համար:
Առաջադրված մեղադրանքում Նորիկ Սարգսյանն ու Մարինե Գրիգորյանն իրենց մեղավոր չեն ճանաչել և, օգտվելով դատավարական կարգավիճակից, հրաժարվել են ցուցմունքներ տալուց:
Ի դեպ, նրանց տանը կատարված խուզարկության ժամանակ ի թիվս այլ առարկաների, մասնավորապես զենքի և որսի համար նախատեսված պարագաների, մետաղական թակարդների, էլեկտրական մարտկոցների` հոսանքի լարման կարգավորիչով, հայտնաբերվել է նաև արջի ճարպ, կարմրախայտ տեսակի ձուկ, թղթի կտորներ` որսագողության վերաբերյալ մանրամասն գրառումներով: Այդուհանդերձ ամուսինները պնդել են, թե որևէ հանցագործություն չեն կատարել, անգամ հրաժարվել, թե թղթի կտորների վրայի գրառումների հեղինակը իրենք են: Նկատենք, որ Մ.Գրիգորյանը սկզբում ընդունել է, որ իր ձեռագիրն է, բայց հետո հրաժարվել այդ նախնական ցուցմունքից: Իսկ նշանակված փորձաքննության եզրակացության համաձայն` այդ թղթի կտորների վրայի գրառումները կատարվել են հենց Մարինե Գրիգորյանի կողմից: Իսկ գրառումներն իրոք հետաքրքիր են և պարունակում են նշումներ ու հաշվարկներ տարբեր կենդանիների, ձկան վաճառքից գոյացած գումարների և դրանք որսի մասնակիցների միջև բաժանելու մասին:
Հիշեցնենք, որ գործի հարուցման ու քննության համար հիմք են ծառայել ‹‹Խոսրովի արգելոց›› քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներ, բնապահպան-ակտիվիստներ Մարիամ Սուխուդյանի և Յաղիա Նարսիսյանի բացահայտումները: Նրանք ‹‹Խոսրովի անտառ›› պետարգելոց իրենց հերթական արշավի ժամանակ` 25.09.2012թ., Կաքավաբերդի տեղամասում հայտնաբերել են Հայաստանի Հանրապետության Կարմիր գրքում գրանցված բեզոարյան այծի ու գորշ արջի գլուխ, նապաստակի մորթի, որսագողության այլ հանցանշաններ՝ ոգելից խմիչքի շշեր, խարույկի մնացորդներ, մետաղյա ճոպանից պատրաստված ինքնաշեն թակարդ՝ ամրացված ծառի բնին, որի կեղևն ու ճյուղերը թակարդն ընկած արջի պայքարի հետևանքով վնասված, կոտրտված են եղել: Բնապահպանները տեսաձայնագրել են այդ ամենը (սկավառակը կցված է քրեական գործին): Տեսանյութը տեղակայվել է hetq.am ինտերնետային կայք-էջում, հրապարակվել հեռուստատեսությամբ և այլ լրատվամիջոցներով: Բնապահպանները հետևություն են արել այն մասին, որ ‹‹Խոսրովի անտառ›› պետարգելոցի հիշյալ դեպքը կազմակերպված է օլիգարխների կողմից:
Քրեական գործի հարուցումից հետո՝ սեպտեմբերի 28-ին, բնապահպան-ակտիվիստների մասնակցությամբ հիշյալ վայրում իրականացված քննչական փորձարարությամբ հաստատվել է Հայաստանի ‹‹Կարմիր գրքում›› գրանցված վայրի կենդանիների՝ գորշ արջի և բեզոարյան այծի որսագողության փաստը: Հայտնաբերվել են այծի գլուխը, ծառը՝ թակարդն ընկած արջի պայքարի ակնհայտ հետքերով, որսորդական փամփուշտի բաղադրամաս խից, կենդանու ներքին օրգանների նմանվող զանգված: Այդ ամենն օրենքով սահմանված կարգով փաթեթավորվել, կնքվել և կենսաբանական փորձաքննությունից հետո ճանաչվել է քրեական գործով որպես իրեղեն ապացույց: Դեպքի վայրում կիրառված տեսաձայնագրառման սկավառակը կցվել է քրեական գործին:

Браконьеры ответят за “безоарового козла” и остальных краснокнижных “братьев наших меньших” 12/22/2012   19:42  |  Актуальная тема
В специальной следственной службе РА завершилось предварительное расследование уголовного дела по  факту браконьерства. Дело направлено в суд общей юрисдикции Араратской и Вайоц-Дзорской областей. По сведениям “Фактинфо”, старший прокурор Генеральной прокуратуры Армении Ашот Надоян выступил против ходатайства рассмотреть дело в ускоренном порядке.
Обвинение по данному делу предъявлено полицейскому батальона по охране водных структур Норику Саргсяну по признакам преступления, предусмотренного  пунктами 1 и 2, ч.1. ст.294 Уголовного кодекса РА – использование служебного положения и незаконная охота, совершенная группой лиц по предварительному соглашению, по ч.1 ст.235 – приобретение и хранение оружия и боеприпасов. Его супруга – Марине Григорян обвиняется в совершении незаконной охоты по предварительному соглашению с группой лиц.
