«Բացում»-ը՝ ի զորակցություն Արցախի. քաղաքացիները պարեն են հավաքում՝ պահանջելով, որ ՄԱԿ-ն Արցախ հասցնի 07/21/2023   11:41  |  Քաղաքական
«Բացում» քաղաքացիական նախաձեռնությունը երրորդ օրն է' ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց պարեն է հավաքագրում' Արցախ ուղարկելու նպատակով։ Նախաձեռնությունը բացառապես քաղաքացիական է, նպատակը' հստակ. ՄԱԿ-ն ունի Պարենի ծրագիր ու կանոնադրություն, որը նրան պարտավորեցնում է 120 000 մարդուն սովից փրկելու համար օր առաջ հումանիտար օգնություն հասցնել Արցախ։
«Ճնշում պետք է գործադրենք, որ միջազգային կազմակերպությունները' այդ թվում ՄԱԿ-ը, կյանքի կոչեն Արցախի կյանքի ճանապարհը։ Այս քաղաքացիական պրոցեսը լիովին համահունչ է միջազգային իրավակարգին։ Իրենց իսկ սահմանած սկզբունքների հետ առերեսման ենք բերում հիմա ՄԱԿ-ին։
Այստեղ իջեցված են կուսակցական դրոշները, տարբեր քաղաքական հայացքների տեր մարդիկ հավաքվել են գաղափարի' Արցախի ու արցախահայության փրկության գաղափարի շուրջ։ Մենք հիմա օգնում ենք ՄԱԿ-ին, կատարում ենք իրենց գործի մի մասը' պարենը հավաքում ենք, ու իրենց մնում է Արցախ հասցնեն' իր առաքելությունը կատարեն»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց համակարգող խմբի անդամ Արման Վարդանյանը։
Տասնյակ քաղաքացիներ արդեն միացել են նախաձեռնությանը։ Պարկերով ալյուր, շաքարավազ, մանկական սնունդ, ձեթ, աղ, հիգիենայի պարագաներ եւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ են բերում մարդիկ' հույսով, որ Արցախի կիսասոված հայրենակիցներին կհասնեն օր առաջ...
Արմանի խոսքով՝ հետագա գործողությունների մասին նախօրոք հայտարարելու' երբ ունենանք բավարար չափով համախոհներ, ովքեր կհամախմբվեն այս գաղափարի շուրջ։ «Այդ ժամանակ կսկսենք միջազգային կառույցների վրա ճնշումներ գործադրել' աշխարհում ընդունված գործիքակազմը, մեթոդները կիրառելով»,-նշեց նա։
Արմանի համոզմամբ' մարդկանց պետք չի մեղադրել անտարբերության մեջ, քանի որ չեն տեսնում ճանապարհները' իրավիճակից դուրս գալու։ Ըստ նրա' հենց այդ ճանապարհը տեսնեն, համախմբում կլինի։
08:11 21/07/2023  |  ՄամուլԱրցախում շարունակում են «թիթեռ նկարել»․ «Հրապարակ»
21:34 20/07/2023  |  ՔաղաքականԻրավիճակը փակուղային է.Հարությունյանը որպես ղեկավար սպառել է ծառացած խնդիրները լուծելու միջոցները. վերլուծաբան (Տեսանյութ)
20:20 20/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ Ստեփանակերտում կիրականացվեն աշխատանքներ տեղական առկա սակավ մթերքի վաճառքի գների կարգավորման ուղղությամբ

Граждане приносят продовольствие к офису ООН в Ереване, требуя доставить его в Арцах 07/21/2023 12:03 | Политика
Гражданская инициатива "Бацум" третий день собирает продукты питания перед офисом ООН в Армении с целью их отправки в Арцах. Инициатива сугубо гражданская, ее цель – очевидна.
У ООН есть продовольственная программа и устав, который обязывает ее немедленно доставить в Арцах гуманитарную помощь, чтобы спасти 120 тысяч человек от голодной смерти.
"Мы должны оказать давление, чтобы международные организации, в том числе ООН добились открытия дороги жизни Арцаха. Этот гражданский процесс полностью соответствует международному правопорядку. Мы сейчас пытаемся побудить ООН считаться с собственными принципами. Люди с различными политическими взглядами объединились вокруг идеи спасения Арцаха и армян Арцаха. В данный момент мы помогаем ООН, выполняем часть их работы, собираем продовольствие. Им только остается доставить его в Арцах, выполнить свою миссию", - заявил в беседе с "ФактИнфо" член координационной группы Арман Варданян.
К инициативе уже присоединились многочисленные граждане. Люди несут мешки с мукой, сахаром, детским питанием, маслом, солью, предметами гигиены и предметами первой необходимости в надежде, что они как можно раньше дойдут до полуголодных соотечественников в Арцахе.
По убеждению Армана, не следует обвинять людей в безразличии, поскольку они не видят путей выхода из создавшейся ситуации. По его словам, как только они увидят этот путь, то тотчас мы станем свидетелями масштабной консолидации.