Հանդիպում Ժոզեպ Բորելի հետ. Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է առանց նախապայմանների Լաչինն ապաշրջափակելու հրամայականը 03/03/2023   13:44  |  Քաղաքական
Մարտի 3-ին աշխատանքային այցով Նյու-Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բոռելի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի հարցերի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության տեղակայումը, որը փետրվարի 20-ից պաշտոնապես մեկնարկել է իր գործունեությունը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է առանց նախապայմանների Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու հրամայականը՝ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան։
Այս համատեսքտում կարևորվել է միջազգային հանրության գործուն ներգրավվածությունը, որպեսզի Ադրբեջանը կյանքի կոչի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված՝ իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումը:

Мирзоян на встрече с Боррелем подчеркнул необходимость разблокирования Лачинского коридора без предусловий 03/03/2023   14:21  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Нью-Дели встретился с Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Борелем. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам повестки партнерства Армения-ЕС. Обоюдно была отмечена важность размещения в Армении гражданской миссии наблюдателей ЕС, которая официально начала свою деятельность с 20 февраля.
Стороны коснулись вопросов региональной и международной безопасности. Арарат Мирзоян также представил собеседнику последние развития процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Глава МИД Армении также коснулся гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе, сложившейся вследствие блокировки Азербайджаном Лачинского коридора. Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость разблокирования Лачинского коридора без предусловий в соответствии с положениями Заявления от 9 ноября 2020 года. В этом контексте была отмечена важность активной вовлеченности международного сообщества, чтобы Азербайджан претворил в жизнь юридически обязывающее решение Международного суда ООН о применении срочных мер от 22 февраля.