Պետական կառավարման մարմիններ քննչական մարմինները կարող են մտնել կոռուպցիոն գործերով․ Քերոբյանը՝ նախարարությունում խուզարկության մասին 01/31/2024   16:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը չգիտի՝ ինչու են խուզարկություններ իրականացվում նախարարություն՝ միևնույն ժամանակ նշելով, որ բնականաբար, պետական կառավարման մարմիններ քննչական մարմինները կարող են մտնել կոռուպցիոն գործերով։
«Մենք գերկարևորում ենք կոռուպցիայի դեմ պայքարը, բայց պետք է նշեմ նաև, որ հարգում ենք մարդկանց անմեղության կանխավարկածը։ Պետք է նշեմ, որ վերջին երեք տարվա մեջ Էկոնոմիկայի նախարարության աշխատակիցների վերաբերյալ մեղադրական դատավճիռ չի եղել»,- նշեց նա։
Քերոբյանը նաև պատահականություն է համարում՝ Էկոնոմիկայի փոխնախարար Անի Իսպիրյանին պաշտոնից ազատելը, որը փաստացի նախորդել է նախարարությունում խուզարկությանը և նրա ձերբակալությանը։ Քերոբյանը հայտնեց, որ Անի Իսպիրյանը աշխատանքից ազատման դիմում էր գրել՝ պայմանավորված ամուսնու՝ Հոլանդիայում աշխատանք ստանալու հանգամանքով։ Այլ մանրամասներ Քերոբյանը չհայտնեց՝ նշելով, որ տեղեկություն չունի։
18:26 27/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎահան Քերոբյանը հանդիպել է ԱԱՊՀ խորհրդի անդամների և գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ

Керобян прокомментировал обыски в Минэкономики Армении и увольнение своего зама 01/31/2024 16:55 | Лента новостей
Министр экономики Армении Ваан Керобян не знает, почему в возглавляемом им ведомстве проводятся обыски. При этом он указал, что органы госуправления, следственные органы могут наведаться по коррупционным делам.
"Борьба с коррупцией архиважна, но я также должен отметить, что уважаю принцип презумпции невиновности. Должен отметить, что за последние три года обвинительных приговоров в отношении сотрудников министерства экономики не было", - отметил он.
Керобян считает случайным совпадением освобождение Ани Испирян от должности замминистра, которое предшествовала обыску.
Министр сообщил, что Ани Испирян написала заявление об уходе, поскольку ее муж устроился на работу в Голландии. Иные подробности Керобян не привел, отметив, что не располагает сведениями.