Քաղաքացին վիճարկում է ՀՀ Քր. Դատ. Օր-ի 412-րդ հոդվածի 1-ին մասի սահմանադրականությունը 12/15/2012   12:51  |  Քաղաքացիական իրավունք
Դեկտեմբերի 18-ին, ժամը 10-ին, Սահմանադրական դատարանը գրավոր ընթացակարգով քննության կառնի քաղաքացի Նորա Էվոյանի դիմումի հիման վրա գործը: Դիմումատուն վիճարկում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 412-րդ հոդվածի 1-ին մասի սահմանադրականությունը:
Գործով զեկուցող է նշանակված ՍԴ անդամ Կիմ Բալայանը: Որպես պատասխանող կողմ դատաքննությանը ներգրավված է Ազգային ժողովը:
Վիճարկվող դրույթը վերաբերում է դատական ակտերի բողոքարկման ժամկետներին: ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 412-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանվում է, որ «վճռաբեկ բողոքը կարող է բերվել վերաքննիչ դատարանի` գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի դեմ հրապարակման պահից մեկամսյա ժամկետում, իսկ գործն ըստ էության չլուծող դատական ակտերի դեմ` այդ ակտը ստանալու պահից 15-օրյա ժամկետում, եթե oրենքով այլ բան նախատեսված չէ»:
Ն. Էվոյանը ՍԴ-ին ուղղված իր դիմումում խնդրել է որոշել «գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի դեմ հրապարակման պահից մեկամսյա ժամկետում» դրույթի համապատասխանությունը Սահմանադրության 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 18-րդ և 19-րդ հոդվածների 1-ին մասերի, 20-րդ հոդվածի 3-րդ մասի պահանջներին:
Դիմումատուի կողմից նշված` Սահմանադրության վերոհիշյալ դրույթներով, մասնավորապես, սահմանվում է մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության ապահովման պետության պարտավորությունը, յուրաքանչյուր անձի` իր իրավունքների և ազատությունների դատական, նաև պետական այլ մարմինների առջև իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների, ինչպես նաև իր խախտված իրավունքները վերականգնելու, իրեն ներկայացված մեղադրանքի հիմնավորվածությունը պարզելու համար հավասարության պայմաններում, արդարության բոլոր պահանջների պահպանմամբ, անկախ և անկողմնակալ դատարանի կողմից ողջամիտ ժամկետում իր գործի հրապարակային քննության, իր նկատմամբ կայացված դատավճռի՝ օրենքով սահմանված կարգով վերադաս դատարանի կողմից վերանայման իրավունքը:
Դիմումատուն նաև միջնորդություն էր ներկայացրել` մինչև ՍԴ-ում դատաքննության ավարտը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի վիճարկվող նորմի գործողության կասեցման վերաբերյալ, ինչը ՍԴ-ի սեպտեմբերի 28-ի աշխատակարգային որոշմամբ մերժվել է` գործողության կասեցման անհրաժեշտությունը հիմնավորված չլինելու հիմքով:

Гражданин оспаривает конституционность ч.1 ст.412 Уголовно-процессуального кодекса РА 12/15/2012 14:04 | Гражданское право
18 декабря, в 10.00 Конституционный суд в порядке письменной процедуры возьмет на рассмотрение дело на основании заявления гражданки Норы Евоян.Заявитель оспаривает констуционность ч.1 ст.412 Уголовно-процессуального кодекса РА.
По делу докладчиком назначен член Конституционного суда Ким Балаян.В качестве стороны ответчика на судебном разбирательстве выступает Национальное собрание.
Оспариваемый пункт касается сроков обжалования судебных актов. По ч.1 ст.412 Уголовно-процессуального кодекса РА предусмотрено, что “кассационная жалоба против судебного акта, разрешающего дело по существу может быть представлена в суд” в течение одного месяца с момента его оглашения, а в случае судебного акта, не разрешающего дело по существу с момента получения этого акта в течение 15 дней, если ничего более не предусмотрено законом.
Н. Евоян в своей жалобе, направленной в КС, просила установить соответствие тезиса “судебного акт, разрешающий дело по существу, в течение одного месяца с момента его оглашения” требованиям ч.2 ст.3, ч.2 ст.6, ч.1 статей 18 и 19, ч.3 ст. 20 Конституции РА.
Согласно положениям Конституции, указанным заявителем выше, в частности, установлено: выполнение государством обязательств, обеспечение защиты основных прав и свобод человека и гражданина, а также результативности средств по правовой защите перед государственными органами, а также восстановление его прав, установление обоснованности предъявленного ему обвинения в условиях равенства, соблюдение всех требований правосудия, публичное рассмотрение его дела независимым и беспристрастным судом в разумные сроки, право пересмотра вышестоящей инстанцией приговора, вынесенного в отношении него, в порядке, установленном законом.
Заявитель также представил ходатайство до завершения судебного процесса в КС касательно прекращения действия оспариваемой нормы УПК РА, которое 28 сентября, согласно процессуальному решению, было отклонено на основании необоснованности необходимости прекращения действия.