Լավրովն ու Բայրամովը քննարկել են Լաչինի միջանցքի հարցը 01/31/2023   21:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հեռախոսով քննարկել են Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի կարգավորումը, հայտնել Է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը:
«Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Նախարարները շարունակել են Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի կարգավորման ուղիների քննարկումը։
Շեշտվել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման բոլոր ուղիներով համաչափ աշխատանքի վերսկսման կարևորությունը՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա։ Այս համատեքստում հաստատվել է ռուսական կողմի պատրաստակամությունը՝ Մոսկվայում կազմակերպել Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների բանակցությունների հերթական փուլը՝ երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ»», - հայտնել Է ՌԴ ԱԳՆ-ն։

Лавров обсудил с Байрамовым урегулирование ситуации вокруг Лачинского коридора 02/01/2023   09:25  |  Лента новостей
Министр иностранных дел России Сергей Лаврова и  глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамовым во вторник провели телефонный разговор.
Как сообщается пресс-служба МИД РФ, Лавров и Байрамов продолжили обсуждение путей урегулирования ситуации вокруг Лачинского коридора.
"Акцентирована важность возобновления ритмичной работы по всем трекам азербайджано-армянской нормализации на основе трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении. В этом контексте подтверждена готовность российской стороны организовать в Москве очередной раунд переговоров глав внешнеполитических ведомств Азербайджана и Армении по проекту мирного договора между двумя странами", - говорится в сообщении на сайте внешнеполитического ведомства РФ.
14:17 05/12/2022  |  Международные новостиЛавров на встрече с Байрмовым: Россия заинтересована в заключении мирного договора между Ереваном и Баку