Ի՞նչ հարցեր են քննարկել Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները նոր հանդիպման ժամանակ. մանրամասնել է Լուսինե Ավանեսյանը 03/01/2023   14:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ և մասնակցությամբ՝ այսօր կայացել է Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտոնական ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրոյցում տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը՝ պարզաբանելով, որ քննարկվել են հումանիտար և ենթակառուցվաքային բնույթի հարցեր, մասնավորապես՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների ու բեռների անխափան տեղաշարժի վերականգնմանը, Հայաստանից Արցախ էլեկտրամատակարարման վերականգնմանը, բնական գազի անխափան մատակարարմանը, ինչպես նաև Կաշենի հանքավայրի գործունեության շուրջ մտահոգություններին վերաբերող հարցերը:
«Այլ հարցեր օրակարգում չեն եղել: Հանդիպումն առերևույթ կառուցողական էր, և հույս ունենք, որ արդյունքները երկար սպասեցնել չեն տա»,- նշել է Ավանեսյանը:

В Степанакерте рассказали, какие вопросы обсудили представители Арцаха и Азербайджана в ходе новой встречи 03/01/2023   14:51  |  Лента новостей
При посредничестве и участии командования дислоцированных в Арцахе российских миротворческих сил сегодня состоялась очередная встреча официальных представителей Республики Арцах и Азербайджанской Республики. Об этом в беседе с «Арцахпресс» сообщила пресс-секретарь президента Республики Арцах Лусине Аванесян.
Она уточнила, что обсуждались гуманитарные и инфраструктурные вопросы, в частности, восстановление бесперебойного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору, восстановление электроснабжения из Армении в Арцах, вопросы, связанные с бесперебойным газоснабжением, а также опасения по поводу эксплуатации Кашенского рудника.
"Других вопросов на повестке дня не было. Встреча была, судя по всему, конструктивной, и мы надеемся, что результаты не заставят себя долго ждать", - отметила Аванесян.