Ամերիաբանկն արժանացել է Global Finance ամսագրի 4 մրցանակի կայուն ֆինանսավորման ոլորտում 07/04/2023   18:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիաբանկն արժանացել է Global Finance հեղինակավոր ամսագրի` բնապահպանական և սոցիալական ոլորտներում կայուն ֆինանսավորման 4 մրցանակի Լոնդոնում կայացած` կայուն ֆինանսավորման երրորդ տարեկան մրցանակաբաշխության ժամանակ: Բանկն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ հաղթող է ճանաչվել «Հայաստանում կայուն ֆինանսավորման գծով լավագույն բանկ» անվանակարգում, իսկ այս տարի նաև արժանացել մրցանակի տարածաշրջանային երեք անվանակարգում` Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում կայունությանն ուղղված նախաձեռնություններում ակնառու առաջնորդության համար: Մրցանակների ամբողջական ցանկը` ստորև.
2023թ. կայուն ֆինանսավորման գծով Հայաստանի լավագույն բանկ
2023թ. ակնառու առաջնորդություն կայուն նախագծերի ֆինանսավորման գծով Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում
2023թ. ակնառու առաջնորդություն կանաչ պարտատոմսերի գծով Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում
2023թ. ակնառու առաջնորդություն անցումային/կայուն զարգացմանն ուղղված վարկերի գծով Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում
Global Finance-ի կայուն ֆինանսավորման մրցանակները կոչված են գնահատել համաշխարհային, տարածաշրջանային և տեղական մակարդակով կազմակերպությունների ջանքերը` ֆինանսավորելու այնպիսի նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են` մեղմելու կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությունը և նպաստելու մարդկության համար ավելի կայուն ապագա ստեղծելուն: Հաղթողներն ու մրցանակակիրներն ընտրվել են մի շարք չափանիշների հիման վրա, ներառյալ կառավարման քաղաքականությունը և նպատակները, ինչպես նաև բնապահպանական և սոցիալական կայունությանն ուղղված ֆինանսավորման ոլորտում չափելի ձեռքբերումները:
«Վերջին մի քանի տարում էներգիայի գներն աշխարհում ենթարկվել են զգալի տատանումների համավարակի ու տարածաշրջանային հակամարտությունների պատճառով: Եվ այդուհանդերձ` կայունությանն ուղղված ֆինանսական պարտավորությունները մնացել են անփոփոխ, և իր կայուն ֆինանսավորման մրցանակներով Global Finance-ն ըստ արժանվույն գնահատում է այն բոլոր ֆինանսական կազմակերպությունները, որոնք 2022թ. ընթացքում հետևողականորեն հանդես են եկել կայուն զարգացմանն ուղղված առաջարկներով, շարունակել և զարգացրել ֆինանսավորումն այս ոլորտում», – նշեց Global Finance ամսագրի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն:
«Այս մրցանակները վկայում են շրջակա միջավայրի նկատմամբ պատասխանատվությունը խթանելուն ուղղված մեր հետևողական ջանքերի ու նշանակալի առաջընթացի մասին` ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների վրա հիմնված մեր կայունության ռազմավարության համաձայն: Մենք հավատարիմ ենք մեր գործունեության մեջ պատասխանատու գործելաոճ և նորարարական ֆինանսական գործիքներ ներդնելու մեր սկզբունքներին՝ կայուն զարգացում ապահովելու և երկարաժամկետ արժեք ստեղծելու համար: Ցանկանում ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել Global Finance-ին` մեր այս ձգտումների շարունակական գնահատման համար», – նշեց Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը։
Որպես Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի առաջատար և երկրի տնտեսության մեջ զգալի դերակատարում ունեցող կազմակերպություն` Ամերիաբանկը շարունակելու է զարգացնել իր «կանաչ» ակտիվների պորտֆելը: Մշտապես կարևորելով «կանաչ» տնտեսության խթանման գործում միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցությունը` Ամերիաբանկը 2009թ-ից ի վեր միջազգային ֆինանսական հաստատությունների աջակցությամբ ավելի քան 225 մլն ԱՄՆ դոլար է ներդրել վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտներում:
2020թ. Ամերիաբանկն առաջինը Հայաստանում թողարկեց և տեղաբաշխեց «կանաչ» պարտատոմս, իսկ 2022թ. բանկն առաջինը Հայաստանում հանդես եկավ «կանաչ» պարտատոմսերի հրապարակային առաջարկով: Ամերիաբանկի թողարկած բոլոր «կանաչ» պարտատոմսերն ամբողջությամբ տեղաբաշխվել են, իսկ դրանց միջոցով ներգրավված միջոցները` շուրջ 60 մլն ԱՄՆ դոլար, ամբողջությամբ ուղղվել են բանկի «կանաչ» ակտիվների պորտֆելի ֆինանսավորմանը` վերականգնվող էներգետիկայից մինչև թափոնների կառավարում:
Բանկի անունից մրցանակներն ստացել է Լոնդոնում Ամերիաբանկի ներկայացուցիչ Արմեն Ասլանյանը: Նշենք, որ 2023թ. Ամերիաբանկն արդեն իսկ արժանացել է Global Finance ամսագրի 2 մրցանակի` «Հայաստանի լավագույն բանկ 2023» և «Հայաստանի լավագույն ներդրումային բանկ 2023»:
Global Finance-ի մասին
Global Finance ամսագիրը հիմնադրվել է 1987թ. և ունի 50,000 ընթերցող 192 երկրում, տարածքում և շրջանում: Global Finance-ի լսարանը ներառում է կորպորատիվ և ֆինանսական բարձրաստիճան պաշտոնյաների, որոնք պատասխանատու են բազմազգ ընկերություններում և ֆինանսական հաստատություններում ներդրումային և ռազմավարական որոշումներ կայացնելու համար: Ամսագրի կայքը – GFMag.com-ը – առաջարկում է վերլուծություններ և հոդվածներ, որոնք միջազգային ֆինանսական շուկաներում 36 տարվա փորձի ժառանգությունն են: Global Finance-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Նյու Յորքում, իսկ գրասենյակները` ամբողջ աշխարհում: Իր մրցանակաբաշխությունների ժամանակ Global Finance-ը պարբերաբար ընտրում է լավագույն բանկերին և ֆինանսական այլ կազմակերպություններին: Այս մրցանակները դարձել են գերազանցության վստահելի չափանիշ համաշխարհային ֆինանսական հանրության համար:
16:31 30/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրի՛ օնլայն. Ամերիաբանկը մեկնարկել է արշավ նոր հաճախորդների համար
19:41 22/06/2023  |  ՏնտեսությունIPO-ի շրջանակում Ամերիաբանկն ընդհանուր առմամբ 8 մլրդ. 240 մլն. դրամ արժողությամբ բաժնետոմսերի տեղաբաշխում կիրականացնի (տեսանյութ)

Америабанк удостоился четырех наград в области устойчивого финансирования от журнала «Global Finance» 07/05/2023 10:34 | Экономика
Америабанк получил четыре награды за достижения в области устойчивого финансирования экологических и социальных программ во время церемонии вручения третьей ежегодной премии журнала «Global Finance» за «Устойчивое финансирование», состоявшейся недавно в Лондоне, Великобритания. В частности, Америабанк второй год подряд признан лучшим банком Армении в области устойчивого финансирования, а в этом году также удостоился награды еще в 3-х региональных номинациях за выдающееся лидерство по инициативам в сфере устойчивого развития в Центральной и Восточной Европе. Об этом сообщает пресс-служба банка.
Полный перечень наград:
§ Лучший банк Армении в области устойчивого финансирования 2023
§ Выдающееся лидерство по финансированию проектов в сфере устойчивого развития в Центральной и Восточной Европе 2023
§ Выдающееся лидерство по инициативам в сфере зеленых облигаций в Центральной и Восточной Европе 2023
§ Выдающееся лидерство в области кредитования, связанного с переходным/устойчивым развитием, в Центральной и Восточной Европе 2023
Награды в рамках премии журнала «Global Finance» за «Устойчивое финансирование» присуждаются ведущим организациям, финансирующим инициативы, направленные на смягчение последствий изменения климата и более устойчивое будущее для человечества, на глобальном, региональном и местном уровнях. Победители и лауреаты были выбраны на основе ряда критериев оценки, таких, как политика и цели управления, а также измеримые достижения в области устойчивого финансирования экологических и социальных программ.
«Мировые цены на энергоносители росли и падали в течение последних нескольких лет из-за пандемии и региональных конфликтов. Тем не менее, финансовые обязательства в отношении устойчивого развития остались неизменными. Награды в рамках премии журнала «Global Finance» за «Устойчивое финансирование» присуждаются финансовым учреждениям, которые инициировали, продолжали и расширяли свои предложения по устойчивому финансированию в течение 2022г.», – отметил Джозеф Джиаррапуто, издатель и главный редактор журнала «Global Finance».
«Эти награды являются признанием нашей приверженности продвижению идеи экологической ответственности и достигнутого нами значительного прогресса в этой области, в соответствии с нашей стратегией устойчивого развития, основанной на целях устойчивого развития ООН. Мы по-прежнему сосредоточены на инновационных инструментах финансирования и на ответственном ведении бизнеса, с целью обеспечения устойчивого развития и создания долгосрочной ценности. Мы хотели бы выразить свою благодарность журналу «Global Finance» за неизменно высокую оценку нашего стремления к устойчивому будущему», – отметил председатель директората-генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
Награды от имени банка получил представитель Америабанка в Лондоне Армен Асланян. Ранее в текущем году журнал «Global Finance» признал Америабанк «Лучшим банком Армении» и «Лучшим инвестиционным банком Армении».
О Global Finance
Журнал Global Finance, основанный в 1987 г., имеет тираж 50,000 экземпляров в 192 странах и территориях. Аудитория Global Finance включает топ-менеджеров корпоративной и финансовой сферы, ответственных за принятие инвестиционных и стратегических решений в транснациональных компаниях и финансовых учреждениях. На сайте журнала (GFMag.com) представлены аналитические материалы и статьи, являющиеся наследием 36 лет опыта работы на международных финансовых рынках. Головной офис Global Finance находится в Нью-Йорке, а представительства – по всему миру. Global Finance регулярно выбирает лидирующие по показателям банки и прочие финансовые институты. Премия журнала стала признанным эталоном качества для мирового финансового сообщества.