Նիդերլանդները հաստատում է, որ ադրբեջանական շրջափակումը հանգեցնում է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի 02/14/2023   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիդերլանդների արտգործնախարար Վոբկե Հոկստրան համաձայն է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը կհանգեցնի հումանիտար ճգնաժամի Լեռնային Ղարաբաղում։ Վոբկե Հոկստրան նման մտահոգություն է հայտնել՝ պատասխանելով պատգամավորներ Ագնես Մալդերի և Դոն Սեդերի հարցերին, որոնք վերաբերում էին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակմանը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Նիդերլանդներում հայկական կազմակերպությունների դաշնության տարածած հաղորդագրությունը:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ 2023 թ. փետրվարի 10-ի խորհրդարանին ուղղված իր նամակում ԱԳ նախարար Հոկստրան նշել է, որ Նիդերլանդները մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղին ԵՄ-ի միջոցով՝ ԿԽՄԿ-ի աջակցությամբ, քանի որ միայն ԿԽՄԿ-ն Լաչինի միջանցքով մուտք ունի Լեռնային Ղարաբաղ:
Նախարարը գրել է, որ Նիդերլանդները տարբեր բանակցությունների և հայտարարությունների ժամանակ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է արել կատարել եռակողմ համաձայնագրի դրույթները:
«2023 թ. հունվարի 19-ին ես հեռախոսով խոսել եմ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ: Իմ ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում ես փոխանցել եմ հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ իմ մտահոգությունները և խնդրել ադրբեջանական կողմին ապահովել ազատ տեղաշարժը: Նույն օրը Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակներում վարչապետը նույն ուղերձն է հղել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին», - Վոբկե Հոկստրայի խոսքերն է մեջբերում Նիդերլանդներում հայկական կազմակերպությունների դաշնությունը։
Նախարարը հավելել է, որ Սեդերի և Մալդերի միջնորդության համաձայն՝ կաբինետը նաև դիտարկում է, թե եվրոպական մակարդակով հետագա ինչ տարբերակներ կան՝ համոզելու Ադրբեջանի իշխանություններին դադարեցնել շրջափակումը։
23:29 13/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳազամատակարարման վերականգնման մասին տեղեկությունները կեղծ են․ ԱՀ տեղեկատվական շտաբը հերքում է
19:23 13/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում թանկացել են տաքսիների գները. օպերատիվ շտաբը անհատ վարորդների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել
16:45 13/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արայիկ Հարությունյանը նախաձեռնել է Սահմանադրության փոփոխության գործընթաց

Нидерланды подтверждают что азербайджанская блокада приводит к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе 02/14/2023   13:03  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Нидерландов Вопке Хукстра признает, что блокирование Лачинского коридора приведет к гуманитарному кризису в Нагорном Карабахе. Подобную обеспокоенность Вопке Хукстра выразил, отвечая на вопросы депутатов Агнес Мюлдер и Дона Седера относительно незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Об этом пишет «Арменпресс» со ссылкой на сообщение, распространенное Федерацией армянских организаций Нидерландов.
В сообщении говорится, что в письме, отправленном в парламент 10 февраля 2023 г., министр иностранных дел Вопке Хукстра сообщал, что Нидерланды оказывают гуманитарную помощь Нагорному Карабаху посредством ЕС при содействии МККК, поскольку только МККК имеет доступ в Нагорный Карабах через Лачинский коридор.
Министр написал, что в ходе различных переговоров и посредством заявлений Нидерланды призывали власти Азербайджана выполнять положения трехстороннего заявления.
«19 января 2023 года я говорил по телефону с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Во время телефонного разговора с моим азербайджанским коллегой я выразил обеспокоенность гуманитарной ситуацией и попросил азербайджанскую сторону обеспечить свободное передвижение. В тот же день в рамках Всемирного экономического форума премьер-министр направил такое же послание президенту Азербайджана Алиеву», - приводит  слова Вопке Хекстра Федерация армянских организаций Нидерландов.
Министр добавил, что в соответствии с ходатайством Агнес Мюлдер и Дона Седера кабмин рассматривает, какие дальнейшие варианты воздействия возможны на европейском уровне, чтобы убедить власти Азербайджана снять блокаду.