Բնակիչները շատ ժամանակ տան մեջ չեն լսում կրակոցների ձայները, բայց դրանք պարբերաբար լինումեն․ երեկվա դեպքի մասին տղաներից եմ իմացել․ Արտյոմ Երանոսյան 03/10/2023   12:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժայում գիշերը հանգիստ է անցել․ կրակոցներ, համենայնդեպս, բնակիչները չեն լսել։
«Կրակոցները միշտ չէ, որ լսվում են գյուղում։ Մարդիկ տանը նստած շատ ժամանակ չեն էլ լսում, որ կրակում են։ Երեկոյան հատկապես, որ հեռուստացույցն էլ միացրած է լինում, շատ հազվադեպ են լսվում կրակոցների ձայները, քանի որ 1-1,5 կմ հեռավորության վրա են ադրբեջանցիների դիրքերը։ Երեկվա դեպքն օրինակ, որ եղել է, բնակիչներից շատերը չէին լսել․ դիրքերից՝ տղաներից եմ իմացել, որ ադրբեջանցիները կրակ են բացել»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Վերին Շորժայի վարչական ղեկավար Արտյոմ Երանոսյանը։
Եղանակային պայմաններով պայմանավորված՝ թշնամին դեռ շատ չի ակտիվացել, բայց դրա համար հող նախապատրաստել է ու շարունակում է նախապատրաստել։
Երանոսյանի խոսքով՝ ՀՀ տարածք ներխուժելուց հետո թշնամին ակտիվ կերպով ամրաշինական աշխատանքներ է արել և հիմա բավականին լավ պայմաններ է ստեղծել իր համար։ Ուղղակի, քանի դեռ ձյուն է Շորժայում, թշնամին համեմատաբար հանգիստ է։
Սեպտեմբերյան ռազմական գործողություններից հետո Շորժայի ուղղությամբ ադրբեջանցիները բավականին հաճախակի են կրակ բացում։ Երանոսյանն ասում է՝ հատուկենտ, կարճ տևողությամբ կրակոցներ պարբերաբար լինում են, բայց երեկվանը բավականին տևել է։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը երեկ հաղորդագրություն է տարածել առ այն, որ մարտի 9-ին՝ ժամը 17:50-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից կրակ են բացել Վերին Շորժայի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
17:21 20/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎերին շորժայում այս պահին հանգիստ է, կրակոցի ձայներ չեն լսվում. համայնքապետ
13:42 14/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎերին Շորժայում գնդակոծվել է ՌԴ զինված ուժերի մեքենան. Միկա Բադալյան
19:47 25/03/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎերին Շորժայում իրավիճակը հանգիստ է
19:35 10/02/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎերին Շորժայում վարելահողերը ուղիղ նշանառության տակ են. ցորենի, գարու և կարտոֆիլի դաշտերը կմնան անմշակ
18:39 11/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎերին Շորժայում վիրավորում է ստացել ևս երկու զինծառայող, Կութի դիրքերի ուղղությամբ կրակոցներ են սկսվել
17:28 11/01/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական կողմը կրակել է Վերին Շորժայի ուղղությամբ
21:43 18/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամին կրակել է Վերին Շորժայի ուղղությամբ.168.am
18:48 13/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊՆ-ն հաստատում է․ Ադրբեջանցիները կրակել են Վերին Շորժայի ուղղությամբ
15:44 27/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄերոնք եռագույնը կանգնեցրին, երկու ժամ անց ադրբեջանցիները իրենց դրոշը դրեցին․ Էս քանի օր է ավտոներով ձմեռվա պաշար են բերում․ Վերին Շորժայի ղեկավար

В Гегаркунике рассказали об обстановке в селе Верин Шоржа после вчерашнего обстрела со стороны азербайджанских ВС 03/10/2023   12:53  |  Лента новостей
Ночь в селе Верин Шоржа Гегаркуникской области Армении прошла спокойно, стрельбы, по крайней мере, жители не слышали.
"Не всегда звуки выстрелов доносятся до села. Часто люди в своих домах и не слышат звуки стрельбы, особенно когда телевизор включен. Расслышать их можно редко, поскольку азербайджанские позиции находятся в 1-1,5 км отсюда. О вчерашнем инциденте, например, многие из жителей и не слышали. О том, что азербайджанцы открыли огонь, я узнал от ребят на позициях", - рассказал в беседе с корреспондентом "ФактИнфо" руководитель администрации села Верин Шоржа Артем Ераносян.
Ввиду погодных условий враг еще так активен, но для этого подготовил и продолжает готовить почву.
По словам Ераносяна, после вторжения на территорию Армении враг активно укреплял позиции и теперь создал довольно блалгоприятные условия для себя. Из-за того, что пока лежит снег в Шорже, враг ведет себя сравнительно спокойно.
После вооруженной агрессии в сентябре азербайджанцы часто открывают огонь в направлении Шоржи. Ераносян говорит, что короткие обстрелы случаются регулярно, но вчера стрельба велась довольно долго.
Напомним, министерство обороны Армении накануне сообщило, что  9 марта около 17:50 подразделения ВС Азербайджана открыли огонь из стрелкового оружия разного калибра по армянским позициям, расположенным в направлении Верин Шоржа.