Հուսով ենք, որ Հայաստան–ՆԱՏՕ գործընկերության նոր ձևաչափը կհաստատվի. Փաշինյան (տեսանյութ) 03/19/2024   14:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Ստոլտենբերգի այցը մեր երկիր և նշել. «Հարգելի գլխավոր քարտուղար, ողջունում եմ Ձեր և Ձեր պատվիրակության այցը Հայաստանի Հանրապետություն։ Շատ ուրախ եմ այս այցի համար, որովհետև ակնհայտորեն այն շատ լավ հնարավորություն է քննարկելու մեր լայնածավալ օրակարգը, ինչը թերևս հենց նոր արեցինք։ Իհարկե, Ձեր պատվիրակության կազմում շատ ծանոթ մարդիկ կան, ովքեր պարբերաբար այցելում են Հայաստանի Հանրապետություն, մենք թարմ տեղեկատվություն ենք տրամադրում նրանց, նրանք թարմ տեղեկատվություն են տրամադրում մեզ առկա հարցերի ու քաղաքականությունների վերաբերյալ։ Իհարկե, մենք հետաքրքրված ենք ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության խորացմամբ, և հույս ունեմ, որ Հայաստանի համար անհատականորեն հարմարեցված ծրագիրը կընդունվի հնարավորինս շուտ։ Դուք գիտեք, որ այժմ մենք գտնվում ենք մասշտաբային բարեփոխումների փուլում, և հույս ունեմ, որ այդ ծրագիրն օգտակար կլինի նաև մեր արտաքին օրակարգի համար։ Եւս մեկ անգամ, բարի գալուստ»։
Իր հերթին Յենս Ստոլտենբերգը նշել է. «Շնորհակալություն ինձ և իմ պատվիրակությանը հյուրընկալելու համար։ Մենք Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը բարձր ենք գնահատում։ Դուք երկար տարիներ մասնակցել եք ՆԱՏՕ-ի տարբեր առաքելությունների և գործողությունների, մենք գնահատում ենք ձեր մասնակցությունը Կոսովոյի առաքելությանը։ Մենք հույս ունենք, որ այժմ կարող ենք առավել խորացնել և ուժեղացնել մեր փոխգործակցությունը, ներառյալ Հայաստանի համար անհատականորեն հարմարեցված ծրագրի ընդունման միջոցով։ Իհարկե, մենք աջակցում ենք ձեր ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը։ Մենք նաև աջակցում ենք ձեր ջանքերը՝ միտված առավել անկախ արտաքին քաղաքականության զարգացմանը, ինչը կարծում ենք, որ կարևոր է։ Ես անձամբ հիացած եմ Ձեր առաջնորդությամբ և հանձնառությամբ։ Մենք ողջունում ենք Ձեր քայլերը՝ միտված ժողովրդավարական ինստիտուտների ուժեղացմանը, օրենքի գերակայությանը, նաև ողջունում ենք այն, որ Ուկրաինային մարդասիրական օգնություն եք հասցնում»։
Վարչապետ Փաշինյանը և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության զարգացմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցեր: Վարչապետը զրուցակցին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Յենս Ստոլտենբերգը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովումը և ընդգծել, որ ՆԱՏՕ-ն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և մեր երկրի խաղաղ ձգտումներին:
Հաջորդիվ Նիկոլ Փաշինյանը և Յենս Ստոլտենբերգը հանդես են եկել հայտարարություններով:
ՀՀ վարչապետն իր խոսքում նշել է.
