Արմեն Գրիգորյանը ՌԴ Մոսկվայի մարզում մասնակցում է «Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների 11-րդ միջազգային հանդիպմանը» 05/24/2023   15:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ՌԴ Մոսկվայի մարզում մասնակցում է «Անվտանգության հարցերը համակարգող բարձրաստիճան ներկայացուցիչների 11-րդ միջազգային հանդիպմանը», որի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով:
Իր ելույթում քարտուղարն անդրադրձել է միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին:
Խոսել է 1991թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին և ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքային անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերները:
Միաժամանակ, Արմեն Գրիգորյանն անդրադարձել է ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում` Լաչինի միջանցքում, 2023թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրմանը` շեշտելով, որ դա 2020 նոյեմբերիի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է, որով Ադրբեջանը ձգտում է էթնիկ զտման ենթարկել ԼՂ բնակչությանը։ Այս համատեքստում ԱԽ քարտուղարը կարևորել է ԼՂ բնակչության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման միջազգային մեխանիզմի գործարկումը, ինչպես նաև ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային դիտորդնել ուղարկելու անհրաժեշտությունը:
Ելույթի եզրափակիչ մասում ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար և հույս հայտնել, որ այդ հարաբերությունների կարգավորումը առավել ինտենսիվորեն առաջ կընթանա։

Секретарь Совбеза Армении заявил о необходимости отправки в Нагорный Карабах международных наблюдателей 05/24/2023   16:00  |  Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян выступил с речью в ходе "11-й Международной встречи высокопоставленных представителей, координирующих вопросы безопасности" в Московской области РФ.
В своем выступлении секретарь Совбеза коснулся  вызовов международной и региональной безопасности.
Он  говорил о признании территориальной целостности друг друга Арменией и Азербайджаном на основе Алма-Атинской декларации и представил угрозы территориальной безопасности Армении со стороны Азербайджана.
В то же время Армен Григорян подчеркнул, что установка КПП в зоне ответственности РМК, в Лачинском коридоре, является грубым нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, которым Азербайджан стремится подвергнуть население Нагорного Карабаха этнической чистке.
В этом контексте секретарь Совбеза подчеркнул важность запуска международного механизма обеспечения прав и безопасности населения Нагорного Карабаха, а также необходимость отправки международных наблюдателей в Нагорный Карабах Лачинский коридор.
В заключительной части выступления секретарь Совбеза подчеркнул, что Армения предпринимает шаги по нормализации отношений с Турцией и выразил надежду на интенсификацию этого процесса.