Տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի հանդիպումը 02/18/2023   12:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մյունխենում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդտի հանդիպումը:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին և ընդգծել միջազգային հանրության կողմից շարունակական ու հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը` խնդրի լուծման նպատակով:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեությանը և հույս հայտնել, որ այն կնպաստի խաղաղության ու կայունության ամրապնդմանը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:
11:59 18/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը և Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր

Пашинян обсудил с генсеком ОБСЕ гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе и работу миссии ЕС в Армении 02/18/2023   13:11  |  Лента новостей
В Мюнхене состоялась встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и генерального секретаря ОБСЕ Хельги Шмид. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Премьер-министр Пашинян коснулся гуманитарного кризиса, который возник в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, и подчеркнул необходимость продолжительных и последовательных шагов со стороны международного сообщества для решения проблемы.
Стороны коснулись деятельности гражданской миссии Европейского союза в Армении и выразили надежду, что она будет способствовать укреплению мира и стабильности.
Состоялся обмен мнениями о происходящих в регионе процессах и представляющих взаимный интерес других вопросах.