Ադրբեջանցիները գրեթե լրիվությամբ քանդել են Արցախյան ազատամարտից հետո կառուցված հուշարձանները. ճանապարհների, թունելների շինարարությանը «խանգարող» հայկական ամեն ինչ վերացնում են. հուշարձանագետ 03/24/2023   15:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիները շարունակում են վերացնել Արցախի օկուպացված տարածքներում գտնվող հայկական հուշարձանները՝ խաչքարեր, գերեզմաններ, եկեղեցիներ և այլն։ Թշնամին անխնա վերացնում է, նախ և առաջ, Արցախյան առաջին պատերազմից հետո կառուցված հուշարձանները։
«Ավելի քան 2000 պատմամշակութային հուշարձան է մնացել Արցախի օկուպացված հատվածում։ Հիմա թե դրանցից քանիսն են կանգուն, չենք կարող ասել։ Այն, որ ադրբեջանցիները գրեթե լրիվությամբ քանդել են վերջին 30 տարիներին կանգնեցված հուշարձանները՝ առանձնապես ազատագրական պայքարի զոհերի հիշատակին կանգեցվածները, փաստ է։ Միջնադարյան վանքերի, խաչքարերի, եկեղեցիների վիճակի հետ կապված դժվար է ինչ-որ բան ասել, բայց հուսով եմ, որ դրանց մի զգալի մաս չեն կարողանա հայտնաբերել։ Հայտնի է, օրինակ, որ Սղնախի գերեզմանոցը, որի հարևանությամբ քարհանք կա, լրիվությամբ քանդել են, Մեծ Թաղերինը նույնպես քանդված է։ Տեսանյութեր կան։ Ամեն դեպքում, մի բան հստակ է. բոլոր հուշարձանները, որոնք, այսպես ասած, խանգարում են իրենց՝ ճանապարհների, թունելների կառուցման ժամանակ, քանդում, ավերում են»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց հուշարձանագետ Սլավա Սարգսյանը։
Մասնագետը նկատում է՝ ադրբեջանցիներն առաջին հերթին վերացնում են այն հուշարձանները, որոնք իրենց աչքի առաջ են. օրինակ՝ Քաշաթաղի շրջանում գտնվող երկու կամուրջների վրայից անմիջապես հեռացվել են հայկական գրությունները։ Տիգրանակերտի եկեղեցու արձանագրությունն են ջնջել նաև...
«Ռուս խաղաղապահների առաջարկով Քաշաթաղի ու Քարվաճառի շրջաններում գտնվող հուշարձանները, որոնց թվում միայն 14 վանք կա, ցուցակագրվել ու փոխանցվել են իրենց։ Թե որքանով են կարողանում խաղաղապահները վերահսկել, որ ադրբեջանցիները չքանդեն մեր հուշարձանները, չգիտենք։ Ուշագրավ է այն, որ այդ երկու շրջաններում ոչ մի մահմեդական հուշարձան չկա։ Դա բացատրվում է նրանով, որ
1926թ. մարդահամարի տվյալներով՝ այդ տարածքներում գերազանցապես քրդեր էին ապրում, ոչ մի թուրք չի եղել այնտեղ»,-նշեց Սարգսյանը։
Հուշարձանագետը նաև շեշտում է՝ աղվանական եկեղեցիների մասին խոսելիս պետք է հասկանալ, որ այն մաս է կազմում հայոց պատմության, և աղվանից կաթողիկոսությունը, եկեղեցին որևէ կապ չունեն Աղվանքի հետ։
«Աղվանքը, նախ, տեղանուն է, նման ցեղ կամ ազգ չկա՝ ինչպես և ադրբեջանցի։ Դրանք տարածքի, տեղի անվանումներ են, ու բացի այդ, Աղվանք կոչվել է Կուր գետից ձախ ընկած տարածքը։ Այնտեղ, ըստ պատմիչ Ստրաբոնի, ապրել են 26 տարբեր ցեղեր։ Այնպես, որ ադրբեջանցիները որքան էլ փորձեն միջնադարյան եկեղեցիները կապել Աղվանք տեղանվան հետ, իրականությունը դրանից չի փոխվում։ Կուրից այս կողմ ընկած տարածքում աղվանից կաթողիկոսության հետ կապված հուշարձանները հայկական մշակույթին են պատկանում։ Դրանք մեր պատմամշակութային ժառանգության մաս են կազմում»,-եզրափակեց հուշարձանագետը։
12:39 24/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից 12 բուժառու է տեղափոխվել ՀՀ
11:30 24/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆերկայացուցիչների պալատի շուրջ 7 տասնյակ անդամներ կոչ են արել դադարեցնել Ադրբեջանին ռազմական օգնությունը

Азербайджанцы почти полностью разрушили памятники, воздвигнутые после Арцахской освободительной борьбы - эксперт 03/24/2023 17:04 | Лента новостей
Азербайджанцы продолжают на оккупированных территориях Арцаха уничтожать армянские памятники: хачкары, могилы, церкви и т.д. Враг нещадно разрушает в первую очередь памятники, построенные после первой Арцахской войны.
"На оккупированной части Арцаха осталось более 2000 памятников истории и культуры. Сейчас мы не можем сказать, сколько из них осталось. Факт, что азербайджанцы почти полностью разрушили воздвигнутые за последние 30 лет памятники, особенно возведенные в память о жертвах освободительной борьбы. О состоянии средневековых монастырей, хачкаров, церквей сложно что-либо сказать, но надеюсь, что значительную их часть им обнаружить не удастся. Например, известно, что полностью уничтожено кладбище Сгнаха, рядом с которым находится каменоломня, разрушено также кладбище в селе Мец Тагер. Есть видеоматериалы. В любом случае ясно одно: все памятники, которые, так сказать, мешают им при строительстве дорог, тоннелей, сносятся и уничтожаются», - заявил в беседе с "ФактИнфо" памятниковед Слава Саркисян.
Эксперт отмечает, что азербайджанцы в первую очередь уничтожают памятники, которые находятся у них перед глазами, например, с двух мостов в Кашатагском районе сразу же стерли армянские надписи. Они также стерли надпись в Тигранакертской церкви...
"По предложению российских миротворцев находящиеся в Кашатагском и Карвачарском районах памятники, среди которых только 14 монастырей, были инвентаризированы и переданы им. Мы не знаем, насколько миротворцам удается осуществлять контроль для недопущения уничтожения наших памятников со стороны азербайджанцев. Примечательно то, что в этих двух районах нет ни одного мусульманского памятника. Это объясняется тем, что по переписи населения от 1926 года в тех районах преимущественно проживали курды, ни одного турка там не было", - отметил Саркисян.
Как подчеркнул специалист, говоря об Агванских церквях, следует понимать, что это часть армянской истории, и Агванский католикосат, церковь не имеет никакого отношения к Кавказской Албании(Агванк).
"Прежде всего, Агванк – это топоним. Такого племени или такой нации нет, как и азербайджанцев. Это названия территории, местности. Кроме того, Агванком называлась территория, находящаяся слева от реки Кура. Там, согласно историку Страбону, жили 26 разных племен. Так что, как бы азербайджанцы ни пытались связать средневековые храмы с топонимом "Агванк", реальность от этого не меняется. Связанные с Агванским католикосатом памятники на территории, которая пролегает по эту сторону Куры, принадлежат армянской культуре. Они являются частью нашего историко-культурного наследия", - резюмировал памятниковед.