Согласно обвинительному заключению, Норик Саргсян, пользуясь тем, что он является членом общественной организации “Союз охотников и рыболовов» и приобретя охотничьи ружья, патроны и другие боеприпасы, заводские и самодельные капканы(металлические канаты), рыболовные электрические и ночные приборы освещения, лошадь, охотничью экипировку, другие принадлежности, вступив в сговор со своей супругой – Марине Григорян, путем вовлечения в группу других охотников и покупателей охотничьего мяса в период с января 2011 по сентябрь 2012г., пользуясь своим служебным положением, систематически верхом на лошади вторгался в государственный заповедник “Хосровского леса”, в частности, на участок Какаваберд. Инспекторы государственного заповедника предупреждали его о том, что действия его вне закона, однако он не преминул противопоставить им свои погоны полицейского. (что ему и  обеспечило неприкосновенность). Он, согласно обвинению, на участке Какаваберда и в прилегающих его зонах периодически охотился на диких “краснокнижных” животных, как то: серый кавказский медведь, вес мяса которого - 42 кг., 2 безоаровый козел общим весом мяса 70 кг., 11 голов свиней общим весом мяса 464 кг. и 80 штук красной форели общим весом 34, которую он поймал не без помощи электрического тока в реке “Азат”, протекающей на той же территории. Согласно органу предварительного следствия в преступную деятельность супругов были вовлечены охотники и покупатели охотничьего мяса по именам и кличкам “Смбо”, “Норо”.”Артем”, “Цкл”,”Папа”, “Аво”, личности которых пока еще не установлены.
По предварительному расследованию, проведенному Специальной следственной службой, удалось выяснить, что рыбу вместе с охотничьим мясом и медвежьей шкурой по рыночной цене(килограмм мяса- 3000 драмов, рыба- 5000драмов, медвежья шкура-40.000 драмов) реализовала жена Н. Саргсяна М. Григорян, а вырученную от продажи сумму разделила между подельниками: мужем и другими браконьерами. Она также участвовала в подготовке охоты, в обработке и хранении охотничьего мяса, а также в хранении оружия, боеприпасов и устройств.
Вследствие незаконной деятельности Норика Саргсяна, Марине Григорян и других, природе был нанесен ущерб в особо крупных размерах на сумму 9.600.000 драмов, который должен быть соразмерно возмещен в виде компенсации в размере 37.600.000 драмов.
Норик Саргсян в тот же период незаконно приобрел и хранил в своем вышеупомянутом доме боевые патроны калибра 5,45 (5.45X39), пригодные для стрельбы и предусмотренные для автомата “АК-74” и ручного пулемета “РПК -74” и их модификаций.
Норик Саргсян и Марине Григорян не признали себя виновными по предъявленным им обвинениям и, пользуясь процессуальным статусом, отказались от дачи показаний.
Кстати, во время обыска в их доме в числе других предметов, в частности, оружия и охотничьих принадлежностей, металлических капканов, электрических регуляторов напряжения тока, обнаружили также медвежий жир, красную форель, кусочки бумаги, записи, касающиеся браконьерства. И, тем не менее, супруги настаивают, что не совершали никакого преступления, даже отказались признать тот факт, что являются авторами записей на бумажных лоскутках. Заметим, что М. Григорян сначала согласилась с тем, что это ее почерк, но потом наотрез отказалась от своего прежнего показания. Согласно же экспертному заключению, запись сделана рукой М. Григорян. А записи, действительно, представляет собой интерес с  точки зрения следствия: заметки и расчеты, подсчеты вырученной от продажи разных животных и рыбы суммы и т.д.
Напомним, что основанием для возбуждения уголовного дела стали выявленные членами гражданской инициативы “Хосровский заповедник” Мариам Сухудян и Ягия Нарсисян факты. Они во время своего очередного похода в “Хосровский лес” 25.09.2012г. на участке “Какаваберд” госзаповедника обнаружили следы от костра, оставшийся после шашлыка бытовой мусор, самодельные капканы, закрепленные к гнезду дерева,  пустые бутылки из-под водки, несколько расчлененных трупов животных. В частности, были обнаружены остатки трупов зайца, бурого кавказского медведя, безорийского козла. Члены инициативы провели фото- и видеосъемку того, что обнаружили. Видеоматериал был размещен в интернет-сайте  hetq.am и был показан по телевидению, а также опубликован другими средствами массовой информации. Экологи из всего этого сделали вывод, что все это было организовано олигархами.
После возбуждения уголовного дела, 28 сентября с участием экологов-активистов в указанном месте в ходе следственного эксперимента удалось подтвердить факт браконьерства в отношении диких животных, занесенных в “Красную книгу” Армении: серого медведя и безорийского козла. Были обнаружены голова козла, явные следы борьбы медведя, угодившего в капкан, гильзы от патрона, массу, напоминающую внутренние органы животного. Все это в порядке, установленном законом, было упаковано и запротоколировано, и после прохождения биологической экспертизы было признано вещественным доказательством в уголовном деле. Отснятые видео-аудиоматериалы приобщены к уголовному делу.
Информационно-аналитический портал “Фактинфо” будет продолжать следить за расследованием данного уголовного дела.