«Հարգելի՛ պարոն գլխավոր քարտուղար,
Ուրախ ենք Հայաստանում հյուրընկալել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար պարոն Յենս Ստոլտենբերգին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը: Այս այցը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Ձեր առաջին այցն է Հայաստան։ Այն լավ հնարավորություն է՝ կարծիքներ փոխանակելու ինչպես Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության, այնպես էլ տարածաշրջանային և գլոբալ կայունության և անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ:
Մենք շահագրգռված ենք շարունակելու զարգացնել առկա քաղաքական երկխոսությունը և ընդլայնելու գործընկերությունը Դաշինքի, ինչպես նաև առանձին անդամ պետությունների հետ: Հուսով ենք, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության նոր ձևաչափը՝ «Անհատապես հարմարեցված գործընկերության ծրագիրը», շուտով կհաստատվի: Մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած զարգացումների լույսի ներքո Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է ուժեղացնել իր դիմակայունությունը և զարգացնել համապատասխան պաշտպանական կարողությունները:
Մենք մեծապես կարևորում ենք նաև Հայաստանի մասնակցությունը խաղաղապահ գործողություններին և այն համարում ենք կարևոր ներդրում միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման գործում։ Հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումը շարունակում է իր ներդրումն ունենալ Կոսովոյի (KFOR) առաքելությունում, և ինչպես տեղյակ եք, 2023թ. հուլիսին, երբ Կոսովոյում որոշակի անկայուն իրավիճակ էր, Հայաստանն ավելացրեց իր խաղաղապահ ստորաբաժանման անձնակազմը լրացուցիչ 17 զինծառայողով։
Արդյունավետ երկխոսություն է իրականացվում նաև խորհրդարանական հարթությունում, քանի որ մեր խորհրդարանականները ներգրավված են ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նիստերին և Ռոուզ Ռոթ սեմինարներին:
Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ նաև տարածաշրջանացման քաղաքականությանը: Մեր առանձնահատուկ հարաբերությունները Վրաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, չափազանց կարեւոր են եւ մեր որեւէ համագործակցություն չի կարող ուղղված լինել մեր իսկ տարածաշրջանի դեմ:
Պարոն Ստոլտենբերգին եմ ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության տեսլականը և մոտեցումները։ Վերահաստատում եմ բազմիցս հնչեցրած պատրաստակամությունը՝ կարգավորելու Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները բարձրագույն մակարդակում համաձայնեցված 3 սկզբունքների հիման վրա, այն է՝ միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչում Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա, համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի՝ Հայաստան-Ադրբեջան միջպետական սահմանի սահմանազատում՝ վերականգնելու համար 1991թ. ԽՍՀՄ փլուզման պահին գոյություն ունեցած սահմանը երկու հանրապետությունների միջև, ինչպես նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը՝ դրանց անցման երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության հարգմամբ՝ հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա: Վերջինիս առնչությամբ ներկայացրել եմ նաև թեմայի վերաբերյալ մեր պատկերացումներն ամբողջացնող՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Ակնկալում ենք միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ի հաստատակամ աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին՝ հայտնի և երկուստեք համաձայնեցված սկզբունքների հիման վրա, ինչպես նաև հարկադրանքի և սպառնալիքի քաղաքականության միանշանակ մերժումը:
Գլխավոր քարտուղարին ներկայացրել եմ նաև 1991թ. Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշման, սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման, չհարձակվելու մասին պայմանագրի ստորագրման առաջարկները, որոնք դրական արձագանք չեն ստացել պաշտոնական Բաքվից մինչև օրս։
Մենք հավատարիմ ենք նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման օրակարգին։ Գտնում ենք, որ Թուրքիայի հետ դեռևս 2022թ. ձեռք բերված և հետագայում վերահաստատված պայմանավորվածությունների իրագործումը կարող է դրականորեն անդրադառնալ հարավկովկասյան տարածաշրջանում կայունության հաստատման վրա:
Գլխավոր քարտուղարի հետ զրույցի ընթացքում առիթ ենք ունեցել անդրադառնալ նաև Հայաստանի Զինված ուժերի բարեփոխումների օրակարգին։ Ընդգծել եմ, որ այս գործընթացն ուղղված չէ որևէ պետության դեմ և միտված է բարձրացնել Հայաստանի Զինված ուժերի պաշտպանական կարողությունները՝ ապահովելու համար Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը։

Пашинян: Армения заинтересована в углублении сотрудничества с НАТО 03/19/2024   17:24  |  Лента новостей
В правительстве состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна и генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга в расширенном составе. Подробности приводит пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр приветствовал визит господина Столтенберга в нашу страну и отметил: “Уважаемый генеральный секретарь, приветствую визит возглавляемой Вами делегации в Республику Армения. Я очень рад этому визиту, потому что это очень хорошая возможность обсудить нашу широкую повестку дня, что мы только что и сделали. Конечно, в составе Вашей делегации есть много знакомых лиц, которые регулярно посещают Республику Армения, мы предоставляем им свежую информацию, они предоставляют нам свежую информацию по текущим вопросам и политике. Конечно, мы заинтересованы в углублении сотрудничества с НАТО, и я надеюсь, что индивидуальный план сотрудничества для Армении будет принята как можно скорее. Вы знаете, что сейчас мы находимся на этапе масштабных реформ, и я надеюсь, что эта программа будет полезна и для нашей внешней повестки дня. Еще раз добро пожаловать”.
