8 հոգու վրա 180 ադրբեջանցի է եկել․ տղաներին ասել է՝ դուք խրամատում պաշտպանվեք ու պահեստատուփս լիցքավորեք. Արայիկը տղաներին պահեց, բայց ինքը գնաց, կամավորական էր, 1990-ականներից՝ առաջին շարքերում 02/06/2024   18:57  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Սեպտեմբերի 19-20-ին մեկօրյա պատերազմի դաժանության ու կատարված սխրանքների մասին միայն ականատեսները գիտեն։ Հերոսական կռիվ տված շատ-շատերի անուններն անհայտ են մնում։ Չլդրանցի Արայիկ Շեկյանի մարտական սխրանքների մասին, օրինակ, կինը՝ տիկին Կարինեն, նույն խրամատում կռված տղաներից է իմացել։
«Սեպտմեբերի 16-ին N707 դիրքում էր ամուսինս։ Երկու օրում երկու խրամատ էր փորել, բայց որ կռիվը սկսվել է, տղաներին ասել է՝ դուք խրամատում պաշտպանվեք ու թե կարող եք՝ պահեստատուփս արագ-արագ լիցքավորեք տվեք․․․ Ութ հոգով էին խրամատում, մենակ ինքն էր տարիքով՝ 49 տարեկան էր․․․ Մյուսները, որ տեսել են արդեն հնարավոր չէ դիմադրելը, քանի որ 8-ի վրա 180 հոգով էին գալիս, ասել են՝ քեռի Արո, եկեք դուրս գանք, ամուսինս ասել է՝ չէ, տղերք, մի 15 րոպե էլ դիմադրենք ու կռիվը կկանգնի․․․ Քանի որ իր տղայի տարիքին էին մյուսները, ասել էր՝ խրամատ մտեք, որ պաշտպանվեք, դուք փոքր երեխեք ունեք, ինձ ինչ կլինի՝ կլինի։ Ու էդպես էլ արել են, երկար դիմադրել է իրենց դիրքը, ամենավերջինն է հանձնվել, ու հրամանատարն էլ դա գիտի», - «Փաստինֆո»-ին պատմում է հերոսաբար զոհված Արայիկ Շեկյանի այրին՝ տիկին Կարինեն։ Ի դեպ, Շեկյաններին առ այսօր ցավակցելու չի գնացել հրամկազմից որևէ մեկը։
Արայիկը 16-ից տարեկանից է միացել ազատագրական պայքարին։ 1990-ականներին վիրավորվել է․ բժիշկները գնահատելով վիճակը՝ որոշել էին հաշմանդամության կարգ տալ, բայց ինքը հրաժարվել է՝ ասելով, որ ամաչում է այդ կարգավիճակից։
Ավելին, անտեսելով առողջական խնդիրները, Շեկյանն Ապրիլյան պատերազմին կամավոր մեկնել է առաջնագիծ՝ Թալիշ։ 44-օրյան որ սկսվել է, Արայիկը դարձյալ առաջին գծում էր։
«44-օրյային էլ Եղնիկներում էր։ Պատերազմն ավարտվել էր, բայց ինքը դեռ չէր եկել։ Մի շաբաթ հետո նոր տուն է եկել։ Այս անգամ էլ կարող էր չգնալ, բայց գնաց։ Երկու տղաներն էլ առաջնագծում էին՝ փոքրս դեռ ժամկետային էր։ Չգիտեմ՝ տղաների կողքին լինելու համար գնաց, թե առանց այդ էլ կգնար։ Էդ դիրքը՝ N707-ը, որը մեր գյուղացիներն էին պահում, դպրոցից երևում է․ տեսնում էինք, թե ինչ կարկուտ են թափում ադրբեջանցիներն այդ դիրքի վրա։ Մտածում էինք, որ ոչ մեկը ողջ չի մնալու, բայց, բարեբախտաբար, յոթը փրկվել են, իսկ Արայիկը․․․ տղաներին պահեց, բայց ինքը գնաց․․․»,- ասում է կինը։
Արայիկի մարմինը Ստեփանակերտի Եղբայրական գերեզմանոցում է ամփոփված։ Սեպտեմբերի 23-ին հուղարկավորել են, հետո պարզ է դարձել, որ բոլորը հարկադրված են լքել Արցախը․․․ Դին տեղափոխելու հարցով հարազատները դիմել են Կարմիր Խաչին, բայց առայժմ սպասում են։
Ադրբեջանական ահաբեկչական ստորաբաժանումների առաջխացումը կանխելու ժամանակ զոհված Արայիկ Շեկյանը չորս զավակ ունի․ ընտանիքը հիմա Երևանում վարձակալած տանն է ապաստանել՝ հայրենի Արցախում թողնելով երեք տուն ու ամբողջ կյանքի ընթացքում ստեղծածը․․․
Տեղի ունեցած ողբերգության մասին իմանալուց անմիջապես հետո կինն ու երեխաները գնացել են դիահերձարան, որտեղից արդեն տուն վերադառնալ չեն կարողացել․ ճանապարհն ադրբեջանցիները փակել էին։ Ամեն ինչ՝ անգամ խնայողություններն ու ոսկեղենը, մնացել էր փակված ճանապարհի մյուս կողմում․․․
17:26 02/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼեռնային Ղարաբաղի 10 000-ից ավելի հայրենակիցներ արդեն իսկ աշխատանքի են անցել
16:04 02/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հարցերով հանձնախմբի կազմը կընդլայնվի՝ ներառելով անհատների Ռուսաստանից և Մերձավոր Արևելքից
