ՄԱԿ-ի դատարանը վերջին հույսն է ԼՂ հայերի համար. Եղիշե Կիրակոսյանը՝ Հաագայի դատարանում 01/30/2023   14:06  |  Մեկնաբանություն
Եթե ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանն անհապաղ միջոցներ չձեռնարկի, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը անհնարին ընտրության առջև կկանգնեն՝ թողնել իրենց պապենական տները կամ մնալ այնտեղ և սովամահ լինել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը ՄԱԿ-ի դատարանում՝ Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակներում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած հայցի լսումների ընթացքում:
Նախ մատենավարը ներկայացրեց այն միջանկյալ միջոցները, որոնք ՀՀ կառավարությունը խնդրում է դատարանին կիրառել: Հայաստանը պահանջում է, որ Ադրբեջանը դադարեցնի իր օժանդակությունը, այսպես կոչված, ցույցերին, որոնք խաթարում են Լաչինի միջանցքով երկու ուղղությամբ տեղաշարժը, երաշխավորի անխափան շարժը և ձեռնպահ մնա ԼՂ բնական գազի և այլ հանրային ծառայությունների մատակարարումը խաթարելուց:
Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն իր ելույթում նշեց՝ հույս կար, որ խնդրանքում ներառված հարցերը վաղուց պետք է լուծված լինեին ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի միջամտությամբ: «Բայց Ադրբեջանը, կարծես թե, հաստատակամ է Լեռնային Ղարաբաղի հայերին «խեղդելու» հարցում: Մեկ հոգի արդեն մահացել է բուժօգնության բացակայության պատճառով: Խանութների դարակները դատարկ են, սնունդը բաշխվում է քարտերով, դեղամիջոցների և բժշկական պարագաների էական պակաս կա…»,-ստեղծված հումանիտար իրավիճակը ներկայացրեց Կիրակոսյանը:
Նա նշեց, որ ի հեճուկս այս մարդասիրական ճգնաժամի՝ Ադրբեջանը փորձում է արդարացնել ու հավերժացնել իր շրջափակումը՝ «բնապահպանական հորինվածքների միջոցով», որին ոչ ոք չի հավատում: Ադրբեջանն այս ամենն անում է՝չնայած 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությանը՝ երաշխավորել քաղաքացիների, ավտոմեքենաների և բեռների ապահով շարժը Լաչինի միջանցքի երկայնքով:
Մեկ ամսից ավելի է, ինչ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրահանգել է Ադրբեջանին բոլոր անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկել՝ երաշխավորելու ծանր հիվանդների անվտանգ շարժը, որոնք Հայաստանում բուժսպասարկման կարիք ունեն: Բայց Ադրբեջանը անտեսել է Ստրասբուրգի դատարանին ևս:
«Եթե դատարանն անհապաղ միջոցներ չձեռնարկի, ԼՂ հայերը անհնարին ընտրության առջև կկանգնեն՝ թողնել իրենց պապենական տները կամ մնալ այնտեղ և սովամահ լինել: Նախագահ Ալիևը դա հստակ է դարձրել: Նա բացահայտորեն պահանջել է, որ ԼՂ հայերը հեռանան: Նա պնդել է, որ Ադրբեջանի հիմնական պարտքը հայերին «իրենց» հողերից վտարելն է: Նա ասել է, որ ոչ մի հայերեն երգ չի երգվելու, և, որ այսուհետ ադրբեջաներենն է իշխելու այդ հողում»,-ասաց Կիրակոսյանը:
Նա ընդգծեց, որ շրջափակումը, գազամատակարարման և հոսանքի մատակարարման դադարեցումներն արվում են հատուկ՝ հանգեցնելու այդ արդյունքին: Կիրակոսյանը մեջբերեց նաև Ալիևի հետևյալ խոսքերը. «Եթե ինչ-որ մեկը չի ցանկանում մեր քաղաքացին դառնալ, ապա ճանապարհը բաց է, նրանք կարող են հեռանալ, ոչ ոք նրանց չի կանգնեցնի: Նրանք կամ կարող են հեռանալ խաղաղապահների հովանու ներքո կամ ավտոբուսով»:
«Այլ կերպ ասած՝ ծագումով հայերը չեն կարող մուտք գործել Ղարաբաղ, բայց նրանք կարող են դուրս գալ այնտեղից: Այսօրինակ աղաղակող էթնիկ զտման գործողությունները մեր օրերում տեղ չունեն: Եվ այս դատարանը վերջին հույսն է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար»,-ասաց Կիրակոսյանը:

Суд ООН - последняя надежда армян Нагорного Карабаха: Егише Киракосян выступил на слушаниях в Гааге 01/30/2023   14:27  |  Лента новостей
Если Международный суд ООН не предпримет немедленных действий, армяне Нагорного Карабаха окажутся перед непростым выбором: покинуть дома своих предков или остаться там и умереть от голода. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил в Международном суде ООН представитель Армении по международно-правовым вопросам Егише Киракосян в ходе слушаний по иску, поданному Арменией против Азербайджана в рамках производства Комитета по ликвидации расовой дискриминации.
Вначале были представлены промежуточные меры, которые правительство РА просит суд применить. Армения требует, чтобы Азербайджан прекратил содействовать так называемым акциям, нарушающим движение в обоих направлениях по Лачинскому коридору, гарантировал бесперебойное передвижение и воздерживался от срыва поставок природного газа и других общественных услуг в Нагорный Карабах.
В своем выступлении представитель Армении по международно-правовым вопросам Егише Киракосян отметил, что была надежда на то, что включенные в запрос вопросы давно должны были быть решены при вмешательстве Совета Безопасности ООН. «Но Азербайджан, похоже, настроен «задушить» армян Нагорного Карабаха. Один человек уже скончался из-за отсутствия медицинской помощи. На полках магазинов пусто, продукты распределяются по карточкам, ощущается существенный дефицит лекарственных и других средств медицинского назначения», - представил Егише Киракосян создавшуюся гуманитарную ситуацию.
Как отметил он, несмотря на этот гуманитарный кризис, Азербайджан пытается оправдать и увековечить свою блокаду с помощью «экологических фикций», в которые никто не верит. Все это Азербайджан делает, несмотря на свое обязательство гарантировать безопасное передвижение граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в соответствии с заявлением от 9 ноября 2020 года.
Прошло больше месяца с тех пор, как Европейский суд по правам человека обязал Азербайджан принять все необходимые меры для обеспечения безопасного перемещения в Армению тяжелобольных, нуждающихся в медицинской помощи. Но Азербайджан проигнорировал и Страсбургский суд.
«Если суд не примет немедленных мер, армяне Нагорного Карабаха окажутся перед непростым выбором: покинуть дома своих предков или остаться там и умереть от голода. Президент Алиев  открыто потребовал, чтобы армяне вышли из НК. Он заявил, что основной обязанностью Азербайджана является выселение армян с «их» земель. Сказал, что там не будут слышны армянские песни, и что отныне на этой земле будет господствовать азербайджанский язык», - пересказал Алиева Егише Киракосян.
Он подчеркнул, что блокада, перебои с подачей газа и электричества делаются именно для того, чтобы привести к такому результату. Киракосян процитировал и следующие слова Алиева. «Если кто-то не желает быть нашим гражданином, то путь открыт, они могут уйти, их никто не остановит. Они могут уехать либо под охраной миротворцев, либо на автобусе».
«Другими словами, этнические армяне не могут въехать в Карабах, но могут покинуть его. Таким вопиющим действиям этнической чистки в наши дни не может быть места. И этот суд - последняя надежда армян Нагорного Карабаха», - заключил Егише Киракосян.