Հասանք մի կետի, երբ Ադրբեջանն ադրբեջանցի բժիշկներ ներգրավեց և պայմաններ դրեց Կարմիր խաչի առջև. Գուրգեն Ներսիսյան 07/21/2023   00:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Արցախում գյուղատնտեսական բերքահավաքի հետ կապված աշխատանքների մոտ 70 տոկոսն անակատար է, և այլևս հնարավոր չէ շարունակել»,- այս մասին Հայաստանի Հանրային Հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝ անդրադառնալով Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։
«Մասնավոր ոլորտում աշխատատեղերի համատարած կրճատումներ են, գործազուրկների մեծ բանակ կա, որը ֆինանսական, առումով մեծ ծանաբեռնավծություն է պետության համար»,- ասել է Ներսիսյանը։
«Ստեփանակերտում հանրային տրանսպորտը չի աշխատում։ Եվ նվազագույն չափով ուղղակի շրջանների կապն ենք փորձում ապահովել Ստեփանակերտի հետ։ Եվ սա կրկնում եմ, նվազագույն չափով»,- ասել է պաշտոնյան։
Ըստ նրա, խնդիր կա նաև աղբահանության հետ կապված, որը կարող է առաջացնել համաճարակային ու սանիտարական լրջագույն խնդիրներ։
«Արցախպրեսի»-ի հաղորդմամբ, Գ. Ներսիսյանը նաև խոսել է, թե ինչ քայլերի է դիմում ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում տեղադրված անցակետում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից բուժառուների տեղափոխման ժամանակ՝ այնտեղ ներգրավելով բժիշկների։
«Ադրբեջանի հնարամտությունը սահմաններ չունի։ Ի վերջո, մենք հասանք մի կետի, երբ Ադրբեջանն ադրբեջանցի բժիշկներ ներգրավեց և պայմաններ դրեց «Կարմիր խաչի» առջև, որ Հայաստան մեկնող հիվանդները պետք է լրացուցիչ բուժզննության ենթարկվեն անցակետում»,- ասել է պետնախարարը։
«Սրանք պայմաններ են, որոնք ուղղված են մեր քաղաքացիների արժանապատվության դեմ, նրանց անհարմար դրության մեջ դնելուն։ Եվ ինչպե՞ս եք պատկերացնում այս պայմաններում մեր քաղաքացիներն ադրբեջանցիների կողմից բուժզննության ենթարկվեն։ Ես չեմ բացառում, ավելին, համոզված եմ, որ այդ գործընթացը նույնիսկ տեսախցիկների տեսադաշտում է լինելու»,- ընդգծել է Գուրգեն Ներսիսյանը։
21:34 20/07/2023  |  ՔաղաքականԻրավիճակը փակուղային է.Հարությունյանը որպես ղեկավար սպառել է ծառացած խնդիրները լուծելու միջոցները. վերլուծաբան (Տեսանյութ)
20:20 20/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ Ստեփանակերտում կիրականացվեն աշխատանքներ տեղական առկա սակավ մթերքի վաճառքի գների կարգավորման ուղղությամբ
23:10 19/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում հումանիտար իրավիճակը ժամ առ ժամ վատթարանում է. ՄԻՊ գրասենյակը դիմել է միջազգային հանրությանը
22:36 19/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում վերջին մեկ ամսում հղիության վաղ շրջանում պտղի կորուստների ցուցանիշն աճել է գրեթե երեք անգամ

Госминистр Арцаха: "Мы дошли до того, что Азербайджан привлек азербайджанских врачей и поставил условия перед Красным Крестом" 07/21/2023   09:37  |  Лента новостей
В Арцахе около 70 процентов сельскохозяйственных работ, связанных с уборкой урожая, не завершены, и продолжать их уже невозможно. Об этом в интервью Общественному телевидению Армении заявил государственный министр Республики Арцах Гурген Нерсисян, касаясь ситуации, сложившейся в результате блокады Лачинского коридора.
«Идет массовое сокращение рабочих мест в частном секторе, есть большая армия безработных, что является большим бременем для государства в финансовом плане», —  сказал Нерсисян.
«Общественный транспорт в Степанакерте не работает. И мы стараемся в минимальной степени хотя бы обеспечить прямую связь районов со Степанакертом. И повторяю это в минимальной степени», — сказал госминистр.
По его словам, существует проблема и с вывозом мусора, что может привести к серьезным эпидемическим и санитарным проблемам.
Как передает Арцахпресс, Нерсисян также рассказал о шагах, предпринятых азербайджанской стороной на КПП, расположенном в Лачинском коридоре при перевозке Международным комитетом Красного Креста больных, с привлечением туда врачей.
«Ловкость Азербайджана не имеет границ. В итоге мы дошли до того, что Азербайджан привлек азербайджанских врачей и поставил условия перед «Красным Крестом», чтобы пациенты, направляющиеся в Армению, проходили дополнительный медицинский осмотр на КПП», - сказал госминистр.
«Это условия, направленные против достоинства наших граждан, ставящие их в неудобное положение. И как вы себе представляете, чтобы наши граждане в этих условиях проходили медосмотр у азербайджанцев? Не исключаю, более того, уверен, что этот процесс даже попадет в объективы камер ", - подчеркнул Гурген Нерсисян.