ՀՀ-ում հաշմանդամների միայն 8 տոկոսն է աշխատում 12/03/2012   14:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Չնայած այսօր քիչ տոկոս են կազմում աշխատանք ունեցող հաշմանդամները, սակայն կարծում եմ, որ այդ տոկոսը կբարձրանա»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը՝ հավելելով, որ վերջին տարիներին կատարված աշխատանքները միտված են, ոչ թե սոսկ հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության խնդիրների լուծմանը, այլ առաջին հերթին հաշմանդամություն ունեցող անձանց հասարակություն ինտեգրելուն և ներառելուն:
2012թ. նոյեմբերին Հայաստանի մարզերում իրականացվել է «Մենք բոլորս իրավունք ունենք աշխատելու» քարոզարշավ, որի նպատակն է՝ խթանել հաշմանդամների զբաղվածության հավասար իրավունքները:
«Մենք բավարարված չենք տեմպերով և իրական արդյունքներով: Կարելի է այդ ամենն անել ավելի արդյունավետ, ավելի արագ, ուղղված կոնկրետ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը»,- ավելացրեց «Ունիսոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը:
«Չպետք է տարանջատել հաշմանդամություն ունեցող անձանց մյուսներից, մենք պետք է իրականացնենք աշխատանքներ և՛ հաշմանդամություն ունեցող, և՛հատուկ կարիքներ չունեցող անձանց համար: Խնդիրներ շատ կան իհարկե, սակայն մեր հիմնական նպատակն այն է, որ երկրում աշխատող աղքատներ չլինեն, ինչը այսօր կա»,- նշեց նախարարը:
Հայաստանում պաշտոնապես գրանցված 180 500 հաշմանդամներից աշխատում են ընդամենը 8 տոկոսը: Նրանցից շատերն ստիպված են դիմակայել հասարակության կողմից հաշմանդամության թյուր ընկալմանը, կանոնակարգերի ոչ պատշաճ կիրառմանն ու աշխատավայրում առկա խտրականությանն առնչվող խնդիրներին:

В Армении только 8% людей с ограниченными возможностями работает 12/03/2012 14:23 | Лента новостей
"Несмотря на то, что процент работающих лиц с инвалидностью не велик, он обнаруживает тенденцию к повышению”, - сегодня на встрече с журналистами заявил министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян и добавил, что все прилагаемые за последние годы усилия в этом направлении устремлены не только на решение проблем, связанных сугубо с обеспечением социальной защиты людей с ограниченными возможностями, а, в первую очередь, на создание условий для их интеграции в общество.
В ноябре 2012 года в различных областях Армении проходила кампания под названием “Все мы имеем право на работу”, цель которой стимулировать инвалидов на трудовую деятельность, защитить их равное право на занятость.
“Мы не довольны результатами и темпами проделанной работы. Все это можно сделать гораздо продуктивнее и быстрее. Работа должна быть направлена на защиту прав конкретного человека”,- добавил генеральный директор общественной организации “Унисон” Армен Алавердян.
Нельзя отграничивать людей с инвалидностью от других, мы должны работать как с инвалидами, так с людьми, не страдающими физическими недугами. Проблем великое множество, но наша главная цель заключается в том, чтобы в стране не было работающих нищих, что мы сегодня наблюдаем, - отметил министр.
В Армении из официально зарегистрированных 180 500 людей с ограниченными возможностями работают только 8%. Многие из них вынуждены противостоять превратному восприятию обществом явления инвалидности, всюду их подстерегающим трудностям, а также дискриминационным настроениям на работе.