ԱԺ-ում առերեսվում են իշխանական և ընդդիմադիր պատգամավորները 04/06/2023   16:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քննչական կոմիտեի քննիչներն այս պահին ԱԺ-ում են։ Այժմ քննչական գործողություններ են իրականացվում՝ օրերս ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանի և «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի միջադեպին ականատես բոլոր պատգամավորների մասնակցությամբ։ Առերես հարցաքննություն է նախատեսված նաեւ Վլադիմիր Վարդանյանի և Մհեր Սահակյանի միջեւ։ Առերեսվել են նաև պատգամավորներ Գեղամ Նազարյանը, Արծվիկ Մինասյանը՝ «ՔՊ»-ական պատգամավորների հետ։
ՀՀ քննչական կոմիտեից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ դեպքի հեպ կապված ընթանում են ակտիվ քննչական գործողություններ։
«Այդ վարույթով քննությունն ակտիվ առաջ է ընթանում, իրականացվում են վարույթային քննչական գործողություններ, այդ թվում նաև առերեսումները շարունակվում են»,- հայտնեց ՔԿ խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 31-ին ԱԺ հանձնաժողովի փակ նիստում միջադեպ էր տեղի ունեցել՝ Մհեր Սահակյանի և Վլադիմիր Վարդանյանի միջև, որի ընթացքում Մհեր Սահակյանը հարվածել էր Վարդանյանին։ Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Թեև Մհեր Սահակյանը և դեպքին ականատես ընդդիմադիր պատգամավորները պնդում են, որ Վլադիմիր Վարդանյանն ինքն է սադրել Մհեր Սահակյանին, այդուհանդերձ, իրավապահները 72 ժամով ձերբակալել են միայն Մհեր Սահակյանին, իսկ Վլադիմիր Վարդանյանը, որը միջադեպից հետո տեղափոխվել էր հիվանդանոց՝ աչքի շրջանում ստացած վնասվածքի պատճառով, տուժող է ճանաչվել, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։ Իրավապահների և ՔՊ-ական պատգամավորների հայտարարությունների համաձայն՝ Մհեր Սահակյանը Վլադիմիր Վարդանյանին հարվածել է ինչ-որ առարկայով, մինչդեռ, Սահակյանը պնդում է, որ հարվածել է բռունցքով, ավելին, ստացել է ձեռքի կոտրվածք, ինչը վկայում է, որ հարվածը եղել է միայն բռունցքով։
08:09 04/04/2023  |  ՄամուլՄհեր Սահակյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդություն կներկայացնե՞ն․ «Հրապարակ»
07:49 04/04/2023  |  ՄամուլԻրենք էլ են հասկանում, որ «վիլկայի» մեջ են. «Փաստ»
12:37 03/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչև հաջորդ ընտրությունը մեր երկրից բան չի մնա. Սաղաթելյան
12:34 03/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎլադիմիր Վարդանյանն ագրեսիվ վարքագիծ է դրսեւորել, քայլել է դեպի ինձ ու գոռացել, թե կբղավի ում վրա կամենա. Մհեր Սահակյանը մանրամասներ է ներկայացրել (տեսանյութ)

Очная ставка между провластными и оппозиционными депутатами проходит в НС Армении 04/06/2023   16:26  |  Лента новостей
Следователи СК Армении в эти минуты находятся в Национальном Собрании. В настоящее время проводятся следственные действия с участием всех парламентариев, ставших очевидцами инцидента между депутатом от оппозиционного блока «Армения» Мгером Саакяном и депутатом от правящей силы Владимиром Варданяном. Планируется очная ставка  и между Варданяном и Саакяном. Была также проведена очная ставка с участием Гегама Назаряна, Арцвика Минасяна и депутатов от ГД.
Как сообщили "ФактИнфо" в Следственном комитете, в связи с инцидентом ведутся активные следственные действия.
"В рамках данного производства следствие активно продвигается вперед, проводятся следственные действия, в том числе продолжаются и очные ставки", - сообщил пресс-секретарь СК Гор Абрамян.
Напомним, 31 марта на закрытом заседании НС произошел инцидент между Мгером Саакяном и Владимиром Варданяном, в ходе которого Саакян ударил Варданяна. По данному факту в СК было инициировано производство по ч. 3 ст. 297 и п.1ч. 2 ст. 195 УК РА.
Хотя Мгер Саакян и другие оппозиционные депутаты, которые стали очевидцами инцидента, утверждают, что Мгера Саакяна спровоцировал Владимир Варданян, правоохранители задержали только Мгера Саакяна, а Владимир Варданян, который после инцидента был доставлен в больницу из-за травмы в области глаза, был признан потерпевшим. Назначена судмедэкспертиза. Согласно заявлениям правоохранителей и представителей ГД, Мгер Саакян ударил Владимира Варданяна каким-то предметом. Между тем Саакян утверждает, что он ударил кулаком. Более того, он получил перелом руки, что свидетельствует о том, что удар был нанесен кулаком.