Թուրքիայի հետ հաշտեցումը մի պայմանով կարող է լինել՝ Ցեղասպանության ճանաչումը.Ռոբերտ Մաթեւոսյան 04/24/2024   14:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ցեղասպանության զոհերի թոռ եմ, 1918 թվականին իմ տատի նշանածին և 7 եղբորը Ջաջուռի ձորում ոչնչացրել են։ Փոքր էի, տատս ու հարևանի կինն անիծում էին, ասում. «թուրք, տունդ քանդվի, ինչպես դու մերը քանդեցիր», «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմել է ցեղասպանության զոհերի ժառանգորդ Ռոբերտ Մաթեւոսյանը՝ նշելով, երիտասարդ տարիքից ուսումնասիրել է ցեղասպանության ակունքներն ու համոզվել, որ դա Օսմանյան Թուրքիայի կողմից պետական պլանավորված քաղաքականություն է եղել։
Համեմատելով Թուրքիան Գերմանիայի հետ՝ գործիչը նշել է՝ «Թուրքիան չի կարող քաղաքակիրթ համարվել, քանի չի ընդունել Հայոց ցեղասպանությունն, ինչպես Գերմանիան՝ հրեաներինը։
Ապա նա միջբերեց Սոս Սարգսյանի խոսքերը՝ «Սոս Սարգսյանն իմ լավ բարեկամն էր ու միշտ ասում էր՝ 300 տարի է, դրանք մեզ կոտորել են ու կոտորել, որպեսզի չկոտորվենք, վայրի կատվի նման պիտի երեսը ճանկռենք, նախահարձակ պիտի լինենք»։ Մաթևոսյանն ասաց, որ հուշահամալիր բարձրանալիս զգաց, որ ոգեղեն բան կա, որ մեր ժողովրդի ոգին կոտրելն անհնար բան է։
12:49 24/04/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ամենասարսափելի հանցագործություններից է․ Ֆաբիո Մասսիմո Կաստալդո

Примирение с Турцией возможно лишь при одном условии, она должна признать Геноцид армян – Роберт Матевосян 04/24/2024   15:50  |  Лента новостей
"В 1918 году жениха моей бабушки и семерых братьев убили в ущелье Джаджура. Я был маленьким, бабушка моя и жена нашего соседа проклинали, говорили:"турок, да обратиться дом твой в руины точно так же, как ты разрушил дом мой", - рассказал в беседе с "ФактИнфо" потомок жертв Геноцида армян Роберт Матевосян.
Он отметил, изучал истоки геноцида с юных лет и убедился в том, что это была спланированная Османской Турцией государственная политика.
Сравнив Турцию с Германией, он указал, что "Турция не может считаться цивилизованной, пока не признала Геноцид армян, как Германия признала Геноцид евреев".
Затем он привел слова выдающегося армянского актера Соса Саркисяна. "Сос Саркисян был моим хорошим другом и всегда говорил: "300 они нас резали и резали. Чтобы нас не вырезали, мы как дикая кошка должна когтями вцепиться им в лицо, должны нападать первыми"", - процитировал он.
По словам Матевосяна, когда он поднимался к мемориальному комплексу, то почувствовал, что дух нашего народа не сломить, это невозможно.