Չեչնիայում ծեծի ենթարկված լրագրող Միլաշինայի մոտ ախտորոշվել է գանգուղեղային վնասվածք, կոտրվածքներ և կապտուկներ 07/06/2023   16:55  |  Միջազգային լրահոս
«Նովայա գազետա»-ի լրագրող Ելենա Միլաշինան, ով նախօրեին ծեծի էր ենթարկվել Չեչնիայում, հետազոտվել է Մոսկվայի կլինիկաներից մեկում։
Նրա մոտ ախտորոշվել է փակ գանգուղեղային վնասվածք, ձեռքերի ոսկորների բազմաթիվ կոտրվածքներ (մինչև 14), փափուկ հյուսվածքների բազմաթիվ կապտուկներ։ «Գիտակցությունը պարզ է, վիճակը կայուն է», - հաղորդում է «Նովայա գազետան»:
РБК-ի փոխանցմամբ՝ հուլիսի 5-ի գիշերը «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանի նախկին գլխավոր խմբագիր Ալեքսեյ Վենեդիկտովը (Արդարադատության նախարարության կողմից ճանաչված է որպես օտարերկրյա գործակալ), տելեգրամային ալիքում գրել է, որ Միլաշինան և նրա հետ ծեծի ենթարկված փաստաբան Ալեքսանդր Նեմովը տեղափոխնել են մայրաքաղաքի հիվանդանոցներից մեկը։
Միլաշինան և Նեմովը հուլիսի 4-ի առավոտյան թռչում էին Գրոզնի, նրանք ուղևորվում էին ընկնում դեպի հանրապետության Գերագույն դատարանի նախկին դատավոր Սայդի Յանգուլբաևի կնոջ՝ Զարեմա Մուսաևայի դատավճիռը։
Չեչնիայի մայրաքաղաքում նրանց վրա հարձակվել ու ծեծի են ենթարկել։ Միլաշինայի խոսքով՝ հարձակվողները սպառնացել են կտրել նրա մատը, որպեսզի մատնահետքով ապակողպեն հեռախոսը։
Միլաշինան և Նեմովը հարձակումը կապում են Չեչնիայում իրենց մասնագիտական գործունեության հետ։
15:55 04/07/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՆԳՆ Դիլիջանի քրեականի պետն ազատության մեջ է, պահանջում է դադարեցնել քրեական հետապնդումը
10:52 14/06/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանությունում փաստաբանին ծեծի ենթարկելու դեպքով փաստաբանները կդիմեն միջազգային կառույցներին
23:42 12/06/2023  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվայում ձերբակալել են ընտանիքից փախուստի դիմած չեչեն աղջկան․ նա պարբերաբար ծեծի էր ենթարկվում հոր կողմից
21:39 09/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆԳՆ Դիլիջանի քրեականի պետը համաձայն չէ իր արարքի իրավական որակման հետ. տուժողի նկատմամբ դատահոգեբանական փորձաքննություն է նշանակվել
22:15 05/06/2023  |  Միջազգային լրահոսՍոչիում թաղայինի եւ սպանված 7-ամյա աղջկա մոր դեմ գործ են հարուցել
11:37 04/06/2023  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՈստիկանի և քաղաքացու միջև միջադեպից քիչ անց նշանակվել է ծառայական քննություն, ոստիկանի ծառայողական լիազորությունները ժամանակավորապես դադարեցվել են
11:10 04/06/2023  |  Մեկնաբանություն«18+ գինու փառատոնի անփառունակ էջերից». Ռուբեն Մելիքյան
19:05 02/06/2023  |  ՔաղաքականԱրգիշտի Քյարամյանը ներողություն խնդրեց ոստիկանի կողմից 16-ամյա պատանուն ծեծելու միջադեպի համար
10:24 02/06/2023  |  Քրեական խրոնիկոն16-ամյա տղային ծեծի ենթարկած Դիլիջանի քրեականի պետի նկատմամբ հետապնդում չհարուցելու որոշումը վերացվել է
17:32 01/06/2023  |  ՄեկնաբանությունԿփորձենք հասկանալ, թե ինչու է մատուցող անչափահասին ծեծող ոստիկանը ազատվել քրեական հետապնդումից. ԻՔՄ-ն գրություններ է պատրաստում

У избитой в Чечне журналистки Милашиной диагностировали черепно-мозговую травму, переломы и ушибы 07/06/2023   15:22  |  Международные новости
Журналистку «Новой газеты» Елену Милашину, которую накануне избили в Чечне, обследовали в московской клинике, пишет издание в телеграм-канале.
У нее диагностировали закрытую черепно-мозговую травму, множественные переломы костей кистей рук (до 14), множественные ушибы мягких тканей. «Сознание ясное, состояние стабильное», — сообщила «Новая».
Как передает РБК, в ночь на 5 июля экс-главред радиостанции «Эхо Москвы» Алексей Венедиктов (признан Минюстом иноагентом) написал в телеграм-канале, что Милашину и адвоката Александра Немова, избитого вместе с ней, доставили в одну из столичных больниц. Венедиктов вместе с главным редактором «Новой» и нобелевским лауреатом Дмитрием Муратовым приезжал во Владикавказ, чтобы забрать потерпевших в Москву.
Милашина и Немов утром 4 июля прилетели в Грозный, они направлялись на оглашение приговора Зареме Мусаевой, жене бывшего судьи Верховного суда республики Сайди Янгулбаева (ее приговорили к пяти с половиной годам колонии общего режима по обвинению в нападении на полицейского).
В чеченской столице на них напали и избили. Журналистку также обрили и облили зеленкой, а адвоката ранили в ногу ножом. По словам Милашиной, нападавшие угрожали отрезать ей палец, чтобы разблокировать отпечатком телефон.
Милашина и Немов связывают нападение с их профессиональной деятельностью в Чечне. Милашина отмечала, что нападавших интересовала только техника. «Они не взяли деньги, у меня 13 тыс. с собой было, <…> ни одну карточку не взяли банковскую», — подчеркнула она.
В Кремле призвали «к энергичным мерам после случившегося». По словам пресс-секретаря президента Дмитрия Пескова, Владимиру Путину доложили о произошедшем.
На Милашину уже нападали в Грозном в 2020 году. Кадыров в прошлом году, комментируя ситуацию с судьей Янгулбаевым, называл Милашину, а также правозащитника Игоря Каляпина «террористами, которые зарабатывают на теме Чеченской Республики», напоминает издание.