Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը գործեր է հարուցել ՄՏՍ-ի և «Մեգաֆոն»-ի դեմ 03/05/2018   13:25  |  Քրեական խրոնիկոն
Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը գործեր է հարուցել ՄՏՍ-ի ու «Մեգաֆոն»-ի դեմ, ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, այս մասին հաղորդվում է գերատեսչության կայքում:
Ծառայությունը ստուգել է օպերատորների հաշվետվությունները ներցանցային ռոումինգի վերացման մասին և եկել է եզրահանգման, որ ՄՏՍ-ն ու «Մեգաֆոն»-ը չեն կատարել Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայության նախազգուշացումները:
Նշվում է, որ «մեծ եռյակի» օպերատորները անհիմն բարձրացրել են Ռուսաստանով ուղևորությունների ժամանակ միջքաղաքային զանգերի գինը: Նաև ծառայությունը անհիմն է համարել «տնային» ռեգիոնից հեռացած բաժանորդի համար ամենօրյա վճար ներդնելը:
Գործի քննության ավարտին ծառայությունը կարող է հրամանագրել «հակամենաշնորհային օրենսդրության խախտման արդյունքում ստացված եկամուտը բյուջե փոխանցելու» մասին, հայտարարել է գերատեսչության ղեկավարի տեղակալ Անատոլի Գոլոմոլզինը:
Ռուսաստանյան լրատվամիջոցը հայտնում է, որ անցյալ տարվա օգոստոսին գերատեսչությունը հակամենաշնորհային գործեր էր հարուցել «մեծ քառյակի» օպերատորների հանդեպ ազգային ռոումինգում կապի ծառայությունների մատուցման ժամանակ բարձր գների պատճառով: Սկզբնապես օպերատորները պետք է կատարեին գերատեսչության հրամանագրերը մինչև դեկտեմբերի 15-ը: Ավելի ուշ այդ ժամկետը երկարացվել էր մինչև հունվարի վերջ երեք օպերատորների՝ «Մեգաֆոն»-ի, ՄՏՍ-ի, «Վիմպլեկոմ»-ի, համար, և մինչև մայիս Tele2-ի համար:

Федеральная антимонопольная служба возбудила дела против МТС и "Мегафона" 03/05/2018   13:32  |  Международные новости
Федеральная антимонопольная служба возбудила дела против МТС и "Мегафона",  передает РИА Новости со ссылкой на сообщение  ведомства.
Служба проверила отчеты операторов об отмене внутрисетевого роуминга и пришла к выводу, что МТС и "Мегафон" не исполнили предписания ФАС.
Отмечается, что операторы "большой тройки" необоснованно завысили цену междугородних звонков в поездках по России. Также необоснованным в ФАС назвали введение ежесуточной платы для абонента, который покинул домашний регион.
Претензии службы, в частности, связаны с тем, что МТС продолжает требовать дополнительно 15 рублей в сутки за расширение зоны действия пакета связи за пределами домашнего региона. Кроме того, компания вводит необоснованно высокую, по мнению регулятора, плату за входящие звонки.
После рассмотрения дела служба может выдать предписание о "перечислении в бюджет дохода, полученного в результате нарушения антимонопольного законодательства", заявил замглавы ведомства Анатолий Голомолзин.
В августе прошлого года ФАС возбудила антимонопольные дела в отношении операторов "большой четверки" из-за высоких цен при оказании услуг связи в национальном роуминге. Первоначально операторы должны были исполнить предписания ведомства до 15 декабря. Позднее этот срок продлили до конца января для трех операторов ("Мегафон", МТС, "Вымплеком") и до мая для Tele2.
В России действует несколько видов роуминга: национальный, внутрисетевой и отдельно по Крыму. Внутрисетевой роуминг позволяет общаться за пределами домашнего региона за отдельную плату. Национальный роуминг нужен, когда сеть определенного оператора отсутствует в каком-либо регионе.