В свою очередь, Йенс Столтенберг отметил: “Спасибо, что приняли меня и мою делегацию. Мы высоко ценим сотрудничество с Арменией. Вы на протяжении многих лет участвовали в различных миссиях и операциях НАТО, мы ценим ваше участие в миссии в Косово. Мы надеемся, что теперь мы сможем еще больше углубить и укрепить наше сотрудничество, в том числе за счет принятия индивидуального плана партнерства для Армении. Конечно, мы поддерживаем ваш суверенитет и территориальную целостность. Мы также поддерживаем Ваши усилия по разработке более независимой внешней политики, что, по нашему мнению, важно. Я лично восхищаюсь Вашим лидерством и целеустремленностью. Мы приветствуем Ваши шаги, направленные на укрепление демократических институтов, верховенства закона, а также приветствуем тот факт, что вы оказываете гуманитарную помощь Украине”.
Премьер-министр Пашинян и генеральный секретарь НАТО обсудили развитие сотрудничества Армения-НАТО, а также вопросы регионального значения. Премьер-министр представил собеседнику проект правительства Республики Армения “Перекресток мира”.
Йенс Столтенберг отметил важность обеспечения мира и стабильности в регионе и подчеркнул, что НАТО поддерживает суверенитет, территориальную целостность Армении и мирные устремления нашей страны.
По итогам встречи Никол Пашинян и Йенс Столтенберг выступили с заявлениями для представителей СМИ.
Премьер-министр Республики Армения в своей речи отметил:
“Уважаемый господин генеральный секретарь,
Мы рады принять генерального секретаря НАТО г-на Йенса Столтенберга и возглавляемую им делегацию в Армении. Этот Ваш первый визит в Армению в статусе генерального секретаря НАТО. Это хорошая возможность обменяться мнениями как по вопросам сотрудничества Армения-НАТО, так и по вопросам региональной и глобальной стабильности и безопасности.
Мы заинтересованы в продолжении развития существующего политического диалога и расширении партнерства с Альянсом, а также отдельными государствами-членами. Надеемся, что новый формат сотрудничества Армения-НАТО – “Индивидуальный план партнерства” – будет утвержден в ближайшее время. В свете происходящих в нашем регионе развитий для Армении чрезвычайно важно укрепить свою устойчивость и развивать соответствующий оборонный потенциал.
Мы также придаем большое значение участию Армении в миротворческих операциях и считаем это важным вкладом в обеспечение международного мира и безопасности. Армянское миротворческое подразделение продолжает вносить свой вклад в миссию в Косово (KFOR), и, как известно, в июле 2023 года, когда ситуация в Косово была несколько нестабильной, Армения увеличила личный состав своего миротворческого подразделения еще на 17 военнослужащих.
Эффективный диалог ведется и на парламентском уровне, поскольку наши парламентарии участвуют в заседаниях Парламентской ассамблеи НАТО и семинарах “Rose Route”.
Армения продолжает придерживаться также политики регионализации. Наши особые отношения с Грузией и Исламской Республикой Иран чрезвычайно важны, и никакое наше сотрудничество не может быть направлено против нашего собственного региона.
Я представил г-ну Столтенбергу видение и подходы правительства Республики Армения по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе. Я подтверждаю свою неоднократно озвученную готовность регулировать отношения с Азербайджаном на основе трех принципов, согласованных на высшем уровне: признание территориальной целостности друг друга на основе Алма-Атинской декларации; делимитация межгосударственной границы Армения-Азербайджан на основе Алма-Атинской декларации с целью восстановления существовавшей на момент распада СССР в 1991 году границы между двумя республиками; а также разблокировка региональных инфраструктур при соблюдении суверенитета и юрисдикции стран, по которым они проходят, и на основе принципов равенства и взаимности. В связи с последним я также представил проект “Перекресток мира”, который обобщает наши представления по этому вопросу.
