ԼՂ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք խմբի մուտքի ապահովումն անհրաժեշտություն է. Փաշինյան 05/04/2023   16:48  |  Քաղաքական
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Չեխիայի աջակցությունը Հայաստանի տարածքում՝ Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով ԵՄ երկարաժամկետ մոնիտորինգի առաքելություն տեղակայելու որոշմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  Չեխիայի վարչապետի հետ հանդիպումից հետո հրավիրված ասուլիսում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Չեխիայի իր գործընկերոջ հետ հանդիպմանը մանրամասն ներկայացրել է տարածաշրջանային իրավիճակը, անդրադարձել  անվտանգային հարցերին։ Տեղեկացրել է, որ, չնայած բոլոր ջանքերին, իրավիճակը տարածաշրջանում շարունակում է մնալ լարված:
«Դրա պատճառն այն է, որ, չնայած հանրահայտ պայմանավորվածություններին, Ադրբեջանը շարունակում է ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականությունը՝անընդհատ էսկալացնելով իրավիճակը Հայաստանի հետ սահմանին, Լեռնային Ղարաբաղում եւ Լաչինի միջանցքում», ֊ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ միջազգային հանրությունը պետք է իրավիճակին հստակ եւ հասցեական գնահատական տա, մանավանդ,  որ Ադրբեջանի ներկայիս գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում հայերի էթնիկ զտումներ իրականացնելու նախապատրաստություններ են: ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք միջազգային փաստահավաք խմբի մուտքի ապահովումն անհրաժեշտ է:
Նա նաև հավելեց, որ, չնայած բոլոր դժվարություններին, Հայաստանի կառավարությունը որդեգրել է խաղաղության օրակարգը:
«Մենք կարծում ենք, որ խաղաղությունը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի։ Մենք լիարժեք ներգրավված ենք Ադրբեջանի հետ բանակցային գործընթացում և առաջիկայում էլ ներգրավված կմնանք՝ տրամադրված լինելով արդյունքներ գրանցել և ոչ թե բանակցել բանակցելու համար: Այս նպատակին հասնելու համար մենք հույս ունենք, որ Ադրբեջանը կհրաժարվի ուժի եւ ուժի սպառնալիքի կիրառման քաղաքականությունից»,֊ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հույս հայտնելով,  որ միջազգային հանրությունը նույնպես Ադրբեջանին ուղղված նման ուղերձով հանդես կգա:
14:48 04/05/2023  |  ՄեկնաբանությունՄեծ մխիթարություն է, որ օդանավից իջնելուց ձեթոտ ձեռքերով կարկանդակ ուտելուց չեն եղել. Էդգար Ղազարյան

Пашинян: обеспечение доступа международной группы по сбору фактов в Лачинский коридор – необходимость 05/04/2023 17:21 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул поддержку Чехией решения о размещении долгосрочной мониторинговой миссии ЕС вдоль границы с Азербайджаном на территории Армении.
Как передает агентство «Арменпресс», на состоявшейся после встречи с премьер-министром Чехии пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что в ходе встречи с чешским коллегой подробно представил ситуацию в регионе и коснулся вопросов безопасности. Он сообщил, что, несмотря на все усилия, ситуация в регионе остается напряженной.
«Причина в том, что, несмотря на известные договоренности, Азербайджан продолжает политику применения силы и угрозы силой, постоянно нагнетая обстановку на границе с Арменией, в Нагорном Карабахе и в Лачинском коридоре», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, международное сообщество должно дать четкую и адресную оценку этой ситуации, тем более, что нынешние действия Азербайджана являются подготовкой к этнической чистке армян в Нагорном Карабахе. Премьер-министр РА подчеркнул, что необходимо обеспечить доступ международной группы по установлению фактов в Нагорный Карабах и в Лачинский коридор.
Он также добавил, что, несмотря на все трудности, правительство Армении приняло мирную повестку дня.
«Мы считаем, что миру в нашем регионе нет альтернативы. Мы полностью вовлечены в переговорный процесс с Азербайджаном и останемся вовлеченными в ближайшее время, будучи настроенным на достижение результатов, а не вести переговоры ради переговоров. Для достижения этой цели мы надеемся, что Азербайджан откажется от политики применения силы и угрозы силой», - заявил Никол Пашинян, выразив надежду, что и международное сообщество обратится с подобным призывом к Азербайджану.