Սոթքի բնակիչներն անելանելի վիճակում են հայտնվել, հանքավայրի փակումը ֆինանսական անհաղթահարելի ճգնաժամի առաջ է կանգնեցրել բնակչներին.համայնքապետ 05/31/2023   14:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սոթքի հանքավայրի տնօրինության երեկ արված հայտարարությունն այն մասին, որ անհաղթահարելի ուժի ազդեցությամբ, ոսկու բաց հանքը կփակվի, անակնկալի է բերել համայնքի բնակիչներին։ Չունենալով ֆինանսական եկամուտի այլ աղբյուրներ և լինելով ծանր վարկերի տակ՝ այդ մարդիկ հայտնվել են անհաղթահարելի ֆինանսական ճգնաժամի առաջ և չգիտեն ինչ անեն»,- «Փաստինֆո» լրատվականի հետ զրույցում ասում է Գեղարքունիքի մարզի Սոթք համայնքի վարչական ղեկավար Սևակ Խաչատրյանը։
Կառավարության հետ կասկածելի գործարքների գործընկեր Ռոման Տրոցենկոյի ղեկավարած ընկերությունը երեկ պաշտոնապես հաստատեց Սոթքի բացի հանքի շահագործման դադարեցումը.«Ընկերությունը բախվել է անհաղթահարելի ուժի հանգամանքների ազդեցությանը (ֆորս մաժոր)։ Աշխատակիցների անվտանգությունը ապահովելու նպատակով, «ԳՊՄ ԳՈԼԴ»-ի ղեկավարությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել բաց հանքի շահագործումը և անձնակազմին ուղարկել հարկադիր պարապուրդի»,- ասվում էր հայտարարության մեջ։
Համայնքի ղեկավար Սևակ Խաչատրյանն նշում է՝ նախօրեից համայնքապետարանում քննարկումներ են սկսվել՝ ի՞նչ անել, ինչպե՞ս դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից, երբ բնակավայրի բնակիչների հիմնական զբաղվածության աղբյուրը Սոթքի ոսկու հանքն էր ապահովում. «Հիմա մենք՝ բոլորով, կանգնել ենք անորոշ մի իրավիճակի առաջ՝ ի՞նչ անել։ Այդ մարդիկ մեծ թվով վարկեր ունեն, ընտանիք են պահում, իսկ համայնքում զբաղվածության և եկամուտի այլ աղբյուր, բացի Սոթքի հանքից, չկա։ Բոլորս հայտնվել ենք անոորոշության մեջ, չգիտենք ինչ անենք։ Այս պահի դրությամբ էլ, ելքեր՝ ստեղծված իրավիճակից չենք տեսնում»։
Լրագրողի հարցին՝ արդյո՞ք հավաստի են տեղեկությունները, թե ֆորս – մաժորի պատճառաբանությամբ փակված ոսկու հանքն, իրականում, հանձնվել է ադրբեջանական կողմին, այսինքն՝ հանքավայրի ուղղությամբ պարբերարաբար հնչող թշնամու կրակոցները, հենց, այս նպատակն էին հետապնդում՝ ավարտին հասցնել բաց հանքի ամբողջական փակումը, Սոթքի վարչական ղեկավար Սևակ Խաչատրյանը պատասխանում է՝ ինքը նման տեղեկություններ չունի ։
17:01 30/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳեոպրոմայնինգը պաշտոնապես հայտարարեց Սոթքի բաց հանքի շահագործումը դադարեցնելու մասին
20:23 24/05/2023  |  ՏնտեսությունՍոթքի հանքավայրի շահագործման դադարեցումը բացասական ազդեցություն է ունենալու մի շարք այլ ընկերությունների վրա, երկաթուղին կմատնվի պարապուրդի
13:03 18/05/2023  |  Քրեական խրոնիկոնՄայիսի 17-ին հակառակորդի կողմից արձակած կրակահերթի հետևանքով զոհվել է մեկ զինծառայող, ևս մեկը ստացել է վիրավորում. նախաձեռնվել է քրեական վարույթ

Жители Сотка столкнулись с непреодолимыми финансовыми трудностями из-за приостановки работы открытого карьера на руднике – глава общины 05/31/2023 15:33 | Лента новостей
Вчерашнее заявление руководства Сотского золотоносного рудника о приостановке работы открытого карьера застигло врасплох жителей общины. Ввиду отсутствия других источников доходов местные жители оказались перед лицом непреодолимого финансового кризиса и не знают, как быть дальше. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил глава администрации общины Сотк Гегаркуникской области Армении Севак Хачатрян.
Компания, возглавляемая Романом Троценко, партнером по сомнительным сделкам с правительством, накануне официально заявила о приостановки работы открытого карьера на Сотском руднике из-за периодических обстрелов со стороны ВС Азербайджана.
"Компания столкнулась с обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажором). С целью обеспечения безопасности сотрудников, руководством ГПМ Голд принято решение приостановить деятельность открытого рудника и отправить персонал в вынужденный простой", - говорилось в заявлении.
Как отмечает глава общины Севак Хачатрян, со вчерашнего дня в сельской администрации начались обсуждения по поводу принятия мер по выходу из создавшейся ситуации в условиях, когда работой местных жителей обеспечивал только Сотский рудник.
"Сейчас все мы столкнулись с неопределенной ситуацией. Как нам быть дальше? Эти люди под бременем кредитов, они содержат семьи, а другого источника дохода в общине, помимо Сотского рудника, нет. Все мы оказались в состоянии неопределенности. Не знаем, как быть. На данный момент мы не видим выхода из создавшейся ситуации", - сказал он.