Ադրբեջանը նպատակ ունի խոչընդոտել Հայաստանի տնտեսական զարգացումը և օտարերկրյա ներդրումները. ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Երասխի ուղղությամբ թշնամու կրակոցներին 06/13/2023   21:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ դիմելով ուժի կիրառման, կրակ են բացել Հայաստանի Հանրապետության Երասխ բնակավայրի մոտ տեղակայված ՀՀ ԶՈւ դիրքերի և քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ: ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Երասխի ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈւ գործողությունների վերաբերյալ։
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը թիրախավորված կրակ է վարել Երասխում օտարերկրյա ներդրումների միջոցով կառուցվող մետալուրգիական գործարանի ուղղությամբ: Սրան նախորդել էին Ադրբեջանի կեղծ մեղադրանքները հայկական կողմի հասցեին վերոնշյալ գործարանի կառուցման վերաբերյալ: Հայաստանի Հանրապետությունը նախորդիվ արդեն հայտնել էր, որ գործարանի կառուցումը լիովին համապատասխանում է իր միջազգային պարտավորություններին, և որ Ադրբեջանի կեղծ անհանգստությունը պարզապես նպատակ ունի խոչընդոտել Հայաստանի տնտեսական զարգացումը և օտարերկրյա ներդրումները:
Այժմ, գնդակոծելով կառուցվող գործարանը, Ադրբեջանը բացահայտ արհամարհանք է ցուցաբերում ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի նկատմամբ: Ավելին՝ Ադրբեջանը հետևողականորեն ապացուցում է, որ Հայաստանի Հանրապետության հետ բոլոր ուղղություններով բանակցային գործընթացներում առաջնորդվում է միմիայն ուժի ապօրինի կիրառմամբ իր ցանկալի լուծումները Հայաստանի Հանրապետությանը պարտադրելու սկզբունքով, ինչի համար նպաստող կամ խրախուսող միջավայր է ընկալում միջազգային հանրության մեղմ արձագանքը և ամենաթողությունը:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը հստակ քայլեր ձեռնարկել՝ սահմանափակելու Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումները և վերջինիս անհիմն, անտրամաբանական և կամայական պահանջներին ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով հասնելու անընդունելի քաղաքականությունը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
18:23 08/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻ բարօրություն ՀՀ-ի՝ շարունակելու ենք գործունեություն իրականացնել սահմանամերձ Երասխում. մետաղաձուլարան կառուցող ընկերությունը հակադարձել է Ադրբեջանին

Ереван призывает международное сообщество предпринять конкретные шаги по обузданию экспансионистских амбиций Азербайджана 06/13/2023   22:51  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Армения выступил с заявлением в связи с действиями ВС Азербайджана в направлении Ерасха. В заявлении МИД Армении говорится:
"13 июня вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз прибегая к применению силы, открыли огонь по позициям ВС Республики Армения и по объектам гражданского назначения, расположенным вблизи населенного пункта Ерасх Республики Армения.
Примечательно, что азербайджанская сторона вела прицельный огонь в направлении металлургического завода, строящегося в Ерасхе с привлечением иностранных инвестиций. Этому предшествовали ложные обвинения Азербайджана в адрес армянской стороны относительно строительства упомянутого завода. Республика Армения ранее уже заявляла, что строительство завода полностью соответствует ее международным обязательствам, а ложная обеспокоенность Азербайджана лишь преследует цель воспрепятствовать экономическому развитию Армении и иностранным инвестициям.
Теперь, обстреливая строящийся завод, Азербайджан демонстрирует открытое пренебрежение к международно признанным границам Армении, правам человека и международному праву. Более того, Азербайджан последовательно доказывает, что в переговорном процессе с Республикой Армения по всем направлениям руководствуется принципом навязывания Республике Армения желаемых им решений путем незаконного применения силы, воспринимая слабую реакцию и вседозволенность со стороны международного сообщества как благоприятную или поощряющую среду.
Мы призываем международное сообщество предпринять конкретные шаги по обузданию экспансионистских амбиций Азербайджана и его неприемлемой политики достижения своих необоснованных, нелогичных и произвольных требований путем применения силы и угрозы силой".