Միրզոյանը Վոլկեր Տյուրկի հետ քննարկել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումները 02/27/2023   19:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 27-ին Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների Բարձրագույն հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Կողմերը քննարկել են ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգի շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության ամրապնդման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին և ձեռքբերումներին:
Քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 2020թ. 44-օրյա պատերազմի և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ 2021թ․ մայիս, նոյեմբեր և 2022թ․ սեպտեմբեր ամիսներին ագրեսիայի ընթացքում արձանագրվել են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներ՝ այս առնչությամբ կարևորելով միջազգային համապատաասխան կառույցների հստակ գործողությունները, ինչպես նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման իրականացումը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է մինչ օրս Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հրամայականը՝ նշելով, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով ակնհայտորեն ոտնահարում է ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի իր իսկ կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարության դրույթները, այլ նաև միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչության առջև ծառացած հումանիտար մարտահրավերներին՝ ԱԳ նախարարը շեշտել է ՄԱԿ համապատասխան մարմինների միջամտության և Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար հասանելիություն ապահովելու կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ հայկական կողմի ջանքերը։

Глава МИД Армении встретился с Верховным комиссаром ООН по правам человека 02/28/2023 09:10 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 27 февраля в Женеве встретился с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении, стороны обсудили вопросы, связанные с сотрудничеством в рамках Системы защиты прав человека ООН.
Собеседники коснулись процесса демократических реформ в Армении, шагов и достижений правительства РА, направленных на защиту прав человека и укрепления верховенства закона.
Были обсуждены вопросы международной и региональной повестки.
Арарат Мирзоян отметил, что в ходе 44-дневной войны 2020г. и агрессии в мае, ноябре 2021г. и сентябре 2022г. были зафиксированы грубые нарушения прав человека вооруженными силами Азербайджана, подчеркнув в этом плане важность четких действий соответствующих международных структур, а также выполнения решения Международного суда.
Мирзоян подчеркнул императив немедленного возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, отметив, что Азербайджан своими действиями явно нарушает не только положения подписанного им трехстороннего заявления от 9 ноября 2020г., но и нормы международного гуманитарного права.
Коснувшись гуманитарных проблем, с которыми сталкиваются 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, глава МИД РА подчеркнул важность вмешательства соответствующих органов ООН и обеспечения гуманитарного доступа в Нагорный Карабах.
Мирзоян также представил усилия армянской стороны по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном.