Ռուսաստանը պատրաստ է երկխոսել Արևմուտքի հետ. Լավրով 05/05/2023   12:41  |  Միջազգային լրահոս
Ներկայիս ճգնաժամի կարգավորման բանակցությունները վերաբերում են ոչ միայն Ուկրաինային. դրանք վաղ թե ուշ տեղի կունենան, իհարկե ոչ թե Վլադիմիր Զելենսկու հետ, ով արևմտյան խամաճիկ է, այլ իր տերերի հետ։ Риа-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա նշել է, որ, մասնավորապես, կարգավորման Չինաստանի նախաձեռնությունը ներառում է գլոբալ խնդիրներ՝ անվտանգության անբաժանելիության ապահովում, ցանկացած այլ երկրին ոտնահարող գործողություններից հրաժարում, անօրինական պատժամիջոցներից հրաժարում։ Այնտեղ Ուկրաինան միայն վերնագրում է նշվում, ասել է Լավրովը։
«Այս ամենը որոշվում է, իհարկե, ոչ թե Զելենսկու հետ, որը խամաճիկ է Արևմուտքի ձեռքում, այլ ուղղակիորեն իր տերերի հետ: Մենք վաղուց ենք պատրաստ նման երկխոսության, մեր առաջարկներն արվել են 2009-ին և 2021-ի դեկտեմբերին։ Արևմուտքը մեծամտորեն մերժեց, բայց այս թեմայով խոսելուց և այս բոլոր խնդիրները լուծելուց ոչ մի կերպ հնարավոր չէ խուսափել: Վաղ թե ուշ դա տեղի կունենա»,- լրագրողներին ասել է Լավրովը:
«Մենք պատրաստ ենք սրան, բավական համբերություն ունենք»,- հավելել է նախարարը։
15:27 14/04/2023  |  ՔաղաքականԼավրովը դեռ ամերիկյան վիզա չի ստացել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին մասնակցելու համար
15:08 07/04/2023  |  ՔաղաքականՌուսաստանն ակնկալում է, որ ոչ ոք չի միջամտի Հարավային Կովկասում կարգավորմանը
22:37 20/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իրականում ի՞նչ ասաց այսօր Լավրովը». Արմեն Աշոտյան
17:39 20/03/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԼավրովը՝ Հայաստան-ՌԴ-Ադրբեջան ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպման հնարավորության մասին

Лавров заявил, что Россия готова к разговору с Западом 05/05/2023   13:09  |  Международные новости
Переговоры по урегулированию нынешнего кризиса касаются не только Украины, они рано или поздно состоятся, но не с Владимиром Зеленским – он западная марионетка, а с его хозяевами, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров. Его слова приводит РИА Новости.
Он отметил, что, в частности, китайская инициатива по урегулированию охватывает глобальные вопросы - обеспечение неделимости безопасности, отказ от действий, которые ущемляют любую другую страну, отказ от нелегитимных санкций. Там Украина только в заголовке упомянута, сказал Лавров.
"Это все решается, конечно, не с Зеленским, который является марионеткой в руках Запада, а непосредственно с его хозяевами. Мы к такому диалогу были готовы давно, наши предложения вносились и в 2009 году, и в декабре 2021 года… Запад высокомерно отказался, но от разговора на эту тему и от разрешения всех этих проблем <…> не уйти. Рано или поздно он состоится", - заявил Лавров журналистам.
"Мы к этому готовы, у нас терпения хватает", - добавил министр.
14:17 04/05/2023  |  Международные новостиПескова спросили об ответе России на атаку беспилотников по Кремлю
10:25 04/05/2023  |  Международные новостиВ Краснодарском крае из-за атаки беспилотника загорелся резервуар Ильского НПЗ
17:08 03/05/2023  |  Международные новостиКиев отверг обвинения в причастности к атаке беспилотников на Кремль
16:33 03/05/2023  |  Международные новостиВ Кремле расценивают атаку украинских беспилотников на Кремль как покушение на Путина
15:52 03/05/2023  |  Международные новостиВ России заявили о попытке Украины ночью нанести удар по Кремлю
11:12 03/05/2023  |  Чрезвычайное просшествиеКрупный пожар вспыхнул на нефтебазе в Краснодарском крае, площадь возгорания составляет 1,2 тыс. кв. м
12:55 01/05/2023  |  Международные новостиГрузовой поезд сошел с рельсов в России из-за подрыва ж/д путей