Միջազգային հանրության՝ Ադրբեջանի միջազգային-հակաիրավական գործողությունների կանխմանն ուղղված համարժեք միջոցներ չձեռնարկելը Բաքուն ընկալել է նոր ոճրագործությունների քարտ-բլանշ 03/05/2023   16:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 5-ին, ժամը 10:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի դիվերսիոն խումբը հատել է շփման գիծը և հարձակվել Արցախի Հանրապետության ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության հերթապահ ավտոմեքենայի վրա: Այս մասին ասված է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարաության մեջ։
Հարձակման արդյունքում ոստիկանության երեք անզեն աշխատակից սպանվել է, մեկը՝ վիրավորվել: Ոստիկանների սպանության նախնական հանգամանքների վերլուծությունը թույլ է տալիս ադրբեջանական կողմի գործողությունները որակել որպես պատերազմական գործողություն:
Ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի ներթափանցումն Արցախի Հանրապետության տարածք և հարձակումն Արցախի ոստիկանության աշխատակիցների վրա 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության հերթական աղաղակող խախտում է և ցույց է տալիս լարվածության աճ հրահրելու ադրբեջանական կողմի ձգտումը:
Ավելի վաղ՝ մարտի 2-ին և մարտի 2-ի լույս 3-ի գիշերը, Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումները նույնպես խախտել էին 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարը։ Հատկանշական է, որ այդ հարձակումներն իրագործվել են Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ մարտի 1-ին կայացած շփումներից անմիջապես հետո: Իր գործողություններով Բաքուն բացահայտ կերպով ցուցադրում է բանակցությունների՝ որպես որևէ հարցի լուծում գտնելու միջոցի ժխտում:
Արցախի ժողովրդի համար դիտավորյալ անտանելի կենսապայմաններ ստեղծելու նպատակով ավելի քան 80 օր շարունակվող շրջափակման ֆոնին իրավիճակի կտրուկ սրումը, որը հանգեցրել է զոհերի, հերթական անգամ վկայում է Ադրբեջանի իրական նպատակների և Արցախի էթնիկ զտումն ավարտին հասցնելու մտադրության մասին:
Ակնհայտ է, որ միջազգային հանրության՝ Ադրբեջանի միջազգային-հակաիրավական գործողությունների կանխմանն ուղղված համարժեք միջոցներ չձեռնարկելը այդ երկրի իշխանությունների կողմից ընկալվել է որպես նոր ոճրագործություններ կատարելու քարտ-բլանշ:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանն ընդհանրապես և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում ներգրավված կողմերին՝ մասնավորապես, վերանայել իրենց մոտեցումները և ձեռնարկել գործուն ու միջազգային իրավունքի նորմերից բխող քայլեր՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի ահաբեկչական և ցեղասպան քաղաքականությանը:
15:57 05/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական դիվերսիայի հետեւանքով վիրավորված ոստիկանը վիրահատվել է, վիճակը կայուն ծանր է
14:27 05/03/2023  |  ՄեկնաբանությունՇուշիի հարակից հատվածում մի քանի ժամ, տարբեր ինտենսիվությամբ մարտեր են, նռնականետեր և ականանետեր են կիրառվել. Աբրահամյան
13:32 05/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամու դիվերսիոն խմբի հարձակման հետևանքով Արցախում զոհվել է ոստիկանության 3 ծառայող

Военное преступление и очередное вопиющее нарушение трехстороннего заявления: МИД Арцаха призвал мир пресечь геноцидальную политику Баку 03/05/2023   16:23  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением в связи с нападением азербайджанской диверсионной группы на сотрудников Полиции Арцаха.
5 марта, около 10:00, диверсионная группа вооруженных сил Азербайджана пересекла линию соприкосновения и совершила вооруженное нападение на дежурную машину паспортно-визового управления Полиции Республики Арцах. В результате нападения были убиты трое не вооруженных сотрудников полиции, еще один получил ранение.
"Предварительный анализ обстоятельств убийства полицейских позволяет расценивать действия азербайджанской стороны как военное преступление. Проникновение азербайджанской диверсионной группы на территорию Арцаха и нападение на сотрудников полиции Арцаха является очередным вопиющим нарушением Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и указывает на стремление азербайджанской стороны инициировать эскалацию напряженности", - говорится в заявлении.
В ведомстве также напомнили, что ранее, 2 марта и в ночь со 2-го на 3-е марта, подразделения вооруженных сил Азербайджана, дислоцированные на оккупированных территориях Аскеранского, Мартакертского и Мартунинского районов Республики Арцах, также нарушили режим прекращения огня, установленный Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
"Примечательно, что эти нападения были совершены сразу после контактов по разблокированию Лачинского коридора, проведенных 1 марта между представителями Арцаха и Азербайджана. Своими действиями Баку открыто демонстрирует отрицание переговоров как средство нахождения решений каких-либо вопросов", - отмечается в заявлении.
В МИД отметили, что на фоне продолжающейся более 80 дней блокады Арцаха, нацеленной на преднамеренное создание невыносимых условий жизни для его народа, резкое обострение ситуации, повлекшее к жертвам, в очередной раз свидетельствует об истинных целях Азербайджана и его намерении довести до конца этнические чистки в Арцахе.
"Очевидно, что отсутствие адекватных мер со стороны международного сообщества, направленных на пресечение международно-противоправных действий Азербайджана, было воспринято властями этой страны в качестве карт-бланша на совершение новых злодеяний", - говорится в заявлении.
МИД Арцаха вновь призывает международное сообщество в целом и вовлеченные в урегулирование азербайджано-карабахского конфликта стороны в частности пересмотреть свои подходы и предпринять действенные и вытекающие из норм международного права шаги для пресечения террористической и геноцидальной политики Азербайджана.