Եթե դրական ազդակներ լինեն՝ քննարկումներն այլ փուլ կտեղափոխվեն․ Կոստանյանը՝ չհարձակվելու մասին Բաքվին հղված առաջարկի մասին 01/29/2024   12:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դրանք քաղաքական հայտարարություններ են եղել, որոնց քաղաքական անդրադարձ չի եղել: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանն՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանն առ այն, որ առաջարկվել է Ադրբեջանին միմյանց սպառազինության վերահսկման եւ չհարձակվելու վերաբերյալպայմանագիր ստորագրել:
«Եթե լինեն համապատասխան դրական ազդակներ, բնականաբար, քննարկումներն այլ փուլ կտեղափոխվեն»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագիր կնքելու հեռանկարներին, փոխնախարարն ասաց, որ հայկական կողմը շարունակում է անկեղծորեն հետաքրքրված լինել հարևանների հետ հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման և խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ: «Գիտեք, որ հունվարի 4-ին ուղարկել ենք հայկական կողմի համապատասխան համաձայնագրի տեքստի լրամշակված տարբերակը: Ըստ էության, սպասում ենք Ադրբեջանի պատասխանին: Երեկ հնչեցին հայտարարություններ, որ պատասխանը կլինի մի քանի շաբաթվա ընթացքում»:

"Если будет позитивный отклик…": замглавы МИД Армении о предложенном Азербайджану пакте о ненападении 01/29/2024 13:08 | Лента новостей
Это были политические заявления, заявил заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян, коснувшись слова премьер-министра РА Никола Пашиняна о том, что Азербайджану были предложены механизм взаимного контроля над вооружениями и подписание пакта о ненападении.
"Если поступят соответствующие позитивные сигналы, то, естественно, обсуждения перейдут на другой этап", - сказал Костанян в беседе с журналистами в понедельник, 29 января.
Коснувшись перспектив подписание мирного договора, замглавы МИД заявил, что армянская сторона по-прежнему искренне заинтересована в полном урегулировании отношений с соседями и заключении мирного договора.
Он напомнил, что 4 января армянская сторона направила свой доработанный вариант текста соответствующего соглашения.
"По сути, ожидаем ответа Азербайджана. Накануне прозвучали заявления, что ответ будет в течение нескольких недель", - сказал он.