Ինչո՞ւ ենք մենք ցանկանում ռազմական կրթություն տրամադրել ագրեսոր Ադրբեջանին․ Բոբ Մենենդեսը բացատրություն է պահանջել Բլինքենից 03/23/2023   11:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը լուրջ մտահոգություն է հայտնել ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրվող ռազմական օգնության կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մենենդեսն իր վրդովմունքն արտահայտել է հանձնաժողովում լսումների ժամանակ, որտեղ որպես պատասխանող կողմ հանդես էր գալիս ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը:
«Վերջին տարվա ընթացքում մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը նվաճում Հայաստանի տարածքները, սննդի անվտանգության ճգնաժամ ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող շրջափակմամբ… Վերջին 5 տարվա ընթացքում մենք տեսել ենք, թե ինչպես է Ադրբեջանը հրահրում պատերազմ, որի հետևանքով 6500 մարդ է զոհվել, Ղարաբաղի գրեթե 100 հազար հայ տեղահանվել է իրենց տներից: Ես մտահոգված եմ Ալիևի վարչակարգին օգնության տրամադրմամբ», - ասաց Մենենդեսը:
Նա արձանագրեց, որ պետքարտուղարությունը 700 հազար ԱՄՆ դոլար է խնդրել ադրբեջանցի զինվորականների միջազգային զինվորական կրթության և վերապատրաստման համար:
«Կարո՞ղ եք բացատրել ամերիկյան ժողովրդին, թե ինչու ենք մենք ցանկանում զինվորական կրթություն և վերապատրաստում տրամադրել ագրեսոր պետությանը, որը հարձակվում է իր հարևանի վրա և ոտնահարում (խմբ.` այդ երկրի) քաղաքացիների իրավունքները», - հարց ուղղեց Բլինքենին Մենենդեսը:
«Դրա համար կան պրակտիկ պատճառներ, որոնցից մեկն է՝ ամրապնդել նրանց ուժերի, մեր ուժերի և ՆԱՏՕ-ի միջև փոխգործակցությունը. նրանք զբաղվում են խաղաղապահ գործունեությամբ: Նրանք Իրանի հետ ունեն երկար սահման, որը պաշտպանության կարիք ունի: Բայց նաև մենք կարծում ենք, որ իսկապես օգտակար է մեծացնել նրանց որոշ սպաների արևմտյան կրթությունը, գուցե՝ կողմնորոշումը», - ասաց Բլինքենը:
Այս պատասխանը վրդովեցրեց Բոբ Մենենդեսին:
«Հուսով եմ՝ այդ արևմտյան կրթության ժամանակ չեն նրանք սովորել այն, ինչ արել են՝ շրջափակելով այդ մարդկանց, հակամարտություն սկսելով, 6500 զոհ, հուսով եմ՝ դա չէ արևմտյան կրթությունը», - նշեց Մենենդեսը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, լսումների ժամանակ Բլինքենը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շուտով կարող են խաղաղության համաձայնության հասնել:
07:54 23/03/2023  |  ՄամուլԱրևմուտքից «հյուրեր» են սպասվում․ «Փաստ»
23:23 22/03/2023  |  Միջազգային լրահոսԿարատեի մարզիչը 6 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել աշակերտին բռնաբարելու համար
22:26 22/03/2023  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը կպատասխանի ԱՄՆ-ի սադրիչ քայլերին բոլոր միջոցներով. ՌԴ ԱԳՆ
22:49 21/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր պետության նկատմամբ կես տոկոս վստահություն ունենայի, կպնդեի, որ այս աղմուկն արհեստածին է․ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
18:56 21/03/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը պատրաստվում է սադրանքի. կանխավ հայտարարություն են տարածել
23:53 20/03/2023  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի սահմանների մոտ ԱՄՆ-ի երկու ռազմավարական ռմբակոծիչ են հայտնաբերել
23:46 20/03/2023  |  ՔաղաքականԱլիեւն ուղղակի սպառնացել է՝ սկսում են ռազմական գործողություն, եթե Հայաստանը չստորագրի կապիտուլյացիան (տեսանյութ)

Менендес потребовал от Блинкена объяснений, почему США оказывают военную помощь агрессору Азербайджану 03/23/2023 13:48 | Лента новостей
Председатель комитета по международным отношениям Конгресса США Боб Менендес выразил серьезную озабоченность по поводу военной помощи, оказываемой США Азербайджану. Как сообщает «Арменпресс», Менендес выразил возмущение во время слушаний в комиссии, где ответчиком выступал госсекретарь США Энтони Блинкен.
«За последний год мы видели, как Азербайджан завоевывает армянские территории, создает кризис продовольственной безопасности продолжающейся блокадой Нагорного Карабаха. За последние 5 лет мы видели, как Азербайджан разжег войну, в результате которой погибло 6500 человек, почти 100 000 армян были перемещены из своих домов в Карабахе. Меня беспокоит оказание помощи режиму Алиева», - сказал Менендес.
Он отметил, что Госдеп запросил 700 000 долларов США на военное образование и подготовку азербайджанских военных.
«Можете ли Вы объяснить американскому народу, почему мы хотим предоставить военное образование и подготовку государству-агрессору, которое нападает на своего соседа и нарушает права граждан (этой – страны, - ред.)?» - спросил Менендес Блинкена.
«На то есть практические причины, одна из которых заключается в укреплении сотрудничества между их силами, нашими силами и НАТО: они занимаются миротворческой деятельностью. У них протяженная граница с Ираном, которая нуждается в защите. Также мы думаем, что действительно полезно повысить западное образование, может быть, и ориентацию их офицеров», - ответил Блинкен.
Этот ответ возмутил Боба Менендеса.
«Надеюсь, что не западное образование научило их тому, что они сделали, заблокировав этих людей, начав конфликт, который привел к 6500 жертвам, я надеюсь, что это не западное образование», - заметил Менендес.
Как ранее сообщал «Арменпресс», в ходе слушаний Блинкен выразил мнение, что Армения и Азербайджан в скором времени могут прийти к мирному соглашению.