«Լուսնյակ»-ի վրա բոլոր ուղղություններից խփում էին, ադրբեջանցիները մեծ թվով հրանոթներ էին կենտրոնացրել․ սիրտս վատ բան էր վկայում․ Սամվելը զոհվել է սեպտեմբերի 20-ին՝ կրակի դադարեցումից կես ժամ առաջ 02/01/2024   20:27  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Աղամալյանների ընտանիքն առաջին զոհը Արցախյան առաջին պատերազմում էր տվել․ 19-ամյա Սասունը հաղթանակի օրը՝ 1994թ․ մայիսի 9-ին է զոհվում․ 27 տարի անց Արցախը պաշտպանելիս զոհվում է նաև երկրորդ որդին՝ Սամվելը։
«Սկեսուրս երկու տղա ուներ, երկուսն էլ զոհվեցին․․․ Հիվանդ կին է ու ամբողջ օրը նստած լացում է․․․»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասում է 2023թ․ սեպտեմբերի 20-ին թշնամու հարձակումը հետ մղելիս զոհված 44-ամյա Սամվելի կինը՝ տիկին Լորետան։
Սամվել Աղամալյանը զոհվել է կրակի դադարեցումից կես ժամ առաջ․․․Նա Արցախի պաշտպանության բանակում ծառայել է 19 տարի, ուներ ավագ սերժանտի կոչում։
Սամվելը «Լուսնյակ» կոչվող տեղամասում էր․ բարձրադիր դիրք էր ու մեր մոտից՝ Ճարտարից, տեսնում էինք, որ ադրբեջանցիներն ահագին տեխնիկա են կուտակել էդ ուղղությամբ․ մեծ թվով հրանոթներ էին բերել։ Մենք նկուղում էինք, բայց մի քանի տղամարդ եկան ասացին՝ ուրիշ տեղ պատսպարվեք, քանի որ «Լուսնյակի» ուղղությամբ շատ են խփելու։ Դե, մենք էլ էինք արդեն հասկացել, տեսել էինք էդ շարված հրանոթները»,-պատմում է Սամվելի այրին։
Ժամը 1-ից հետո ամուսնու հետ կապվել որևէ չի կարողանում կինը։ Առաջնագծում նաև Սամվելի որդին էր՝ 20-ամյա Սասունը։
«Ոչ տղայիս հետ էի կարողանում խոսել, ոչ Սամվելի։ ՈՐ սկսեցին կրակել, էդ պահին միջնեկ տղաս էլ տանը չէր, գնացել էին Սուրբ Եղիշե վանք։ Այսինքն՝ ոչ մեկից լուր չունեի, ու այդ վիճակից արդեն խելագարվում էի։ Հետո եմ իմացել, որ Ճարտարի ուղղությամբ առաջին սնարյադները հենց վանքի տարածքում են ընկել․ ադրբեջանցիները նախ խփել են ու բջջային կապի աշտարակները շարքից հանել, դե դա էլ էդ տարածքում էր։ Լավ է գոնե, որ երեխաները մի քիչ իջել էին։ 19-ի գիշերն արդեն երեխաներին հավաքում տանում ենք գյուղի եկեղեցու նկուղը, քանի որ ասում էին, որ միակ ապահով տեղն այդտեղ է»,-ասում է տիկին Լորետան։
Սեպտեմբերի 20-ին Աղամալյանների ավագ որդուն՝ Սասունին իջեցնում են դիրքերից՝ ասելով, թե հայրը վիրավոր է։ Իրականում, սակայն, Սամվելն արդեն զոհվել էր։ Հոր զոհվելու լուրը ընտանիքին հայտնում է որդին․․․
Սամվելենց ուղղությամբ թեժ մարտեր են եղել։ Ողջ մնացած ընկերները պատմում են, որ բոլոր չորս ուղղություններից ռմբակոծում էին «Լուսնյակը»։ Ադրբեջանցիները փորձել են դիրքը վերցնել, բայց չեն կարողացել։ Մերոնք առնվազն 5-6 զոհ են տվել, մեծ թվով էլ վիրավորներ, բայց դիրքը պահել են։ Թշնամին նաև դիվերիսոն ներթափանցման փորձ է արել․ դա էլ են կանխել»,-լսածը պատմում է Սամվելի այրին։
Սեպտեմբերի 22-ին Սամվելին հուղարկավորում են հայրենի Ճարտարում․ ճանապարհներն ադրբեջանցիները փակել էին․ մարմինը ոչ տեղափոխել, ոչ էլ պահել հնարավոր չէր։ Դուրս գալուց առաջ՝ սեպտեմբերի 27-ին, Աղամալյանները հրաժեշտ են տվել Սամվելին ու հարկադրաբար բռնել գաղթի ճանապարհը․․․
Սամվելի կինն ու երեք երեխաները Նոր Հաճընում են տուն վարձակալել, իսկ աշխատանք դեռևս ընտանիքից ոչ մեկը չի գտել․․․
Լուսանկարում՝ Սամվելն է և նրա՝ 1994-ին զոհված եղբայրը
13:21 01/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տարածքային ստորաբաժանումները կշարունակեն շաբաթ օրերին սպասարկել ԼՂ-ից տեղահանվածներին
22:33 31/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը նոր պահանջներ է ներկայացրել. որ վանքերն են իրենցը համարում. «Թաթոյան» հիմնադրամ
20:29 31/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԽփեցին ուղիղ բակի մեջ, Գառնիկն ընկավ ներքև՝ բլինդաժի մեջ․ Արյան մեջ շաղախված էր գլուխը․ իր տան բակում ադրբեջանցիների արկից զոհված Գառնիկ Գաբրիելյանը Մաճկալաշենից էր
20:29 30/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՓոքրս շատ էր կապված հոր հետ, ամեն օր իր անունն է տալիս, ասում է՝ որ գնանք տուն, պապան եկած կլինի՞... 39-ամյա Գագիկը զոհվել է սեպտեմբերի 19-ին՝ Հարավի դիրքերում