Ожидаем решительной поддержки со стороны международного сообщества, в том числе НАТО, мирному процессу между Арменией и Азербайджаном, основанному на известных и взаимосогласованных принципах, а также однозначного отказа от политики принуждения и угроз.
Я также представил генеральному секретарю предложения о зеркальном отводе войск от существовавшей в 1991 году армяно-азербайджанской границы, взаимном контроле над вооружениями и подписании пакта о ненападении, которые до сих пор не получили положительного ответа со стороны официального Баку.
Мы также привержены программе нормализации отношений с Турцией. Мы считаем, что реализация достигнутых с Турцией в 2022 году и подтвержденных впоследствии соглашений может оказать положительное влияние на установление стабильности в регионе Южного Кавказа.
В ходе беседы с генеральным секретарем мы также имели возможность обсудить повестку реформирования Вооруженных сил Республики Армения. Я подчеркнул, что этот процесс не направлен против какого-либо государства и направлен на повышение обороноспособности Вооруженных сил Республики Армения в целях обеспечения территориальной целостности Республики Армения.
Уважаемый генеральный секретарь,
В заключение позвольте поблагодарить Вас за продуктивное обсуждение.
Еще раз приветствую Ваш визит в Республику Армения и с удовольствием передаю слово Вам”.
Генеральный секретарь НАТО, в свою очередь, отметил:
“Большое спасибо, премьер-министр Пашинян, дорогой Никол.
Я очень рад видеть Вас снова и рад быть в Ереване. Это мой первый официальный визит в Ереван в качестве генерального секретаря НАТО.
Прежде всего, я высоко ценю Ваше личное лидерство, то, что Вы четко выступаете за мир и безоговорочно привержены демократическим ценностям.
Армения уже давно является партнером НАТО, и я приветствую и ценю ваш вклад в миссии и операции НАТО. На протяжении почти 20 лет Армения была одним из важнейших партнеров миротворческой миссии НАТО, помогая гарантировать безопасную и надежную среду для всех общин, проживающих в Косово. И я приветствую возросшее участие ваших военнослужащих в последние годы.
В ходе сегодняшней встречи мы обсудили важность стабильности на Южном Кавказе. Это важно для Евроатлантической безопасности, поскольку мир становится все менее безопасным.
Сегодня у Армении и Азербайджана есть шанс достичь прочного мира после многих лет конфликта. Именно поэтому я призываю обе страны достичь соглашения, которое откроет путь к нормализации отношений и прочному миру для ваших народов. НАТО поддерживает суверенитет, территориальную целостность Армении и ваши мирные устремления.
Война России против Украины является отрезвляющим напоминанием о том, что мы не можем не ценить мир. Я приветствую Вашу солидарность с Украиной и призываю всех партнеров сделать все, что в их силах, чтобы не дать Путину выиграть в его агрессорской войне. Ситуация на поле боя остается тяжелой, но именно поэтому нашу поддержку нужно увеличивать, а не уменьшать. Если Путин добьется успеха в Украине, существует реальный риск того, что его агрессия на этом не остановится и что другие авторитарные субъекты будут вдохновлены этим.
Сегодня мы также говорили о ходе внутренних реформ в Армении. Я приветствовал тот факт, что вы работаете над усилением демократического контроля над вашими Вооруженными силами, в том числе посредством участия в программе НАТО по укреплению добропорядочности. Вы также продемонстрировали реальную приверженность борьбе с коррупцией, укреплению демократических институтов и поддержанию верховенства закона.
Уважаемый премьер-министр,
Еще раз спасибо за теплый прием и за Вашу работу по построению светлого будущего для вашей страны и региона. Надеюсь, что мы продолжим укреплять наше партнерство, работая вместе на благо большего мира, стабильности и процветания на Южном Кавказе и за его пределами. Спасибо”.