Համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանն այնքանով, որքանով… 12/18/2012   14:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Սահմանադրական դատարանը հրապարակեց քաղաքացի Նորայր Էվոյանի դիմումի հիման վրա ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 412-րդ հոդվածի 1-ին մասի` Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործով իր որոշման եզրափակիչ մասը: Մինչ այդ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանն ասաց.
-Ըստ էության, այս որոշման ճակատագիրը կանխորոշված է այս հարցի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի նախորդ որոշմամբ, և դրա համար մեծ խնդիրներ չառաջացան:
Քննության առնելով հիշյալ գործը, ելնելով գործի քննության արդյունքներից և ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ հոդվածի 1-ին կետով, 102-րդ հոդվածով, «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 63, 64, 69-րդ հոդվածներով, Սահմանադրական դատարանը որոշեց.
Քրեական դատավարության օրենսգրքի 412-րդ հոդվածի 1-ին մասը համապատասխանում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանն այնքանով, որքանով ՀՀ ահմանադրական դատարանի ՍԴ 1052 որոշմամբ ամրագրված իրավական դիրքորոշումներին համահունչ երաշխավորվում է օրենքով սահմանված կարգով ու ժամկետներում դատական ակտի տրամադրումը բողոք ներկայացնելու իրավունք ունեցող անձին և վերջինից անկախ պատճառներով այդ ժամկետի բացթողումն իրավունքի ուժով (ex jure) ճանաչվում է հարգելի:
12:51 15/12/2012  |  Քաղաքացիական իրավունքՔաղաքացին վիճարկում է ՀՀ Քր. Դատ. Օր-ի 412-րդ հոդվածի 1-ին մասի սահմանադրականությունը

Соответствует Конституции РА постольку, поскольку 12/18/2012 15:28 | Лента новостей
Сегодня Конституционный суд на основании заявления Норайра Эвояна огласил заключительную часть постановления по делу о решении вопроса касательно соответствия ч.1 ст. 412 Уголовно-процессуального кодекса РА Конституции Армении. Председатель КС Гагик Арутюнян заявил:
-По сути, судьба этого постановления предрешена ввиду предыдущего постановления Конституционного суда, и потому не возникло серьезных проблем.
Взяв на рассмотрение вышеупомянутое дело, исходя из результатов расследования и руководствуясь п.1 ст. 100 и ст.102 КС РА, а также ст. 63, 64, 69 закона “”О конституционном суде, КС постановил:
Часть 1 ст.412 Уголовно-процессуального кодекса соответствует основному закону Республики Армения постольку, поскольку, созвучно правовым позициям, закрепленным постановлением КС 1052, гарантирует по установленнму законом порядку и срокам предоставление судебного акта лицу, обладающему правом представлять жалобу, и пропуск указанного срока последним вне зависимости от причины, по праву(ex jure) признается уважительным.