20:15 30/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՀԸ-ի՝ «Դարձ՝ հոգու և ինքնության» հաղորդումը նոր եթերաշրջան է սկսում Կենտրոն ՀԸ-ի եթերում (տեսանյութ)
20:12 30/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱդրբեջանը Բերձորի Սուրբ Հարությունը վերածում է մզկիթի. լուսանկարներ
18:31 30/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԻվանյանում երեք ընտանիք էր մնացել, երբ ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատը մտավ գյուղ․ ռուսները բարձրախոսով հայտարարեցին՝ հայ բնակչություն, անհապաղ լքե՛ք բնակավայրը․ տեղահանված
07:57 30/01/2024  |  ՄամուլԱրցախի ու Հայաստանի կործանումը լավագույն գինը չէր «Սերժին մերժելու» դիմաց. «Փաստ»
17:46 29/01/2024  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումԱրկերն իրար հետևից ընկնում էին բակ, տունը դղրդում էր, ապակիները փշուր-փշուր էին լինում․ տան հետնամասով՝ այգով եմ, թոռներիս հանել․ տիկին Անուշը մեկ օրում կորցրել է տունն ու ամուսնուն

Ребята стояли до последнего и отстояли позицию: жена погибшего при отражении азербайджанской атаки Самвела Агамаляна рассказала подробности 02/02/2024 10:17 | Геноцид в Арцахе
Семья Агамалянов потеряла первого сына еще в первую Арцахскую войну:19-летний Сасун погиб в День победы, 9 мая 1994 года. Спустя 27 лет, защищая Арцах, пал второй сын – Самвел.
"У свекрови моей было двое сыновей, оба погибли. Она болеет и весь день рыдает…", - рассказала в беседе с "ФактИнфо" госпожа Лорета, супруга 44-летнего Самвела, погибшего при отражении вражеской атаки 20 сентября 2023 года.
Самвел Агамалян погиб за полчаса до прекращения огня. Он 19 лет прослужил в Армии обороны Арцаха в звании старшего сержанта.
"Самвел находился на участке под названием «Лусняк», на высокогорной позиции. С Чартара мы видели, что азербайджанцы к данному участку стянули достаточно техники, огромное количество пушек. Мы были в подвале, но несколько прибывших к нам мужчин призвали укрыться в другом месте, поскольку «Лусняк» под угрозой интенсивного обстрела. Да, и мы тоже уже это понимали и видели выстроенные в ряд пушки", - вспоминает супруга Самвела.
После часа ночи связь с мужем оборвалась. На передовой был и сын Самвел – 20-летний Сасун.
"Я не могла поговорить ни с сыном, ни с Самвелом. Во время обстрела среднего сына тоже не было дома, он поехал в монастырь Сурб Егише. Ни от кого вестей не было, и я уже сходила с ума. Позже я узнала, что первые снаряды, выпущенные по Чартару, упали именно на территории монастыря. Азербайджанцы ударили и сначала вывели из строя вышки сотовой связи, которые были на этой территории. Хорошо, что дети успели спуститься. В ночь на 19 сентября мы забрали детей в укрытие в церкви, поскольку говорили, что это единственное безопасное место", - рассказывает госпожа Лорета.
20 сентября Сасуна, старшего сына Агамалянов, спустили с позиций, ему сказали, что отец ранен. В действительности же Самвел погиб. О гибели Самвела семье сообщил сын.
"В районе участка, где находился Самвел, шли ожесточенные бои. Оставшиеся в живых товарищи рассказывают, что «Лусняк» подвергался массированной бомбардировке со всех четырех сторон. Азербайджанцы пытались захватить позицию, но это им не удалось. С нашей стороны погибли по меньшей мере пять-шесть человек, многие получили ранения, но позицию отстояли. Враг также предпринял попытку диверсионной вылазки, но и это нам удалось пресечь", - пересказывает услышанное вдова Самвела.
22 сентября Самвела похоронили в родном Чартаре; тело невозможно было ни оставить, ни вывести, поскольку азербайджанцы перекрыли дорогу. Перед отъездом, 27 сентября, Агамаляны попрощались с Самвелом и вынужденно покинули родной очаг, разделив участь более ста тысяч своих соотечественников, подвергшихся насильственной депортации.