Պատասխան սպանության գործով բողոքներ են ներկայացրել երկու կողմերն էլ 12/12/2012   17:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Եվա Դարբինյանին է մակագրվել որդու սպանության դիմաց սպանության գործով երկու կողմերի վերաքննիչ բողոքների գործը:
Տուժողի իրավահաջորդ Դավիթ Վարդիկյանն իր վերաքննիչ բողոքում միջնորդում է ամբողջությամբ բեկանել և փոփոխել որդու սպանության դիմաց սպանություն կատարելու մեջ մեղադրվող Արտակ Մելքոնյանի նկատմամբ Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի` դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, կայացրած հոկտեմբերի 31-ի դատավճիռը: Տուժող կողմը պահանջում է Արտակ Մելքոնյանին դատապարտել ցմահ ազատազրկման դատավճռով նշանակված 11 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման փոխարեն: Իսկ ամբաստանյալի պաշտպան Ռազմիկ Թովմասյանը միջնորդում է մասնակիորեն բեկանել Արտակ Մելքոնյանի դեմ կայացված դատավճիռը՝ արարքը սպանությունից վերաորակելով որպես Հոգեկան խիստ հուզմունքի վիճակում կատարված սպանության և նշանակել համաչափ պատիժ:
Հիշեցնենք, որ ըստ մեղադրանքի, Արտակ Մելքոնյանը 2010թ. նոյեմբերի 14-ին` ժամը 13.30-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Զավարյան 49/1 տան դիմաց հանդիպելով 2009թ. նոյեմբերի 29-ին առանձին դաժանությամբ սպանված իր հանգուցյալ որդու` Սոս Մելքոնյանի սպանությանը առնչված և օրենքով սահմանված տարիքի հասած չլինելու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից ազատված Սարգիս Վարդիկյանին, վրեժխնդիր լինելով նույն եղանակով սպանել է նրան:

По делу об ответном убийстве обе стороны подали жалобу 12/12/2012   19:12  |  Лента новостей
Апелляционные жалобы обеих сторон по делу об убийстве в ответ на убийство сына рассматриваются под председательством судьи Апелляционного суда Евы Дарбинян.
Правопреемник потерпевшего Давид Вардикян в своей апелляционной жалобе ходатайствует о полной отмене приговора от 31 октября сего года по делу об убийстве в ответ на убийство сына, вынесенного в отношении Артака Мелконяна судом общей юрисдикции первой инстанции районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна. Потерпевшая сторона требует осудить Артака Мелконяна на 11 лет и 6 месяцев, в порядке, предусмотренном приговором о пожизненном заключении. А адвокат Размик Товмасян ходатайствует частично отменить вынесенный в отношении Артака Мелконяна приговор, переквалифицировав деяние в убийство, совершенное в состоянии аффекта и назначить соответствующую меру наказания.
Напомним, что по обвинению, Артак Мелконян, 14 ноября 2010г. в районе 13.30 напротив дома по адресу Джаваряна 49/1 встретив Саргиса Вардикяна, освобожденного от уголовной ответственности на основании недостижения определенного законом возраста, который 29 ноября 2009г., с особой жестокостью убил сына Артака Мелконяна - Соса Мелконяна, отомстил ему, расправившись с ним тем же способом.