ԿՄԽԿ միջնորդությամբ Արցախից այսօր 8 անձ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ 02/21/2023   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձ այսօր՝ փետրվարի 21-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը:
5 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 113 հիվանդ։
16:18 20/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում այսօր տոնախմբություն է. ղարաբաղյան շարժման մեկնարկը տրվեց 35 տարի առաջ (տեսանյութ)

Красный Крест перевез 8 тяжелобольных пациентов из блокадного Арцаха в Армению 02/21/2023   12:09  |  Лента новостей
В связи с блокадой Арцаха сегодня, 21 февраля, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста 8 пациентов с онкологическими заболеваниями и с патологией, требующей срочного хирургического вмешательства, были перевезены в различные специализированные медицинские центры Армении РМЦ министерства здравоохранения Республики Арцах. Об этом сообщает Минздрав Арцаха.
Пятеро пациентов,  ранее направленные на лечение в Армению в рамках государственного заказа, вместе с сопровождающими вернулись в Арцах.
7 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО “Республиканский медицинский Центр”, 3 из них - в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 113 пациентов.