8 գյուղի հարցը պետք է քննարկվի դելիմիտացիայի հանձնաժողովում. Կոստանյան (տեսանյութ) 11/09/2023   13:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Խաղաղության խաչմերուկը» մեր կառավարության տեսլականն է, թե մենք ինչպես ենք պատկերացնում ապաշրջափակումը տարածաշրջանում և ինչպես ենք պատկերացնում Հայաստանի Հանրապետության կոմունիկացիաները բացելու ծրագիրը։
Այս մասին այսօր Կառավարության նիստից հետո՝ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանն՝ ընդգծելով, որ այս նախագիծը մենք ակտիվորեն ներկայացնում ենք մեր բոլոր միջազգային գործընկերներին։
Հարցին, թե արդյոք 8 գյուղերի վերադարձը պահա՞նջ է Ադրբեջանի կողմից, որպեսզի խաղաղության պայմանագիրը կնքվի՝ Կոստանյանը պատասխանեց, որ կա ընկալում, որ խնդիրները կապված են դելիմիտացիայի հետ։ «Նման խնդիրները պետք է քննարկվեն դելիմիտացիայի հանձնաժողովում»։

Вопрос 8 сел должен обсуждаться в комиссии по делимитации – замглавы МИД Армении 11/09/2023   13:45  |  Лента новостей
"Перекресток мира" – это видение правительства Армении того, как мы представляем разблокировку в регионе и как мы представляем план по открытию коммуникаций Республики Армения. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян в беседе с журналистами в четверг.
Он подчеркнул, что упомянутый проект власти Армении активно представляют всем международным партнерам.
В ответ на вопрос о том, является ли возвращение 8 сел требованием Азербайджана для подписания мирного соглашения, Костанян заявил, что есть понимание того, что проблема связана с делимитацией. "Подобные вопросы должны обсуждаться в комиссии по делимитации", - отметил он.