15:50 02/02/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՈւժեղ «բոյ» են տվել․ մենք որ դուրս էինք գալիս Ճարտարից՝ այսինքն ամսի 27-ին, մեր դրոշը դեռ ծածանվում էր Լուսնյակի վրա․ սեպտեմբերի 20-ին զոհված Վիտալին խիզախ էր․ 44-օրյային Հադրութից 131 դիակ էր հանել
20:27 01/02/2024  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում«Լուսնյակ»-ի վրա բոլոր ուղղություններից խփում էին, ադրբեջանցիները մեծ թվով հրանոթներ էին կենտրոնացրել․ սիրտս վատ բան էր վկայում․ Սամվելը զոհվել է սեպտեմբերի 20-ին՝ կրակի դադարեցումից կես ժամ առաջ

Ввосьмером против 180 азербайджанцев: супруга погибшего смертью храбрых Араик Шекяна из арцахского Члдрана рассказала о подвиге мужа 02/07/2024 10:14 | Геноцид в Арцахе
О жестокости однодневной войны 19-20 сентября и совершенных нашими ребятами подвигах знают лишь очевидцы. Имена многочисленных бойцов, героически сражавшихся за защиту Арцаха, многим неизвестны. О боевом подвиге Араика Шекяна из Члдрана его супруга, госпожа Карине, узнала от ребят, воевавших с ним бок о бок в одном окопе.
"16 сентября муж мой был на позиции N707. За два дня он вырыл два окопа. Когда началась война, он сказал ребятам, чтобы они оборонялись из окопа и быстро заряжали ему магазин …Их было восемь человек в окопе. Только он был в возрасте, ему было 49…Остальные, увидев, что уже нет возможности противостоять ввосьмером 180 азербайджанцам, идущим на них, призвали Аро выйти, но муж мой отказался. Он заявил, что нужно продержаться еще 15 минут и тогда бой прекратится. Поскольку остальные годились ему в сыновья, он сказал им, чтобы они заняли позиции в окопе и оборонялись оттуда. Он говорил им, что у них малолетние дети, а с ним – будь что будет! Он так и поступил. Они на своей позиции оказали долгое и ожесточенное сопротивление, стояли до конца. Командиру тоже об этом известно", - рассказала "ФактИнфо" госпожа Карине, вдова Араика Шекяна, героически павшего за Родину.
Араик с 16 лет примкнул к освободительной борьбе. В 90-е годы он был ранен. Врачи, оценив его состояние, решили ему присвоить группу инвалидности, но он отказался, заявив, что он стыдится этого статуса.
Более того, невзирая на проблемы со здоровьем, Шекян во время Апрельской войны ушел добровольцем на фронт, в Талиш. Когда началась 44-дневная война, Араик вновь был на передовой.
"Во время 44-дневной войны он был в "Ехникенр". Война закончилась, но он еще не вернулся. Он пришел домой лишь спустя неделю. Он мог на этот раз не идти, но пошел. Оба сына были на передовой, младший мой был еще срочником… Позицию N707 защищали наши односельчане. Она просматривается со школы. Мы видели, какой шквал огня азербайджанцы обрушили на позицию. Мы думали, что никто из них не выживет, но, к счастью, семеро спаслись, а Араик защитил ребят, а сам ушел…", - рассказывает супруга.
Араик покоится на братском кладбище в Степанакерте. Его похоронили 23 сентября. Позже стало ясно, что всем придется вынужденно покинуть Арцах…Родственники обратились в Красный Крест по вопросу вывоза тела, но все еще дожидаются ответа.
У погибшего при пресечении продвижения азербайджанских террористических подразделений Араика Шекяна остались четверо детей. В настоящее время семья проживает в арендуемой им квартире в Ереване, оставив в Арцахе три дома и все, что они создали за всю свою жизнь.
Узнав о случившейся трагедии, жена и дети сразу же отправились в морг, откуда уже им не удалось вернуться обратно домой; азербайджанцы перекрыли дорогу, Все, даже сбережения и золотые укращения, остались по ту сторону перекрытой дороги…