ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղ ապագայի հաստատմանը. Վեդանտ Պատել 05/03/2023   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղ ապագայի հաստատմանը և վստահ է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խնդիրները լուծելու համար առանցքային նշանակություն ունի երկխոսությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի գլխավոր տեղակալ Վեդանտ Պատելը:
Դիվանագետը հրաժարվել է մանրամասներ ներկայացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի՝ փակ դռների հետևում անցկացվող բանակցությունների մասին: Պատելը միայն նշել է, որ ամերիկյան կողմից գործընթացում ներգրավված են մի շարք պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարության ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն:
Վեդանտ Պատելը հիշեցրել է, որ նախորդ օրը լիագումար նիստին մասնակցել է նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը, իսկ կիրակի երեկոյան Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպել է ճաշի սեղանի շուրջ:
ԱՄՆ պետքարտուղարության փոխխոսնակը նաև հրաժարվել է հայտնել՝ արդյոք Էնթոնի Բլինքենը դարձյալ հանդիպում կունենա իր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ:
16:12 24/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր մենք դադար ենք վերցնում՝ հիշելու Հայոց ցեղասպանության զոհերին․ Ջո Բայդենի ուղերձը

США продолжают содействовать установлению мирного будущего на Южном Кавказе - Госдеп 05/03/2023   12:49  |  Лента новостей
Соединенные Штаты продолжают содействовать установлению мирного будущего на Южном Кавказе и уверены, что диалог является ключом к решению проблем между Арменией и Азербайджаном. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил первый заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
Дипломат отказался сообщать подробности переговоров, прошедших за закрытыми дверями между министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым.
Патель лишь отметил, что в процесс вовлечен ряд официальных лиц с американской стороны, в том числе Луис Боно, старший советник Госдепартамента США по переговорам на Южном Кавказе.
Ведант Патель напомнил, что госсекретарь США Энтони Блинкен также участвовал в пленарном заседании, прошедшем накануне, а в воскресенье вечером встретился с главами МИД Армении и Азербайджана за обеденным столом.
Заместитель официального представителя Госдепартамента США также не сообщил, встретится ли Энтони Блинкен со своими армянским и азербайджанским коллегами еще раз.
17:02 29/04/2023  |  Лента новостейГлава МИД Армении в Вашингтоне обсудит нормализацию отношений с Азербайджаном
00:03 28/04/2023  |  Лента новостейЗамглавы МИД России обсудил с послами Армении и Азербайджана ситуацию в Лачинском коридоре
14:27 25/04/2023  |  Лента новостейОккупант снова посягает на чужие земли: Азербайджан требует от Армении восемь приграничных сел