Խորհրդային միության 1974-1978 թթ․ քարտեզները միջնորդները տրամադրել են կողմերին․ Կոստանյանը՝ Լավրովի հայտարարության մասին 10/27/2023   15:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանն արձագանքել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարող են իրենց բախտը փորձել և բանակցել արևմտյան հարթակներում, սակայն Խորհրդային միության ժամանակներից մնացած քարտեզները, որոնք կարող են որպես հիմք ծառայել երկու երկրների միջև սահմանազատման համար,  միայն Ռուսաստանի մոտ կան։
Վահան Կոստանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշել է, որ Խորհրդային միության 1974-1978 թվականների քարտեզները միջնորդները հայկական և ադրբեջանական կողմերին տրամադրել են։
«1974-1978 թվականների քարտեզները, որոնց մասին խոսվում է, կան․ և՛ հայկական կողմն է ծանոթ դրանց, և՛ ադրբեջանական կողմը: Այդ քարտեզները տարբեր միջնորդների կողմից տրամադրվել են կողմերին»,- ասաց Կոստանյանը։
15:04 27/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր հիմնական նպատակը հարաբերությունների կարգավորումն է մեր հարևանների հետ․ ԱԳ փոխնախարար
10:41 27/10/2023  |  ՔաղաքականԵրևանում տեղի է ունենում Հայաստանի և Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարարների առանձնազրույցը
08:13 27/10/2023  |  ՄամուլՈւշագրավ միջադեպ Լիտվայի վարչապետի ներկայությամբ. թանգարանի տնօրենն ու արարողակարգի պետը լեզվակռիվ են ունեցել. «Ժողովուրդ»
12:51 26/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարի տեղակալը Լատվիայի ԱԳՆ փոխպետքարտուղարին ներկայացրել է Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության արդյունքում ստեղծված իրավիճակը
21:53 25/10/2023  |  Միջազգային լրահոսԲաքվից հիմա էլ արձագանքում են Կանադային
15:26 25/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի նախագահը ժամանակ չի գտել բրյուսելյան հանդիպման համար. Արարատ Միրզոյան
21:54 24/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼավրովը և Բայրամովը քննարկել են Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունները
19:19 24/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պահի դրությամբ Լիբանանից Հայաստան տեղափոխվելու խնդրանքով դիմումներ ՀՀ դեսպանությունը չի ստացել․ ԱԳՆ-ն՝ Լիբանանից հայերին տարհանելու մասին

Посредники предоставили карты 1974-1978 гг. сторонам: замглавы МИД Армении о заявлении Лаврова 10/27/2023   16:06  |  Лента новостей
Заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян отреагировал на заявление главы МИД РФ Сергея Лаврова о том, что Армения и Азербайджан могут попытать счастья в Брюсселе, но "все необходимое для того, чтобы делимитацию [границы между Арменией и Азербайджаном] обсуждать и согласовывать, включая прежде всего карты, которые остались с советских времен, находятся у Российской Федерации"."Пусть попытают счастья и в Брюсселе": Лавров высказался о процессе делимитации границы между Арменией и Азербайджаном
Ваан Костанян в беседе с журналистами отметил, что карты 1974-1978 гг., посредники предоставили армянской и азербайджанской сторонам.
"Кары, о которых идет речь, то есть карты 1974-1978 гг., эти карты есть, и с ними знакома как армянская сторона, так и азербайджанская. Эти карты разными посредниками были предоставлены сторонам", - сказал Костанян.
18:06 25/10/2023  |  Лента новостейПрезидент Азербайджана не подтвердил свое участие во встрече в Брюсселе - Пашинян
16:08 25/10/2023  |  Лента новостейВремени на встречу в Брюсселе не нашлось у президента Азербайджана - Мирзоян