Չկա որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ, որը կհաստատի, որ «անկլավները» տրվել են Ադրբեջանին․ Մոսկվայի որոշումն ապօրինի էր, հետևաբար՝ իրավաբանները պետք է լրջորեն զբաղվեն այդ խնդիրներով․ քարտեզագետ 05/26/2023   14:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
1975թ․ Խորհրդային միության Գլխավոր շտաբի հաստատած քարտեզով, որը վավերացրել են թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը, այսպես կոչված, անկլավները թեկուզ նշված են Ադրբեջանի տարածքում, բայց չկա որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ, որով ամրագրված կլինի, որ դրանք տրվել են Ադրբեջանին։ Մոսկվան ուղղակի, առանց իրավական որևէ հիմքի, ասել է՝ սրանք տալիս եմ Ադրբեջանին։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանը։
«Գոյություն չունի, մասնագետներիս հայտնի չէ որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ, որը կհիմնավորի, որ Տիգրանաշենն ու Տավուշի մարզի, այսպես կոչված, անկլավները, տրվել են Ադրբեջանին։ Մոսկվան ապօրինի է դրանք հանձնել Ադրբեջանին ու 1970-ականներին ու դրանից հետո կազմված քարտեզներում էլ առանց իրավական հիմքի են «անկլավները» ներառվել Ադրբեջանի կազմում։ Կրկնում եմ՝ դրանք Հայաստանի ներսում են ու մեր տարածքի մաս են կազմում»,-ընդգծեց քարտեզագետը։
Գալչյանը հավելում է՝ նույն կերպ, ապօրինաբար, Ալ լճերի տարածքն է հանձնվել Ադրբեջանին․
«Առանց բնակիչներին տեղյակ պահելու՝ Մոսկվան որոշել է այդ սահմանամերձ տարածքները՝ շուրջ 1500 քառ․ կմ, տալ Ադրբեջանին, որ ստեղծվելիք Կարմիր Քրդստանի բնակչությունն արոտավայրեր ունենա։ Հերիք չէ՝ ապօրինաբար Հայաստանից պոկվել են այդ տարածքները, հետո էլ, երբ չեղարկվել է Կարմիր Քրդստանի գաղափարը, տիրոջը՝ Հայաստանին, չեն վերադարձվել այդ հողերը»։
Քարտեզագետն ընդգծում է՝ եթե 1975թ․ քարտեզով արվի Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանազատումը, ապա, նախ և առաջ, իրավական բազմաթիվ ճշգրտումներ պետք է արվեն․ խնդիրները շատ են։ Բացի այդ, մի շատ կարևոր հանգամանք կա, որը նույնպես բացառում է, այսպես կոչված, որևէ անկլավ պահանջելու Ադրբեջանի իրավասությունը։ Այդ երկրի Սահմանադրության մեջ հստակ ամրագրված է, որ հանդիսանում է 1918-20թթ․ Ադրբեջանի իրավահաջորդ և ոչ թե Խորհրդային Ադրբեջանի։ Ավելին, այդ ժամանակ ո՛չ Արցախը, ո՛չ էլ
Նախիջևանն Ադրբեջանի մաս չեն կազմել։
Ադրբեջանի մտացածին քարտեզներին պետք է հակադարձենք ավելի քան 100 հազար քառ. կմ տարածք ունեցող Հայաստանի քարտեզներով. Գալչյան (տեսանյութ)
11:49 26/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Վրաստանի նախագահին և վարչապետին
22:11 25/05/2023  |  ՔաղաքականԵԱՏՄ նիստում Փաշինյանը երկու հարց էր ուզում լուծել. Նահապետյան
21:50 25/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿրեմլում մեկնարկել է Պուտին-Փաշինյան հանդիպումը
20:35 25/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվայում սկսվել է Փաշինյան-Պուտին-Ալիեւ եռակողմ հանդիպումը. լրացում` պաշտոնական Երեւանը չի հաստատում
19:21 25/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայրենի՞ք, թե՞ անշարժ գույք․ Իշխանյան
19:05 25/05/2023  |  ՔաղաքականԱնհապաղ գործել է պետք, արտաքին ուժերը Փաշինյանի միջոցով իրականացնում են Հայաստանի ոչնչացման ծրագիրը․ իրավապահ մարմինները պարտավոր են կանխել վարչապետի հակաօրինական քայլերը․ Արմեն Այվազյան
13:40 25/05/2023Նիկոլ Փաշինյանը ժամանեց Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին
11:03 25/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Հորդանանի թագավորին և վարչապետին

Нет ни одного официального документа, подтверждающего передачу т.н. "анклавов" Азербайджану, решение Москвы было незаконным - картограф 05/26/2023   15:22  |  Лента новостей
Хотя так называемые "анклавы", согласно утвержденной Генштабом Советского Союза карте 1975 года, которую ратифицировали и Армения, и Азербайджан, отмечены на территории Азербайджана, но нет ни одного официального документа, подтверждающего, что они были переданы Азербайджану.  Москва просто, без каких-либо юридических оснований, заявила, что отдает их Азербайджану. Об этом в беседе с "ФактИнфо" рассказал картограф Рубен Галчян.
"Не существует и экспертам не известен ни один официальный документ, который обосновывал бы передачу Тигранашена и так называемых анклавов Тавушской области Азербайджану. Москва незаконно передала их Азербайджану, а на картах, составленных в 1970-х гг. и последующий период, "анклавы" были включены в состав Азербайджана без правовых оснований. Повторяю, они находятся внутри Армении и являются частью нашей территории", - подчеркнул картограф.
Галчян добавил, что аналогичным способом, незаконно, Азербайджану отдали территорию озер Ал.
"Без ведома жителей Москва решила отдать Азербайджану эти приграничные территории, около 1500 кв. км,  чтобы у населения создаваемого Красного Курдистана были пастбища. Мало того, что эти территории были незаконно отторгнуты от Армении, так еще после отмены идеи Красного Курдистана эти земли так и не были возвращены их хозяину, Армении", - отметил он.
Как подчеркнул картограф, если делимитация границы между Арменией и Азербайджаном будет проводиться по карте 1975 г., то прежде всего должны быть внесены многочисленные правовые корректировки - проблем много.
Кроме того, указал специалист, есть очень важное обстоятельство, которое также исключает право Азербайджана претендовать на какой-либо так называемый "анклав".
"В Конституции этой страны четко прописано, что она является  правопреемницей Азербайджана 1918-20 гг., а не Советского Азербайджана. Более того, в то время ни Арцах, ни Нахиджеван не являлись частью Азербайджана", - заявил он.Выдумкам Азербайджана следует противопоставить карты Армении с территорией более 100 тыс. кв. км - Галчян