ԱՄՆ Արիզոնա Նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչել է Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքը 05/25/2023   12:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի և Արիզոնայի հայ համայնքի ակտիվ անդամներ Արթուր Արթենյանի ու Վարդան Արաբյանի համակարգված աշխատանքի արդյունքում ԱՄՆ Արիզոնա նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Բեն Թոման առանձին հայտարարությամբ ճանաչել և համերաշխություն է հայտնել Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքին և Արցախի ժողովրդի պայքարին՝ հանուն ազատ ու անկախ կյանքի։
Ընդունված որոշման նախաբանը ծավալուն անդրադարձ է կատարում արցախյան հակամարտության պատմությանը, Արցախի՝ իբրև տեղաբնիկ հայ ժողովրդի մշակութային, քաղաքական ու կրոնական կյանքի աշխույժ կենտրոններից մեկը լինելու փաստին։ Որոշման նախաբանում նաև խոսվում է Արցախն Ադրբեջանին բռնակցելու անօրինական որոշման, Արցախի ինքնորոշմանը հակարդված ադրբեջանական բռնության, վերջին պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների, ինչպես նաև հանուն անկախության պայքարը շարունակելու՝ Արցախի վճռականության մասին։ Արիզոնայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը կոչով դիմել է միջազգային հանրությանը՝ ճանաչել Արցախի Հանրապետության կառավարությանը, նպաստել հակամարտության լուծմանը։
Մեկնաբանելով այս որոշումը՝ Հայ դատի Ամերիկայի կենտրոնական հանձնախմբի անդամ Զանգու Արմենյանը նկատել է․ «Մենք ողջունում ենք Արիզոնայի նահանգային ժողովի նախագահի հայտարարությունը, որով ճանաչվում է Արցախի ինքնորոշման իրավունքը։ Դա  կարևոր քայլ է Արցախի ժողովրդի համար։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման պայմաններում համերաշխության այս դրսևորումը մեր համայնքի շարունակական ջանքերի կարևոր մասն է, որը նպատակ ունի իրազեկելու ծավալվող մարդասիրական աղետի մասին և ապահովելու, որ Ադրբեջանը պատասխանատվություն կրի հայ ժողովրդի դեմ իր չդադարող ագրեսիայի համար:
Այս հռչակագիրը վկայում է՝ Արիզոնայի հայ համայնքի անխոնջ աշխատանքի մասին, և Հայ դատի հանձնախումբն ակնկալում է շարունակել աշխատել հայ համայնքի ակտիվ անդամների հետ՝ ապահովելու համար, որ մեր համայնքի ձայնը լսելի լինի կառավարության բոլոր մակարդակներում»:
20:36 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն իրավունք չունի խոսել Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր բնակիչների անունից․ ՀՅԴ ներկայացուցիչները հանդիպել են ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Սերգեյ Միրոնովին
12:53 24/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք չենք հանդուրժելու հայ ազգի շահերը ոտնահարող պարտադրվող համաձայնությունները. Արժանապատիվ ու հայրենատեր բոլոր հայերը այս առումով անելիք ունեն. ՀՅԴ
14:33 19/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը պատրաստվում է հրավիրել Հայ դատի քաղաքական առաջնահերթությունների ներկայացման դաշնային սեմինար
08:39 19/05/2023  |  ՄամուլՄի քանի տարուց ՀՅԴ-ն կվերանա․ «Հրապարակ»
11:58 28/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր աչքի առջև է մեզ համար նախապատրաստված աղետն ու արհավիրքը. ՀՅԴ հայտարարություն
15:33 26/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչն ընդունել է Եվրոպական Խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահին
10:53 25/04/2023  |  ՔաղաքականՓաստահավաք առաքելությամբ Հայաստանում է գտնվում Եվրոպական Խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահը
11:42 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀալեպում գումարվեց ՀՅԴ Հայ Դատի Միջին Արեւելքի հանձնախմբերի խորհրդաժողովը
15:54 14/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչը հանդիպել է Սիրիայի ԲԱԱՍ կուսակցության ներկայացուցիչ Հիլալ Հիլալին

Палата представителей штата Аризона признала право Республики Арцах на самоопределение 05/25/2023   14:46  |  Лента новостей
В результате скоординированной работы Артура Артеняна и Вардана Арабяна, активных членов  Армянского национального комитета Америки(ANCA) и армянской общины Аризоны, спикер Палаты представителей штата Аризона Бен Томас в отдельном заявлении признал и выразил солидарность с правом Республики Арцах на самоопределение и борьбой народа Арцаха за свободную и независимую жизнь. Обэтом сообщили в пресс-службе АРФД.
В преамбуле к принятому решению содержится обширная ссылка на историю Арцахского конфликта, на тот факт, что Арцах является одним из оживленных центров культурной, политической и религиозной жизни коренного армянского народа. Также говорится о незаконном решении насильственного присоединения Арцаха к Азербайджану, насилии Азербайджана против Арцаха, военных преступлениях, совершенных Азербайджаном во время последней войны, а также о решимости народа Арцаха продолжать борьбу за свою независимость. Председатель Палаты представителей Аризоны обратился к международному сообществу с призывом признать правительство Республики Арцах и способствовать урегулированию конфликта.
Комментируя это решение, член Центрального бюро Армянского национального комитета Америки(ANCA) Зангу Арменян отметил: «Мы приветствуем заявление председателя собрания штата Аризона, в котором признается право Арцаха на самоопределение».
«Это важный шаг для народа Арцаха. Эта демонстрация солидарности в условиях блокады Арцаха Азербайджаном является важной частью постоянных усилий нашего сообщества по повышению осведомленности о разворачивающейся гуманитарной катастрофе и обеспечению того, чтобы Азербайджан был привлечен к ответственности за непрекращающуюся агрессию против армянского народа. Это заявление свидетельствует о неустанной работе армянской общины Аризоны, и ANCA надеется на продолжение работы с активными членами армянской общины, чтобы голос нашей общины был услышан на всех уровнях правительства», - отметил он.
13:07 17/05/2023  |  Лента новостейОдин из перекрестков Лос-Анджелеса назван Площадью Республики Арцах
14:23 30/09/2022  |  Лента новостейГлава МИД Арцаха обсудил с сенатором и членом Ассамблеи штата Калифорния двусторонние отношения
13:06 30/09/2022  |  Лента новостейГлава МИД Арцаха встретился с представителями Комиссии Ай Дат Западного округа США
11:07 30/09/2022  |  Лента новостейГлава МИД Арцаха посетил Национальную школу Святых мучеников Фероян в Лос-Анджелесе
15:27 29/09/2022  |  Лента новостейВ Лос-Анджелесе главе МИД Арцаха присудили премию Свободы
10:10 29/09/2022  |  Лента новостейГлава МИД Арцаха принял участие в церемонии подписания Декларации о дружбе между городами Мартуни и Глендейл