Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցներ պետք է կիրառվեն․ ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովի հայտարարությունը 05/11/2023   10:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ հարկավոր է պատժամիջոցներ կիրառել, մինչ Վաշինգտոնը ճնշում է գործադրում Բաքվի վրա Լաչինի միջանցքը բացելու հարցում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը:
«Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումից 150 օր անց ակնհայտ է, որ Ալիևը հումանիտար ճգնաժամ է ստեղծում և անջատում կարևոր ենթակառուցվածքների էլեկտրաէներգիան: Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցները պետք է դրված լինեն սեղանին, մինչ մենք ճնշում ենք գործադրում Լաչինի միջանցքը բացելու համար», - նշված է հանձնաժողովի Twitter-ի էջում հրապարակված գրառման մեջ:
Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը գրառմանը կցել է հաղորդագրություն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղն արդեն 5 ամիս գտնվում է շրջափակման մեջ, գազի և էլեկտրաէներգիայի անջատումները շարունակվում են, իսկ տարածաշրջանի ամենամեծ ջրամբարի պաշարները սպառվում են, ինչը սպառնում է տարածաշրջանը թողնել առանց հիդրոէլեկտրակայանի:
23:23 10/05/2023  |  Միջազգային լրահոսԲայդենը սպառնացել է, որ ԱՄՆ-ում դեֆոլտը խնդիրներ կառաջացնի ամբողջ աշխարհի համար
23:33 09/05/2023  |  Միջազգային լրահոսԹրամփին մեղավոր են ճանաչել կին գրողին բռնաբարելու փորձի գործով․ ԶԼՄ-ներ
19:40 08/05/2023  |  Միջազգային լրահոսՎաշինգտոնում պղծել են ուղղափառ մատուռը
22:40 04/05/2023  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը վստահ չէ՝ Կրեմլի վրա ԱԹՍ-ների հարձակման հարցով, Ռուսաստանի հետ շփումների անհրաժեշտության հարցում
22:23 04/05/2023  |  ՔաղաքականԱՄՆ-ն շտապեցնում է Հայաստանին. փաստաթղթից շահելու են բոլորը՝ բացի ՀՀ-ից, միակ կորցնողը հայերն են (տեսանյութ)
12:01 04/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ն հիասթափված է հայկական ավիաընկերությունների ինքնաթիռների համար օդային տարածքը փակելու Թուրքիայի որոշմամբ

Вашингтон должен ввести санкции в отношении высокопоставленных чиновников Азербайджана - заявление комитета Сената США 05/11/2023   10:22  |  Лента новостей
Вашингтон, наряду с оказанием давления на Баку с целью открытия Лачинского коридора, должен ввести санкции в отношении высокопоставленных азербайджанских чиновников.
Как сообщает "Арменпресс", с таким заявлением сделал комитет по международным отношениям Сената США.
"Через 150 дней блокады Баку Нагорного Карабаха становится ясно, что Алиев создает гуманитарный кризис и перекрывает подачу электроэнергии в критически важные объекты инфраструктуры. Наряду с оказанием давления на Баку с целью открытия Лачинского коридора, на столе должны быть санкции против высокопоставленных азербайджанских чиновников", - говорится в сообщении комитета на его странице в Twitter.
Комитет Сената по международным отношениям приложил к ноте сообщение о том, что Нагорный Карабах уже 5 месяцев находится в осаде, продолжаются отключения газа и электричества, а крупнейшее в регионе водохранилище уже истощено, что грозит оставить регион без гидроэлектростанции.