Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ պահանջող բանաձևն աջակցում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը 01/17/2024   21:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի Սենատի կողմից ընդունված Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ պահանջող բանաձևն աջակցում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը, դատապարտում է Ադրբեջանի կողից իր դաշնակիցների աջակցությամբ 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին իրականացված ռազմական հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղում, կոչ է անում Ադրբեջանին երաշխավորելու հայ բնակչության վերադարձի իրավունքը Լեռնային Ղարաբաղ` երաշխավորելով այնպիսի պայմաններ, որոնք կապահովեն նրանց անվտանգությունն ու բարեկեցությունը։
Այս մասին հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանաձևը կոչ է անում ադրբեջանական զորքերի և նրանց դաշնակիցների անհապաղ և անվերապահ դուրսբերումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից, նշում է, որ Հայաստանն իրավունք ունի պաշտպանելու իր տարածքային ամբողջականությունը և ունենալու միջոցներ՝ ապահովելու իր անվտանգությունը, այդ թվում՝ ռազմական ճանապարհով։
Այդ թվում նաև դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական առաջնորդների կամայական ձերբակալությունները, կոչ է անում հեռացնել Ադրբեջանին Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության միջկառավարական կոմիտեից, Կարևորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում փորձագետների միջազգային խմբի ստեղծումը և գործուղումը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մշակութային և կրոնական ժառանգության վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվական զեկույց պատրաստելու համար։
Բանաձևը կարևորում է նաև ամենախիստ միջոցների ձեռնարկումը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ղեկավարների ակտիվների առգրավումը և Ադրբեջանից գազի և նավթի ներմուծման էմբարգոն՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ռազմական ագրեսիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու համար:
Ըստ աղբյուրի՝ բանաձևը համահեղինակել են Սենատի բոլոր քաղաքական խմբակցությունների ղեկավարները` Բրունո Ռըտայոն, Մարիզ Կարրերը, Սեսիլ Սուկիերմանը, Գիյոմ Գոնտարը, Պատրիկ Կաները, Հերվե Մարսելը, Կլոդ Մալյուրեն և Ֆրանսուա Պատրիան, ինչպես նաև Սենատում Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը:
Նիստը նախագահում էր Սենատի փոխնագահ Սոֆի Պրիմասը։ Նիստին ներկա էր նաև Ֆրանսիայի՝ Եվրոպայի և արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն։
Բանաձևի ընդունման նիստին պատվո հյուրի կարգավիճակում ներկա էին Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը և Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։
20:36 17/01/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ ԱԳՆ-ում Հայաստանի դեսպանի հետ քննարկվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում տիրող իրավիճակը
20:29 16/01/2024  |  ՔաղաքականԴա նախկինների այն մեղքերից մեկն է, որը նրանց դժվար ներվի. Սերժ Սրապիոնյան (տեսանյութ)
22:53 15/01/2024  |  ՔաղաքականՍա ուղղակիորեն վերաբերում է Հայաստանին, ավելի կոնկրետ՝ Սյունիքի ճակատագրին․ Դանիելյան
16:24 13/01/2024  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայի ԱԳ նորանշանակ նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն այցելել է Կիև
20:46 12/01/2024  |  ՔաղաքականԻսկ թե որն է սրանց դրոշակ դարձած «խաղաղությունը», արդեն բոլորը գիտեն` մահ ու հայրենազրկություն․ Տիգրան Աբրահամյան
23:23 11/01/2024  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայի ԱԳ նախարար Է նշանակվել նախագահ Մակրոնի կուսակցության ղեկավար Ստեֆան Սեժուրնեն
20:53 11/01/2024  |  ՔաղաքականՊետք է սպասել նոր էսկալացիայի ու մասնատման.Ալիեւն իր հայտարարություններով հիմք է նախապատրաստում ՝ անեքսիայի համար

Сенат Франции принял резолюцию с осуждением агрессии Баку против Арцаха и с требованием введения санкций против Азербайджана 01/18/2024   09:24  |  Лента новостей
Сенат Франции 336 голосами "за" и одним "против" принял резолюцию с осуждением агрессии Азербайджана против Арцаха и в поддержку суверенитета и территориальной целостности РА.
Принятая Сенатом Франции резолюция с требованием о введении санкций против Азербайджана поддерживает территориальную целостность и суверенитет Армении, осуждает совершенное Азербайджаном при поддержке своих союзников 19 и 20 сентября 2023 года военное нападение на Нагорный Карабах, призывает Азербайджан гарантировать право армянского населения на возвращение в Нагорный Карабах, гарантируя такие условия, которые обеспечат их безопасность и благополучие. Об этом сообщает посольство Армении во Франции.
Резолюция призывает к немедленному и безоговорочному выводу войск Азербайджана и его союзников с суверенной территории Армении, отмечает, что Армения имеет право защищать свою территориальную целостность и иметь средства для обеспечения своей безопасности, в том числе военным путем.
В резолюции осуждаются также произвольные аресты политических лидеров Нагорного Карабаха. В нем содержится призыв к исключению Азербайджана из межправительственного комитета по защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта, подчеркивается важность создания международной группы экспертов ЮНЕСКО и отправки ее миссии в Нагорный Карабах для подготовки информативного доклада о состоянии культурного и религиозного наследия.
Резолюция также призывает принять самые строгие меры, включая арест активов азербайджанских лидеров и эмбарго на импорт газа и нефти из Азербайджана в качестве санкции против военной агрессии со стороны Азербайджана.
00:19 18/01/2024  |  Лента новостейЗамглавы МИД РФ и посол Армении в Москве обсудили ситуацию в процессе армяно-азербайджанской нормализации
17:20 17/01/2024  |  ПолитикаАрмения готова предоставить Азербайджану проезд на тех же условиях, что и Иран - Пашинян
15:48 16/01/2024  |  Лента новостейРоссия и Азербайджан не выполнили взятые на себя обязательства по заявлению от 9 ноября - Папоян