ՄՏՍ-ը հայտարարել է Հայաստանում բիզնեսի վաճառքի գործարքի չափը 03/07/2024   13:37  |  Տնտեսություն
«ՄՏՍ»-ի՝ Հայաստանում բիզնեսը վաճառելու գործարքի նախնական գումարը կազմել է 209,1 մլն դոլար, գրում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ ընկերության տարեկան հաշվետվության վրա հղումով։
Գործարքի մասին հայտարարվել է 2024 թվականի հունվարին։ «ՄՏՍ»-ը վաճառել է «ՄՏՍ Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ը, ինչպես նաև «ՄոբիԴրամ» ՓԲԸ-ի վճարային համակարգը կիպրական Fedilco Group Limited-ին: Գործարքի ֆինանսական պարամետրերն այն ժամանակ չեն բացահայտվել։
ՄՏՍ-ի տարեկան հաշվետվության մեջ ասվում է, որ ակտիվը վաճառելու պայմանագիրը կնքվել է 2023 թվականի դեկտեմբերին 209,1 մլն դոլար նախնական գնահատված գումարով։
2024 թվականի հունվարի 23-ի դրությամբ ՄՏՍ-ն ակտիվի վաճառքից ստացված շահույթը նախնական գնահատել է 18,98 միլիարդ ռուբլի:
13:57 16/02/2024  |  Միջազգային լրահոսMTC-ի դեմ հայց է ներկայացվել «մերկ խնջույքի» համար՝ 1 մլրդ դոլար փոխհատուցման պահանջով
14:48 24/01/2024  |  ՏնտեսությունՄՏՍ-ն ավարտեց բիզնեսի վաճառքը Հայաստանում
21:00 07/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչու ԱԱԾ-ն փոխեց որոշումը․ պետք է պարզել՝ ովքեր են «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ բաժնետոմսերի 100 տոկոսը գնող «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերության սեփականատերը
20:14 05/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ 100 տոկոսը Կիպրոսում գրանցված ինչ-որ կասկածելի ընկերությանը վաճառելու գործարքում ոչ միայն փողերի լվացման հոտ է գալիս, այլև՝ ազգային անվտանգության խնդիրներ կան․ Ֆանյան
19:52 28/11/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ բաժնետոմսերի վաճառքի գործարքի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաձեռնումը մերժվել է
16:16 08/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԼիբանանյան կապիտալը դուրս է գալիս «ՄՏՍ Հայաստանից»
13:25 05/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԴաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը գործեր է հարուցել ՄՏՍ-ի և «Մեգաֆոն»-ի դեմ

В МТС назвали сумму сделки по продаже бизнеса в Армении 03/07/2024   10:18  |  Экономика
Предварительная сумма сделки МТС по продаже бизнеса в Армении составила $209,1 млн, пишет Интерфакс со ссылкой на годовой отчет компании.
О сделке было объявлено в январе 2024 года. МТС продала 100% акций ЗАО "МТС Армения", а также платежной системы ЗАО "МобиДрам" кипрской Fedilco Group Limited. Финансовые параметры сделки на тот момент не раскрывались.
В годовом отчете МТС говорится, что соглашение о продаже актива было подписано в декабре 2023 года - за денежное вознаграждение "в предварительно оцениваемой сумме $209,1 млн".
На 23 января 2024 года МТС предварительно оценивала прибыль от продажи актива в 18,98 млрд рублей, а чистый денежный приток от выбытия - в 16,27 млрд рублей.
Ранее пресс-служба МТС уточнила, что компания получила все необходимые для сделки корпоративные одобрения, а также разрешения регулирующих органов Республики Армения: Государственной Комиссии защиты экономической конкуренции и Комиссии по регулированию общественных услуг.