Ադրբեջանում դատում են 13 հոգուց բաղկացած խմբի, որը նպատակ է ունեցել ստեղծել «Քերիմե» պետություն 12/13/2023   16:46  |  Միջազգային լրահոս
Ադրբեջանում դատում են 13 հոգուց բաղկացած խմբի, որը մտադիր է եղել ստեղծել «Քերիմե» պետություն։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ գործով տուժող են ճանաչվել այդ երկրի կրթության նախկին նախարար Միսիր Մարդանովը և Real TV-ի ղեկավար Միրշախին Աղաևը։
Հաղորդվում է, որ «Ռուֆուլլա Ախունդզադեն և Բախտիյար Բայրամովը, ովքեր ապրում են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում (ԻԻՀ) և համագործակցում են այդ երկրի հետախուզական ծառայությունների հետ, դրամական պարգևի դիմաց առաջադրանք են տվել Տերտերի շրջանի բնակիչ Արիֆ Ջումշուդովին՝ կազմավորելու «դիմադրության ստորաբաժանում»՝ նպատակ ունենալով ստեղծել շարիաթի օրենքներով կառավարվող «Քերիմե» պետություն։ Դա պետք է արվեր զինված անկարգությունների միջոցով իշխանությունը զավթելու և Ադրբեջանի սահմանադրական համակարգի բռնի փոփոխության միջոցով»։
Նշվում է, որ «Ա.Ջումշուդովը հանձնարարականների հիման վրա այս գործունեությամբ ներգրավել է կրոնական արմատականություն քարոզող իր ծանոթներին՝ Տարզան Գարաշովին, Սանան Մամեդովին, Խագանի Մամեդովին և Իգբալ Ախունդովին։
Հաղորդվում է, որ «ձերբակալվածները, ներկայանալով որպես «հավատացյալներ», սոցցանցերում և արարողությունների ժամանակ, որտեղ մարդիկ են հավաքվել, կատարել են Իրանի օգտին և կրոնական արմատականության քարոզչությունը, կատարել դրսից ստացված առաջադրանքներ՝ նպատակ ունենալով խախտել հանդուրժողականության ավանդույթները։ Ադրբեջանում գործող այս խմբի անդամները կազմակերպել են նաև Իրանից ուղարկված թմրամիջոցների վաճառքը և ստացված միջոցներն օգտագործել կրոնական արմատականությունը խթանելու համար»։
20:17 06/12/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի վարչախմբի պարագլխի քաղաքականության բնույթը՝ արևելյան չարչու «մարտավարությունն» է․ Ոսկանյան
17:16 05/12/2023  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինան միամտաբար բացահայտել է,թե որ երկրում է արտադրում արկերը. պարզվում է՝ Ադրբեջանն է

В Азербайджане судят группу из 13 человек, их обвиняют в сотрудничестве на спецслужбы Ирана и намерении создать государство «Кериме» 12/13/2023   16:09  |  Международные новости
В Азербайджане начался судебный процесс по уголовному делу еще одной группы лиц (13 человек), намеревавшихся создать государство «Кериме».
Как сообщают азербайджанские СМИ, потерпевшими по делу признаны бывший министр образования Мисир Марданов и руководитель "Real TV" Миршахин Агаев.
Сообщается, что "проживающие в Исламской Республике Иран (ИРИ) Руфулла Ахундзаде и Бахтияр Байрамов, сотрудничающие со спецслужбами этой страны, за денежное вознаграждение дали задание жителю Тертерского района Арифу Джумшудову организовать "отряд сопротивления" с целью создания управляемого шариатскими законами государства "Кериме", захвата власти путем вооруженных беспорядков в стране и насильственного изменения конституционного строя Азербайджана».
Отмечается, что "А.Джумшудов на основании заданий привлек к этой деятельности своих знакомых, пропагандирующих религиозный радикализм - Тарзана Гарашова, Санана Мамедова, Хагани Мамедова и Игбала Ахундова. Он передавал указания Р.Ахундзаде и Б.Байрамова этим лицам во время тайных собраний в своем доме".
Члены группировки, привлекая дополнительных лиц, информировали об этом Руфуллу Ахундзаде. Кроме того, Р.Ахундзаде привлек к сотрудничеству жителя Баку Анара Исаева, также дав задание собрать "отряд сопротивления" с целью создания государства "Кериме".  Р.Ахундзаде познакомил Анара Исаева с Арифом Джумшудовым для совместной деятельности, пообещав большие деньги, оружие и всю необходимую поддержку, передают местные СМИ.
Сообщается, что "задержанные, выдавая себя за "верующих", в социальных сетях и на церемониях, где собирались люди, вели пропаганду в пользу Ирана и религиозного радикализма, выполняли задания, полученные из-за рубежа, с целью подрыва сложившихся в Азербайджане традиций толерантности. Члены группировки также организовывали продажу наркотических средств, отправляемых из ИРИ, и направляли полученные денежные средства на пропаганду религиозного радикализма и финансирование другой подрывной деятельности в нашей стране".