Կարելի է տարբեր մոտեցումներ ունենալ Իրանի հանդեպ, բայց ակնհայտ է, որ այս արժանապատիվ պետությունը և ազգին չհարգելն անհնար է. Ոսկանյան 05/01/2023   12:08  |  Մեկնաբանություն
Կարելի է տարբեր մոտեցումներ ունենալ Իրանի հանդեպ, բայց ակնհայտ է, որ այս արժանապատիվ պետությունը և ազգին չհարգելն անհնար է։ Այս մասին տելեգրամյան իր ալիքում գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Տեսանյութում Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ռազմածովային ուժերի ներկայացուցիչը խոսում է այս երկրի տարածքային ջրերին մոտեցած ամերիկան ռազմանավի կապավորի հետ և ասում՝ «Սա Պարսից ծոցն է, պարսկերեն խոսի՛ր, պիտի՛ պարսկերեն խոսեք»։
Իսկ, երբ ամերիկյան ռազմանավի կապավորը սկսում է խոսել պարսկերեն, ասելով, որ իրենք միջազգային ջրերում են և ապահովում են այդտեղի անվտանգությունը, իրանցի զինվորականը պատասխանում է, թե վիրավորական է լսել «անվտանգության ապահովում» բնորոշումը, որովհետև դա Պարսից ծոցն է և այդտեղի անվտանգությունն ապահովում է Իրանը։
Պետության անվտանգության ապահովումը պետք է լինի հենց նման արժանապատիվ մոտեցումներով, այլ ոչ թե՝ «միջազգային հանրությունը, խաղաղապահները, դիտորդները» և այսպես շարունակ»,- գրել է Ոսկանյանը։
23:45 25/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկական կողմերը Ռուսաստանի հետ ամենաբարձր մակարդակի համաձայնեցմամբ պետք է ուժային քայլերի գնան․ Ոսկանյան
20:24 24/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջազգային հանրությունը պետք է մեզ պաշտպանի կամ կպաշտպանի․․․ Վարդան Ոսկանյան
16:35 23/04/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանի և Արցախի միջև հաղորդակցությունն ամբողջովին կտրված է.Վարդան Ոսկանյան
17:44 22/04/2023  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանի սրբազան տարածքի և ոչ մի ափ հողի նկատմամբ բարբարոսները չեն կարող ունենալ պատմական, իբր, լեգիտիմ իրավունքներ․ Ոսկանյան
21:46 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի բռնապետը բարբաջել է իր հերթական նվաստացուցիչ պահանջի մասին. Վարդան Ոսկանյան
12:28 16/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի քարոզչամեքենան նախապատրաստել էր «մեր դրոշը ծածանվում է Իրավանում» քարոզչական գործողություն, որը տապալվեց.իրանագետ
13:02 13/04/2023  |  ՄեկնաբանությունԱռանց մեզ, ո՛չ մի դիտորդ, ո՛չ մի խաղաղապահ, ո՛չ մի միջազգային կառույց այդ բռնազավթման դիմացը չի առնելու.Ոսկանյան
17:49 10/04/2023  |  ՄեկնաբանությունԲաքվի բարբարոսական վարչախմբի բաշիբոզուկները զորավարժություններ են անցկացնում Արցախի Հանրապետությունից ժամանակավորապես բռնազավթված Ջրականի տարածքում. Ոսկանյան

Можно по-разному относиться к Ирану, но невозможно не уважать это достойное государство - Восканян 05/01/2023   12:31  |  Комментарий
Можно по-разному относиться к Ирану, но очевидно, что невозможно не уважать это достойное государство и эту нацию, пишет в своем Telegram-канале заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян, опубликовав видеоматериал.
"На видео запечатлен представитель Корпуса стражей исламской революции Ирана, который говорит со связистом американского военного корабля, приблизившегося к территориальным водам этой страны, заявляя: “Это Персидский залив, говорите по-персидски, вы должны говорить по-персидски”.Когда же капитан американского военного корабля начинает говорить по-персидски, отмечая, что они находятся в международных водах и обеспечивают там безопасность, иранский военный отвечает, что его слух оскорбляет определение “обеспечение безопасности”, поскольку это Персидский залив и Иран обеспечивает там безопасность. Вот с такими достойными подходами и надо обеспечивать безопасность государства, а не формулировками: “международное сообщество, миротворцы, наблюдатели” и так далее", - написал Восканян.
15:04 30/03/2023  |  КомментарийУ главаря варварского бакинского режима есть и будут проблемы именно на Апшеронском полуострове - Восканян
12:43 10/08/2022  |  КомментарийУпомянутая Байрамовым дорога через территорию Ирана существует ещё с распада СССР - Восканян
13:14 18/07/2022  |  КомментарийВосканян: Армения – природная неприступная крепость, уступать варварам даже пядь ее – не только недопустимо, но и постыдно
11:56 21/10/2021  |  КомментарийТеперь бакинский диктатор несет бред на нашей же древней земле – Вардан Восканян