ԱՄՆ-ն հիասթափված է հայկական ավիաընկերությունների ինքնաթիռների համար օդային տարածքը փակելու Թուրքիայի որոշմամբ 05/04/2023   12:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ն կողմ է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը և հիասթափված է հայկական ավիաընկերությունների ինքնաթիռների համար օդային տարածքը փակելու մասին Անկարայի հայտարարության առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը:
«ԱՄՆ-ն վճռականորեն աջակցում է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը, ինչը, կարծում ենք, կարևոր կլինի ոչ միայն այս երկու երկրների համար, այլև օգտակար կլինի ողջ տարածաշրջանում կայունության համար։ Մենք հիասթափված ենք հայկական ավիաընկերությունների թռիչքների թույլտվությունները կասեցնելու մասին Թուրքիայի հայտարարության առնչությամբ։
Համաձայնությունը, որը նախկինում ձեռք էր բերվել այս երկու երկրների միջև օդային հաղորդակցությունը վերսկսելու վերաբերյալ, վստահության ամրապնդման շատ կարևոր միջոց էր ոչ միայն այս երկու երկրների միջև, այլ, կրկնում եմ, ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանային կայունության համար», ասել է Պատելը:
Դիվանագետը նաև հույս է հայտնել, որ Թուրքիան և Հայաստանը կարող են շարունակել վերականգնել տնտեսական կապերն, ինչպես նաև բացել տրանսպորտային կապերը։

США разочарованы решением Турции закрыть воздушное пространство для самолетов армянских авиакомпаний 05/04/2023 12:33 | Лента новостей
США выступают за нормализацию армяно-турецких отношений и разочарованы заявлением Анкары о закрытии воздушного пространства для самолетов армянских авиакомпаний. Об этом, как сообщает «Арменпресс», заявил первый заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
«Соединенные Штаты решительно поддерживают нормализацию армяно-турецких отношений, что, как мы считаем, будет важно не только для этих двух стран, но и будет полезно для стабильности во всем регионе. Мы разочарованы заявлением Турции о приостановке действия разрешений на полеты армянских авиакомпаний.
Достигнутая ранее договоренность о возобновлении авиасообщения между этими двумя странами была очень важной мерой укрепления доверия не только между этими двумя странами, но, повторяю, и для региональной стабильности в целом», - заявил Патель.
Дипломат выразил надежду, что Турция и Армения смогут продолжить восстановление экономических связей, также открыть транспортные коммуникации.